Takip Edin

Güncel

EZ-KOOP: Açığı kapatmak için zeytinyağı ithal ettik

Esnaf Zanaatkarlar ve Üreticiler Pazarlama Kooperatifi (EZ-KOOP), zeytinyağı üreticilerinin örgütlü olduğu kooperatiflerin tek derdinin; üreticiyi desteklemek ve tüketiciye sağlıklı uygun fiyata zeytinyağı sağlamak, tekelciliğin önüne geçmek olduğunu vurguladı.

EZ-KOOP, bu yılki zeytin rekoltesinin düşük olması nedeniyle açığı kapatmak için yasal yoldan zeytinyağı ithal ettiklerini açıkladı.

Esnaf Zanaatkarlar ve Üreticiler Pazarlama Kooperatifi ile Büyükkonuk Zeytin Üreticileri Tarım Kooperatifi Yönetim Kurulları zeytinyağı ithalatı konusunda basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan EZ-KOOP Başkanı Hürrem Tulga, zeytinyağı konusundaki son günlerde yaşanan gelişmeleri soğukkanlılıkla ve üzüntü içinde izlediklerini ifade ederek, bugünkü basın toplantısını kamuoyunu bilgilendirmek için düzenlediklerini söyledi.

Tulga, zeytinyağı konusunda üretimin devamlılığı için kooperatifleşmeye gittiklerini belirterek, bu çerçevede Büyükkonuk merkezli Zeytin Üreticileri Tarım Kooperatifi, Mehmetçik (Galatya) merkezli üzüm ürünlerini işlemeyi amaçlayan Kas-Koop ve Esnaf Zanaatkar ve Üreticiler Pazarlama Kooperatifi oluşturduklarını kaydetti.

Bunu yaparken amaçlarının üreticileri birleştirmek, ölçeği büyüklüğü yakalayarak var olmak, üretimi kaliteyi artırmak, iş birliği içinde geliri tabana yaymak, üretici yanında tüketiciyi korumak olduğunu ifade eden Tulga, ayrıca kayıt dışılığı, kaçakçılığı engellemek, tüketicinin ne yediğini ne içtiğini bilmesini sağlamak, bunun yanında tarladan sofraya denetim ve güvenlik sistemi oluşturmak olduğunu söyledi.

Hürrem Tulga, ülkede üretim yapan üreticilerin ürettikleri ürünleri piyasaya pazarlama derdi olmadan sunduğunu ifade etti.

Bu yıl zeytinin az ve dolayısıyla zeytinyağının da az olduğunu ifade eden Tulga, ülkede zaman zaman 700 ton hatta daha fazla zeytinyağı üretildiği halde bu sene üretilen yağ miktarının bu yıl rekoltenin üçte birinin dahi olmadığına işaret etti.

“AÇIĞI KAPATMAK İÇİN ZEYTİNYAĞI İTHAL ETTİK”

Tulga, zeytin değirmenlerinin de çalışamadığını ifade ederek, bu gelişmeler üzerine Tarım Bakanlığı’na başvurduklarını ve ülkedeki zeytinyağı açığını kapatmak için yasal yoldan devlete parasını ödeyerek 25 ton zeytinyağı ithal ettiklerini söyledi.

Bunun üzerine kendilerine “tüccar, kalitesiz ucuz ürünle tüketiciyi zehirlemeye çalışma, yasa dışı mal getirme, milleti kazıklama” suçlamaları getirildiğini söyleyen Tulga, kooperatiflerin tek derdinin üreticiyi desteklemek ve tüketiciye sağlıklı uygun fiyata zeytinyağı sağlamak olduğunu vurguladı.

Tulga, bunu yaparak büyük bir “suç” işledikleri konusunda suçlanmaktan büyük üzüntü duyduklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Kooperatiflerimiz belli ki kayıt dışılığı yapanların nasırına bastı, tüketiciyi üreticiyi sömürenlerin Güney’den kuzeye kalitesiz sahte mal satanların nasırına bastı rahatsız etti. Bizler kooperatifler olarak üretimin devamlılığı yanında tüketicinin de sorumluluğunu taşımakta kararlıyız. Birlikte olmamız halinde pek çok yeni başarıya imza atacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.”

Tulga, kooperatiflerin üreticiyi de tüketiciyi de korumak için kurulduğunu belirterek, şeffaf, açık ve birlik olmaları durumunda ülkenin et konusunda da olmak üzere her konuda üretimde ileriye gideceklerine inanç belirtti.

Getirilen yağın ithal yağ olarak raflarda yerini alacağını ifade eden Tulga, fiyatın yine ülkede üretilen yağ gibi olacağını ancak burada amacın üretici ve tüketicinin korunması olduğunu söyledi.

Tulga, yeni yağın raflarda 11 Ocaktan sonra yer bulmaya başlayacağını da kaydetti.

Basın toplantısında üreticiler ve kooperatif yetkilileri de hazır bulundu, görüşlerini paylaştı, asılsız haberlerden duydukları rahatsızlığı dile getirdi ve soruları yanıtladı.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Sapıklığın böylesi: Komşusunun iç çamaşırlarını çaldı!

Mağusa’da Mehmet Kurum adlı kişi, Mağusa’da komşusuna ait evin avlusuna izinsiz girerek çamaşır telindeki 3 adet bayan külotunu çaldı.

Çaldığı külotların birini kendi üzerine giyen diğer ikisini de üzerinde taşıyan Mehmet Kurum, ardından komşusunun kapısına cinsel içerikli 2 adet aşk mektubu bıraktı.

Bugün çıkarıldığı mahkemede kendisini savunan Kurum “Kötü niyetim yoktu. Aşkımın kurbanı oldum” dedi.

Öte yandan Mehmet Kurum, 24 Kasım 2017 tarihinde “Cinsel saldırı” ve “Alıkoyma” suçlarından cezaevinden tahliye edilmişti.

Zanlı Kurum, 2015 yılı Şubat ayı içerisinde Kumyalı’da 5 yaşındaki yeğenine de cinsel istismarda bulunmuştu.

 Kurum, kendisine ait evde 5 yaşındaki küçük kıza pişik kremi sürme bahanesiyle kızın iç çamaşırını çıkarıp cinsel istismarda bulunmuş ve Şubat 2016 yılında Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanarak “16 yaşından küçük çocuğun cinsel dokunulmazlığını ihlal amacıyla alıkoyma” suçundan 3 yıl, “Cinsel saldırı” suçundan ise 2 yıl hapis cezasına mahkum edilmişti.

Devamını oku

Güncel

Cumhur İttifakı genişledi

Türkiye’de 31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde Cumhur İttifakı‘nın kapsamı 51 ile genişledi.

AK Parti 44 ilde, MHP 7 ilde MHP aday gösterdi. Aday listelerinin teslim edildiği son günde MHP 16 ilde, AK Parti 3 ilde adaylarını çekme kararı aldı.

27 BÜYÜKŞEHİRDE AK PARTİ 

Son değişikliklerle birlikte Cumhur İttifakı’nda işbirliği yapılan il sayısı 51’e yükseldi. 27 büyükşehirde AK Parti adayı, 3 büyükşehirde MHP adayı yarışacak. 

MHP’NİN ADAY ÇEKTİĞİ İLLER

MHP, Bolu, ÇanakkaleGiresun, Yalova, Bilecik, Edirne,  Artvin, Burdur ve Sinop‘ta belediye başkanı adaylarını çekti. 

AK PARTİ HANGİ İLLERDE ADAYLARINI ÇEKTİ?

AK Parti de KarsKırklareli ve Iğdır‘da adayları çekme kararı aldı. Bu illerde MHP adayları yarışacak.

KAYYUM ATANAN YERLERDE AK PARTİ ADAYLARI YARIŞACAK

HakkariSiirtŞırnakAğrıBitlis, Muş ve Ardahan gibi kayyum atanmış belediyelerde de AK Parti adayları yarışacak. MHP bu illerdeki adaylarını çekti.

30 BÜYÜKŞEHİRDE İŞBİRLİĞİ YAPILMIŞTI

AK Parti ile MHP, Cumhur İttifakı kapsamında 30 büyükşehirde iş birliğine gitmişti. Adana, Mersin ve Manisa büyükşehir belediyelerinde aday çıkaran MHP, 27 büyükşehirde ise AK Parti’nin adaylarını destekleme kararı almıştı.
AK Parti ve MHP ittifak kapsamında olmayan illerde kendi adaylarını çıkardı. Her iki parti de il adaylarını belirlerken, AK Parti, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin memleketi Osmaniye’den, MHP de aynı şekilde Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’den jest yaparak aday çıkarmadı.
Bu kapsamda MHP, Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Rize’de AK Parti’nin adayını destekleyecek.
AK Parti ise, Adana, Manisa, Mersin ile Osmaniye’de MHP’nin adayına destek verecek.

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.