Takip Edin

Güncel

EZ-KOOP: Açığı kapatmak için zeytinyağı ithal ettik

Esnaf Zanaatkarlar ve Üreticiler Pazarlama Kooperatifi (EZ-KOOP), zeytinyağı üreticilerinin örgütlü olduğu kooperatiflerin tek derdinin; üreticiyi desteklemek ve tüketiciye sağlıklı uygun fiyata zeytinyağı sağlamak, tekelciliğin önüne geçmek olduğunu vurguladı.

EZ-KOOP, bu yılki zeytin rekoltesinin düşük olması nedeniyle açığı kapatmak için yasal yoldan zeytinyağı ithal ettiklerini açıkladı.

Esnaf Zanaatkarlar ve Üreticiler Pazarlama Kooperatifi ile Büyükkonuk Zeytin Üreticileri Tarım Kooperatifi Yönetim Kurulları zeytinyağı ithalatı konusunda basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan EZ-KOOP Başkanı Hürrem Tulga, zeytinyağı konusundaki son günlerde yaşanan gelişmeleri soğukkanlılıkla ve üzüntü içinde izlediklerini ifade ederek, bugünkü basın toplantısını kamuoyunu bilgilendirmek için düzenlediklerini söyledi.

Tulga, zeytinyağı konusunda üretimin devamlılığı için kooperatifleşmeye gittiklerini belirterek, bu çerçevede Büyükkonuk merkezli Zeytin Üreticileri Tarım Kooperatifi, Mehmetçik (Galatya) merkezli üzüm ürünlerini işlemeyi amaçlayan Kas-Koop ve Esnaf Zanaatkar ve Üreticiler Pazarlama Kooperatifi oluşturduklarını kaydetti.

Bunu yaparken amaçlarının üreticileri birleştirmek, ölçeği büyüklüğü yakalayarak var olmak, üretimi kaliteyi artırmak, iş birliği içinde geliri tabana yaymak, üretici yanında tüketiciyi korumak olduğunu ifade eden Tulga, ayrıca kayıt dışılığı, kaçakçılığı engellemek, tüketicinin ne yediğini ne içtiğini bilmesini sağlamak, bunun yanında tarladan sofraya denetim ve güvenlik sistemi oluşturmak olduğunu söyledi.

Hürrem Tulga, ülkede üretim yapan üreticilerin ürettikleri ürünleri piyasaya pazarlama derdi olmadan sunduğunu ifade etti.

Bu yıl zeytinin az ve dolayısıyla zeytinyağının da az olduğunu ifade eden Tulga, ülkede zaman zaman 700 ton hatta daha fazla zeytinyağı üretildiği halde bu sene üretilen yağ miktarının bu yıl rekoltenin üçte birinin dahi olmadığına işaret etti.

“AÇIĞI KAPATMAK İÇİN ZEYTİNYAĞI İTHAL ETTİK”

Tulga, zeytin değirmenlerinin de çalışamadığını ifade ederek, bu gelişmeler üzerine Tarım Bakanlığı’na başvurduklarını ve ülkedeki zeytinyağı açığını kapatmak için yasal yoldan devlete parasını ödeyerek 25 ton zeytinyağı ithal ettiklerini söyledi.

Bunun üzerine kendilerine “tüccar, kalitesiz ucuz ürünle tüketiciyi zehirlemeye çalışma, yasa dışı mal getirme, milleti kazıklama” suçlamaları getirildiğini söyleyen Tulga, kooperatiflerin tek derdinin üreticiyi desteklemek ve tüketiciye sağlıklı uygun fiyata zeytinyağı sağlamak olduğunu vurguladı.

Tulga, bunu yaparak büyük bir “suç” işledikleri konusunda suçlanmaktan büyük üzüntü duyduklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Kooperatiflerimiz belli ki kayıt dışılığı yapanların nasırına bastı, tüketiciyi üreticiyi sömürenlerin Güney’den kuzeye kalitesiz sahte mal satanların nasırına bastı rahatsız etti. Bizler kooperatifler olarak üretimin devamlılığı yanında tüketicinin de sorumluluğunu taşımakta kararlıyız. Birlikte olmamız halinde pek çok yeni başarıya imza atacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.”

Tulga, kooperatiflerin üreticiyi de tüketiciyi de korumak için kurulduğunu belirterek, şeffaf, açık ve birlik olmaları durumunda ülkenin et konusunda da olmak üzere her konuda üretimde ileriye gideceklerine inanç belirtti.

Getirilen yağın ithal yağ olarak raflarda yerini alacağını ifade eden Tulga, fiyatın yine ülkede üretilen yağ gibi olacağını ancak burada amacın üretici ve tüketicinin korunması olduğunu söyledi.

Tulga, yeni yağın raflarda 11 Ocaktan sonra yer bulmaya başlayacağını da kaydetti.

Basın toplantısında üreticiler ve kooperatif yetkilileri de hazır bulundu, görüşlerini paylaştı, asılsız haberlerden duydukları rahatsızlığı dile getirdi ve soruları yanıtladı.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye olmalısınız Giriş

Yorum Yaz

Güncel

“Girne trafiği rahatlatılacak”

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Girne limanındaki acil sıkıntılarının giderileceğini, Karaoğlanoğlu, Lapta ve Çatalköy bölgelerindeki trafiği rahatlatmak için de gerekli adımların atılacağını söyledi

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’yü ziyaret etti.

Girne belediye Başkanı Nidai Güngördü, bakan Üstel’in ziyaretinden ötürü memnuniyetini dile getirerek, kentin turizmle ilgi konuları hakkında bilgiler verdi.

İcraat yapmak için hükümetlerin uzun ömürlü olması gerektiğini söyleyen Güngördü, “Görünüşe göre mevcut hükümetin uzun ömürlü olacağı ve sizlerin de güzel işler yapacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Girne Belediyesi olarak ülke turizmine katkıda bulunmak istediklerini de belirten Güngördü, gerek Girne Antik Liman konusunda, gerekse çevre temizliği ve diğer düzenlemelerde belediyenin olanaklarını kullanmaya hazır olduklarını söyledi.

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel de, ilk ziyaretini Girne Belediyesi’ne yaptığını ifade ederek, ülke turizmi için Girne’nin önemine vurgu yaptı.

Girne beldesinin otelleri, butik otelleri ve pansiyonları ile ülkenin güzide şehirlerinden olduğunu belirten Üstel, şehrin daha fazla ön plana çıkması için müşterek projeler yapma niyetinde olduklarını söyledi.

Girne Antik Liman ile ilgi olarak bakanlığın bir takım projeleri olduğunu söyleyen Üstel, limandaki acil sıkıntılarının giderilmesi için belediye ile işbirliğinde çalışma arzusunda olduklarını söyledi.

Girne’de doğudan başlayan ve batıya doğru devam eden büyük bir trafik sorunu yaşandığını da söyleyen Üstel, Ulaştırma Bakanı ile de görüştüğünü, Karaoğlanoğlu, Lapta ve Çatalköy bölgelerini rahatlatmak için hükümet olarak gerekli adımların atılacağını, söyledi.

Devamını oku

Güncel

Tanyel ailesi yasta

Emekli öğretmen Hasan Tanyel hayatını kaybetti

Kıbrıs’ın tanınan ve sevilen öğretmenlerinden Hasan Tanyel dün yaşamını yitirdi.

Ayşe Tanyel’in eşi olan Hasan Tanyel’in cenazesi bugün İsmail Sefa Camisi’nde kılınan öğle namazına müteakip Lefkoşa Kabristanlığı’na defnedildi.

Devamını oku

Güncel

54 yaşında hayata veda etti

Tirmen köyünün sevilen isimlerinden 54 yaşındaki Hüseyin Gümülü, yaşam mücadelesini kaybetti.

Gümülü, beyin kanaması geçirmiş, bir süredir hastanede tedavi görüyordu.

Ölümü ile sevenlerini yasa boğan Gümülü, bugün öğle namazının ardından Tirmen Mezarlığı’na defnedildi.

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi