Takip Edin

Güncel

“Federal Çözümde Alternatif Yaklaşımlar” Mağusa’da irdelendi

CTP Mağusa İlçesi tarafından ikincisi düzenlenen Mağusalı Sohbetler’de dün akşam “Federal Çözümde Alternatif Yaklaşımlar” konusu ele alındı.

İlçe binasında düzenlenen toplantıda, DAÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yücel Vural sunum yaptı.

CTP’den yapılan açıklamaya göre, sunumda Kıbrıs’ta gidilecek hedefin federal Kıbrıs olacağı vurgulanırken, Kıbrıs’ta çözümün Kıbrıslı Türklerin ve Rumların toplumsal düzeyde iş birliğiyle gerçekleştirileceği ifade edildi. 1977 Denktaş ve Makarios üst düzey görüşmeleri ile başlayan müzakere yönteminin elitist bir yöntem olduğunu ifade eden Vural, bu nedenle insanların, sivil toplum örgütlerinin hatta siyasal partilerin müzakerelerden dışlandığını kaydetti.

Vural, müzakerelerde kabul edilen “Her konuda anlaşmadan hiçbir konuda anlaşmış sayılmayız” ilkesinin her seferinde sürecin en baştan sıfırdan başlamasına sebep olduğunu söyledi.

“YENİ GEÇİŞ KAPILARI AÇILMALI”

2003’te kapıların açılmasıyla birlikte iki toplumun temas kurmaya başladığını belirten Vural, yeni geçiş kapıları açılması gerektiğini ifade etti.

Maraş’ın eski sakinlerine iade edilmesinin barış sürecine büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Vural, Ercan Havaalanı’nın uluslararası uçuş trafiğine açılması konusunda da ilerleme sağlanması için hukuki çözümlerin var olduğunu ancak iki liderin irade ortaya koyması gerektiğini sözlerine ekledi.

CTP Mağusa İlçesi’nin düzenlediği Mağusalı Sohbetler’in üçüncüsünün, 8 Ağustos Perşembe günü Doç. Dr. Şevki Kıralp’ın “Kıbrıs Rum Toplumunun Siyasal Yapılanması” sunumuyla yapılacağı belirtildi.

Devamını oku

Güncel

Mağusa’da yangın! Marangoz atölyesi yanarak kül oldu

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre yangın, bugün saat 12:45 sıralarında çıktı.

Gazimağusa’da ikibuçuk mil yolunun TIR parkı arkasında bulunan Taşkın Gümüştaş’a ait marangoz atölyesinin dış kısmında henüz tespit edilemeyen sebepten dolayı çıkan yangın sonucu, söz konusu şahsa ait çinkodan mamul marangoz atölyesi, içerisinde bulunan marangoz makineleri ile aletleri, atölyenin dış kısmında tamir maksatlı park halinde bulunan adi edilene ait bir adet salon araç tamamen, bir adet kepçenin (şiro) kabin kısmı ile iki lastiği kısmen, henüz sahibi tespit edilemeyen bir adet 50 cc’lik motosiklet, bir adet akülü scoteer ve hurdalık malzemeler tamamen yanarak zarar gördü.

Yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Soruşturma devam etmektedir.

Devamını oku

Güncel

44 yaşındaki adam, denizde boğularak yaşamını yitirdi

Yeniboğaziçi’nde Bedis Plajında 44 yaşındaki adam, denizde boğularak yaşamını yitirdi.

Edinilen bilgiye göre olay, bugün saat 13.15 sıralarında meydana geldi.

Yeniboğaziçi’nde Bedis Plajında, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde sakin Arestis Panayi (E-44), yüzmek için denize girdiği sırada denizin dalgalı oluşundan dolayı boğulmak suretiyle yaşamını yitirdi.

Olayla ilgili soruşturma devam etmektedir.

Devamını oku

Genel

“ANASTASİADİS EŞİTLİK İÇİNDE BİR ORTAKLIK ANLAYIŞINDAN ÇOK UZAK”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Londra konuşmasının, yine siyasi eşitlik içinde bir ortaklık anlayışından çok uzak olduğuna dikkat çekti ve siyasal eşitlik ile etkin katılımın artık yerleşmiş bir BM parametresi olduğunu, geçmiş mutabakatlar arasında bulunduğunu kaydetti. Akıncı, Anastasiades’in bunu kabul etmediğini BM Genel Sekreterine de anlatması gerektiğini vurguladı.
Cumhurbaşkanı Akıncı’nın sosyal medya hesabında yaptığı açıklaması şöyle:
“Sayın Anastasiades’in Londra konuşması, yine siyasi eşitlik içinde bir ortaklık anlayışından çok uzak. Hala geçmiş mutabakatları inkar eden, kararlara etkin katılımı şeytanlaştıran bir söylemi devam ettiriyor. 
Kıbrıslı Türklerin öteden beri var olan haklı bir talebini Türkiye’nin dayatması olarak takdim etmek de işine geliyor. 
Zorluklarımız çok ve tek yanlı değil; çeşitli yönlerden gelen zorluklara karşı mücadelemize devam ediyoruz. Kıbrıs Türk halkının eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde, özgün kimlik ve kişiliği ile uluslararası hukuk temelinde var olma hakkını koruma kararlılığı içinde BM Genel Sekreteri ile görüşmeye gidiyoruz. 
Siyasal eşitlik ve etkin katılım artık yerleşmiş bir BM parametresidir ve geçmiş mutabakatlar arasındadır. Anastasiadis bunu kabul etmediğini BM Genel Sekreterine de anlatmalıdır. Yarın sabah 08.15’de Ercan hava alanındaki basın toplantısında halkımıza daha geniş bilgiler vereceğim.”

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi