Takip Edin

Güncel

Erhürman: Gerekli önlemleri almada geç kaldık

Başbakan Tufan Erhürman da Genel Kurul’da söz aldı. Erhürman, Taşkent’te metrekareye 235 kg yağış düştüğünü anımsatarak, “Bu yağış Ciklos’taki ile aynı. Bunlar çok güçlü yağmurlar” dedi.

Başbakan, evleri, tarlaları ve hayvanları zarar görenlere geçmiş olsun dileklerini iletti.

“Burada hata vardı şurada hata vardı demek yerine insanlara hızla yardım eli uzatmamız gerek diye düşünüyorum” diyen Başbakan Erhürman, “Bölgelere yaptığımız inceleme ziyaretlerinde düzeltilmesi gerekenler not edildi. Çalışma planları üzerinde çalışılıyor. Evler için yardım eli uzatıldı. Sıkıntılar giderildi. Kamuya ait alanlar konusunda sıkıntılar giderilmiş değil. Maliye’nin olanakları önemli. Ulaştırma Bakanlığımıza kaynak aktarılacak. Bakanlık en acil olandan başlamak suretiyle gerekli işlemleri yapacak” dedi.

Erhürman, Başbakanlık’ın GSM operatörleri ile protokolüyle insanların sel konusunda bilgilendirildiğini, bunu önemli gördüğünü ifade etti.

Başbakan, “Gerekli önlemleri almamız gerek. Gerekli önlemleri almada geç kaldık. ‘Hastaneyi sel basar mı’ diye ciddi önlemler aldık. Olmadı. Bu endişe içimizi karartıyor. Neler yapılması gerektiğini biliyoruz. KTMMOB ile havza yönetim planı içindeyiz. Yaz döneminde çalışmalar tamamlanacak” dedi.

Genel Tarım Sigortası’nın tarlardaki hasarlar konusunda tespit için arazide olduğunu da belirten Erhürman, Sivil Savunma, Kızılay ve Evkaf’ın Başbakanlık’taki koordinasyon merkezinde bulunduklarını ve hızla yardım yapıldığını söyledi.

Başbakan, Otelciler Birliği’nin mağdur insanları konuk edilebileceği çağrısını takdirle karşıladığını belirtek “Tüm bunlar el ele organize şekilde hareket edilebileceğini göstergesi” dedi.

Haber: Rahme Çiftçioğlu /TAK

Güncel

İntihar tehdidiyle dükkanlarını tuttu

Baf’ın merkezindeki bir oteli işleten “Omorfo”(Güzelyurt) kökenli Rum göçmen Yorgos Grigoriu’nun, otelin arka tarafından bulunan  Kıbrıs Türk malı iki dükkanının elinden geri alınmak istenmesi üzerine, otelin çatısına çıkarak aşağı atlama tehdidinde bulunduğu belirtildi.

Politis gazetesi, otel işletmecisinin, otelin eşyaları ve donanımlarının içinde yer aldığı deponun ve dükkanın boşaltılması durumunda kendisini aşağı atmakla tehdit etmesi üzerine polis ile otel işletmecisi arasında saatler süren istişarelerin yaşandığını yazdı.

Gazete, Kıbrıs Türk malı iki dükkanının otelin arkasında, ticari Makarios Sokak’ta bulunduğunu, Kıbrıs Türk Malları Vasiliğinin ise iki yıl önce, Baf Belediyesi’nin bu binalara ilgi göstermesi nedeniyle, ilgili sözleşmeyi yenilemediğini belirtti.

Baf Kaymakamlığı’nın ise otel işletmecisi Grigoriu’nun, bir önceki bittiğinden beri yeni kira sözleşmesini imzalamaya gitmediğini, Grigoriu’nun elinde bulunan Kıbrıs Türk binası arkasındaki açık alanın Baf Belediyesi’ne verildiğinden söz ettiğini belirten gazete, Grigoriu’nun, Baf Belediyesi’nin müdahalelerine ilişkin  hiyerarşik itirazda bulunduğunu ancak bunun reddedildiğini, ardından ise Baf Belediyesi’nin çalışmalarını engellemek için mahkemeye başvurduğunu yazdı.

Gazete mahkemenin, geçtiğimiz hafta, Grigoriu’nun aleyhine sonuçlandığını, bunun üzerine Baf ve Limasol’dan,  Kıbrıs Türk Malları İdaresi ekiplerinin, Kıbrıs Türk malı bu binalardan, otele ait eşyaları uzaklaştırmak istediğini belirtti.

Habere göre Grigoriu’nun yoğun tepkisi nedeniyle binaların geri alınması süreci bir kez daha iptal edildi.

Devamını oku

Güncel

Barış Gücü’nde bisikletle devriye dönemi

Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü (UNFICYP) polis departmanı üyeleri, Lefkoşa’daki ara bölgede, bisikletle devriye yapmaya başladı.

Bisikletli ilk devriyenin 17 Nisan’da yapıldığını ve konuyla ilgili açıklamanın UNFIYCP’in web sitesinde de yer aldığını yazan Alithia gazetesi, hedeflenen şeyler arasında UNPOL yetkililerine daha fazla esneklik sağlanması, aynı zamanda ara bölgeye daha fazla erişebilmeleri ve daha geniş alanlarda devriye yapabilmeleri olduğunu ekledi.

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.