Takip Edin

Güncel

EOKA’nın kuruluşuna kutlama

EOKA’nın 1955’te  silahlı tedhişe başlamasının yıldönümü olan 1 Nisan dolayısıyla bugün Güney Kıbrıs’ta törenler yapıldı

EOKA örgütünün 1955’te  silahlı tedhişe başlamasının yıldönümü olan 1 Nisan dolayısıyla bugün Güney Kıbrıs’ta törenler yapıldı.

Resmi tören dün sabah saat 10.00’da Lefkoşa’daki “Ay.Yoanni” Kilisesi’nde düzenlenen ayinle yapıldı.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Rum Eğitim Bakanı Kostas Habiauris ile birlikte, Hapishanede Gömülü EOKA’cı Mezarlığı’nı ziyaret etti. Rum Kilisesi Başpiskoposu II.Hristomos ise burada dualar okudu.
Anastasiadis, dün ayrıca saat 16.00’da, 1955-59 EOKA Mücadelecileri Derneği’nin, “Tasos Papadopulos Özgürlük Stadyumu”nda düzenlediği törende yer aldı.

Rum siyasi partiler ve bazı yetkililer, EOKA örgütünün 1955’te  silahlı tedhişe başlamasının yıldönümü olan 1 Nisan dolayısıyla açıklamalar yaptı.

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, 25 Mart ve 1 Nisan yıldönümlerinden de söz ederek bunların “ikiz” olduğundan söz etti ve ikisinin de aynı anneye, özgürlüğe sahip olduğunu savundu.

PARTİLER 

DİSİ yaptığı açıklamada, “bugün çağdaş Kıbrıs tarihinin, Kıbrıslı mücadelecilerin ulusal örgütünün, ulusal kurtuluşunun parlak sayfasını andıklarını” ifade etti. 

DİKO, 1 Nisan 1955-59 mücadelesinden söz ederek, bu mücadeleyle birlikte Kıbrıs helenizmin geleceğinin kurulduğunu ifade etti. 

Tarih sürecinde, Kıbrıs helenizminin koruma kalkanı olarak ortaya çıkan “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin kurulması ve bağımsızlık başarılarının göz ardı edilemeyeceğini, “Kıbrıs Cumhuriyeti’”nin, Türkiye’nin “hakkaniyete aykırı planları” karşısında göz bebeği şeklinde korunmasında fayda bulunduğunu da belirtti. 

EDEK, 1955-59 ulusal kurtuluş mücadelesinin “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin kurulmasına yol açtığına işaret ederek, bu mücadelecilere yönelik minnettarlıklarının, “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin korunması olduğunu ifade etti. 

Rum Ekologlar ve Vatandaşlar İşbirliği, Vatandaşlar İttifakı ve Dayanışma Hareketi de birer açıklama yaparak, 1955-59 mücadelesinin ve “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin korunmasının önemini vurguladı.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye olmalısınız Giriş

Yorum Yaz

Güncel

Harekatın komandoları onurlandırıldı

1974 Barış Harekatı’nda adaya gelen Bolu Komando Tugayı 1. Komando Taburu’ndan 18 askere Milli Mücadele Madalyası takdim edildi

Başbakan Ersin Tatar, 1974 Barış Harekatı’nda adaya gelen Bolu Komando Tugayı 1. Komando Taburu’ndan 18 askere Milli Mücadele Madalyası takdim etti.

Başbakanlık Şeref Salonu’ndaki madalya töreninde, emekli komandolara Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan eşlik etti.

ERUÇ: “BÜYÜK ONUR”

Birinci Komando Taburunun 1974 Barış Harekatındaki Komutanı Tümgeneral Cemal Eruç, kabulde yaptığı konuşmada, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı gibi onurlu bir etkinlikte kendilerine de yer verilmesinden büyük onur duyduklarını ifade etti.

TATAR: “KUTSAL HAREKATLA BAĞIMSIZLIK, ÖZGÜRLÜK, MUTLULUK GETİRİLDİ”

Başbakan Ersin Tatar ise kendilerini ağırlamaktan şeref duyduğunu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 1974’te gerçekleştirdiği kutsal harekâtla Kıbrıs Türkü’ne bağımsızlık, özgürlük ve mutluluk getirdiğini söyledi.

Barış Harekatı sayesinde Kıbrıslı Türklerin Doğu Akdeniz’de bir devlet sahibi olduğunu kaydeden Tatar, Kıbrıs Türk halkına yönelik haksız ambargolara rağmen Türkiye’nin de desteğiyle KKTC’nin kökleşmeye devam ettiğini ifade etti.

Başbakan Tatar, Türkiye ile KKTC ilişkilerinin güçlenmesinin önemini vurgulayarak, emekli komandoların çok anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi.

Devamını oku

Güncel

Atakan, Girne Batı Çevre Yolu için kolları sıvadı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, bugün öğle saatlerinde Alsancak’a giderek yetkililer ve bölge sakinleriyle, yakında inşası başlayacak olan Girne Batı Çevre Yolu ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı sırasında Girne Çevre Yolu’nun bittiği noktadan Lapta’ya kadar olan projenin çizimleri paylaşılırken, özellikle esnafın çalışmalar sırasında mağdur olmayacağı ifade edildi.

Toplantıda ayrıca güzergah boyunca otobüs durağı cepleri ve yeşil alanlar barındıracak proje konusunda katılımcılarla görüş alışverişinde bulunuldu.
Toplantıya Alsancak’ta Belediye Başkanı Fırat Ataser, bölge esnafı ve vatandaşlar katılırken, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Ramadan Beysun, Karayolları Dairesi Müdürü Serhan Kazmacı ve Halkın Partisi Girne Milletvekili Jale Refik Rogers da toplantıda hazır bulunanlar arasındaydı.

Devamını oku

Güncel

Türk Yıldızları KKTC’de

Başbakan Ersin Tatar, 20 Temmuz etkinliklerine katılmak üzere adada bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan ilk kadın filo komutanı TSK Türk Yıldızları Akrobasi Timi Filo Komutanı Pilot Binbaşı Esra Özatay ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi pilotlarını kabul etti.
Kıbrıs Türkü’nün Türk Yıldızlarını, Türk filolarını ezelden beridir takdirle takip ettiğine işaret eden Tatar, ekibi adada görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
8 Ağustos’ta Cengiz Topel’in kabri başında tekrar anılacağını söyleyen Tatar, bu yılki etkinlikte, 1960’lı yıllarda Cengiz Topel’le birlikte Kıbrıs semalarında uçan ve Kıbrıs Türkü’nün güvenliği için her türlü riski alan pilotların isimlerinin de anıt başında bir kütüğe kazınacağını söyledi.
Kıbrıs Türk halkının, hava savunmasında her zaman ve her koşulda yardıma gelen Türk pilotlarını takdirle andığını dile getiren Tatar, Kıbrıs’ın Türkiye’den sadece 40 deniz mili uzak olduğuna işaret ederek, filoların dakikalar içinde adaya gelinebilmesinin güvenlik açısından önemine değindi.
Öte yandan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da, 20 Temmuz etkinliklerine katılmak üzere adada bulunan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan ilk kadın filo komutanı olan, TSK Türk Yıldızları Akrobasi Timi Filo Komutanı Pilot Binbaşı Esra Özatay ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi pilotlarını kabul etti.

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi