Takip Edin

Güncel

Enflasyon yüzde 30’larda

KKTC Merkez Bankası 2019 yılı birinci çeyrek bültenini yayımladı. Bültene göre Bankacılık sektörünün aktif toplamı 2019 yılının birinci çeyreğinde 2018 yılı Aralık ayına kıyasla yüzde 7,5 artarak 35 milyar 452,8 milyon TL’ye yükseldi.

2019 yılının birinci çeyreğinde sektörün aktif toplamı içerisindeki en büyük paylar yüzde 55,92 ve yüzde 30,44 ile sırasıyla brüt krediler ile nakit ve nakit benzeri kalemler oldu. 2019 yılı birinci çeyreği itibarıyla sektörün pasif toplamı incelendiğinde mevduatın yüzde 80,25, özkaynakların yüzde 9,33, bankalara borçların yüzde 6,1 ve diğer pasiflerin ise yüzde 4,32 oranında pay sahibi olduğu görülüyor.

2019 yılı birinci çeyreğinde sektördeki yoğunlaşma incelendiğinde aktif büyüklüğü açısından en büyük beş bankanın sektör içindeki payının yüzde 55,85 olduğu anlaşılıyor.

2019 yılı birinci çeyreği itibarıyla Bankacılık sektörünün sermaye yeterliliği standart rasyosu (SYSR) incelendiğinde bir önceki çeyreğe göre 0,07 puan azalarak yüzde 17,79 düzeyinde gerçekleştiği görülüyor.

TAHSİLİ GECİKMİŞ ALACAKLAR YÜZDE 17 ARTTI

Sektörde tahsili gecikmiş alacaklar (TGA) bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 17,2 oranında artarak 1 milyar 85,3 milyon TL’ye yükseldi.

Toplam TGA içindeki özel sermayeli bankaların payı bir önceki çeyreğe göre artarken, kamu bankaları ve şube bankalarının paylarında ise azalma gözlendi. 2019 yılı birinci çeyreği itibarıyla TGA dönüşüm oranı yüzde 5,47 olarak gerçekleşti.

Buna göre bir yıllık dönemde TGA dönüşüm oranında 0.24 puan düşüş yaşandı. 2019 yılı birinci çeyreği itibarıyla sektörün aktif kârlılığı ve öz kaynak kârlılığı yükselerek sırasıyla yüzde 2,46 ve yüzde 27,12 seviyelerine ulaştı.

ENFLASYON YÜZDE 30’LARDA

Bültene göre KKTC ekonomisinde 2019 yılı Ocak, Şubat ve Mart aylarında yıllık enflasyon oranları 2018 yılı aynı dönemlerine kıyasla oldukça yüksek seviyelerde gerçekleşti. 2018 yılı ilk üç ayında sırasıyla yüzde 11,57, yüzde 12,80 ve yüzde 12,11 olan yıllık enflasyon oranı, 2019 yılı aynı aylarında ise sırasıyla yüzde 30,94, yüzde 28,67 ve yüzde 29,26 oldu. 2019 yılı Mart ayı sonunda yıllık fiyat artışının en yüksek olduğu sektörler gıda ve alkolsüz içecekler, mobilya ve konut, su elektrik ve gaz oldu.

KKTC BÜTÇE GELİŞMELERİ…

2019 mali yılının birinci çeyreğinde KKTC bütçe gelirleri 1 milyar 416,7 milyon TL, bütçe giderleri ise 1 milyar 436,7 milyon TL olarak gerçekleşti, kamu maliyesi ilgili dönemi 20 milyon TL açık ile kapattı. 2019 mali yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla KKTC bütçe gelirleri yüzde 40 artış gösterirken, bütçe giderleri ise yüzde 52,6 artmıştır. Bütçe gelirleri içerisinde en büyük paya sahip vergi gelirleri kalemi bir önceki yıl aynı çeyreğine göre 165 milyon TL artış ile 896,7 milyon TL seviyesine yükseldi. İkinci en büyük paya sahip olan vergi dışı gelirler kalemi ise 492,1 milyon TL olarak gerçekleşti.

 KKTC bütçesi giderlerinde ise en yüksek paya sahip kalemler olan cari transferler ile personel giderleri sırasıyla bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 62 ve yüzde 34,3 artış gösterdi ve sırasıyla 738 milyon TL ve 566,5 milyon TL olarak gerçekleşti.

Güncel

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun KOP’a üyeliği yeniden gündemde

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun (KTFF), Kıbrıs Rum Futbol Federasyonu’na (KOP) üyeliği konusunun, Zürih Anlaşması’nın imzalanmasının üzerinden 6 yıl geçtikten sonra, şu günlerde yeniden gündeme geldiği bildirildi.

Politis gazetesi, elde ettiği bilgilere dayanarak, Kıbrıslı Türk futbol kulüplerinin son günlerde federasyona konuyla ilgili baskı yaptıklarını; ancak henüz taraflar arasında resmi herhangi bir görüşme yapılmadığını ve KOP’a yönelik herhangi bir girişimde bulunulmadığını yazdı.

Gazete, edindiği bilgilere göre Kıbrıslı Türk futbol kulüplerinin ilk etaptaki hedefinin, Rum takımlarla veya UEFA onayıyla farklı ülkelerin takımlarıyla dostluk maçları yapmak olduğunu ve bu perspektifin, Kıbrıslı Türk futbol kulüplerine gelir sağlayacağını kaydetti.

Kıbrıslı Türk futbol kulüpleri tarafından her ne kadar resmi bir girişim yapılmadıysa da, yetkililerin “ağız yokladığını” belirten gazete, Kıbrıs Türk futboluna uygulanan ambargonun kaldırılması ve KTFF ile Kıbrıslı Türk futbol kulüplerinin KOP’a üye olabilmesi için KTFF ile KOP arasında 2013 yılında imzalanan anlaşma taslağının hala geçerli olduğunu anımsattı.

RUM FUTBOLCULAR EKONOMİK SEBEPLERDEN ÖTÜRÜ KIBRISLI TÜRK KULÜPLERDE OYNAMAYI TERCİH ETMİYOR

Gazete, bir diğer haberinde ise, Rum futbolcuların ekonomik sebeplerden ötürü Kıbrıslı Türk futbol kulüplerinde oynamayı tercih etmediğini yazdı.

Son 2 sezondur Kıbrıslı Türk futbol kulüplerinde oynayan hiç Rum futbolcu bulunmadığına dikkat çeken gazete, 2012-2017 yılları arasında her yıl ortalama 4 Rum futbolcunun KKTC’ye geldiğini; ancak Türk Lirası’nın değer kaybetmesi nedeniyle, bu durumun artık söz konusu olmadığını kaydetti.

Kaynak: TAK

Devamını oku

Güncel

Akıncı: Madde bağımlılığının önüne geçilmesi için tüm gücümüzle uğraş vermeliyiz

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Madde bağımlılığının önüne geçilmesi için tüm gücümüzle uğraş vermeliyiz. Gençlerimizi bu bataklıktan kurtarmalıyız” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Çakıcı ve Prof. Dr. Ebru Çakıcı tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Akıncı, hastanede yürütülen faaliyetlerle ilgili bilgi aldı.

Madde bağımlılığının ilkokul çağındaki çocuklara kadar yayılan büyük bir sorun haline geldiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ortaokul ve lise çağındaki bireylerdeki madde bağımlılığının 15-20 yıl içerisinde 2 katına çıktığını, 18-65 yaş kuşağındaki bireylerdeki madde bağımlılığının ise 3 katına yükseldiğini belirterek madde bağımlılığı konusunun devlet tarafından hassasiyetle ele alınması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, eşi Meral Akıncı’yla birlikte Karşıyaka’da bulunan Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi’ni ziyaret etti.

“Madde bağımlılığının önüne geçilmesi için tüm gücümüzle uğraş vermeliyiz. Gençlerimizi bu bataklıktan kurtarmalıyız. Bu yönde atılan her adım desteklenmeye muhtaçtır… Sayın Mehmet Çakıcı ve ekibin bugün yaptığım ziyaret, bu desteğin bir göstergesi olarak algılanmalıdır” diye konuşan Cumhurbaşkanı Akıncı, Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi’nde önemli bir toplumsal hizmet verilmesi için ciddi bir altyapı yaratıldığını dile getirdi.

Prof. Dr. Mehmet Çakıcı’nın akademik çalışmaları, kitapları ve bir psikiyatrist olarak topluma yıllardır madde bağımlığının tedavisine yönelik önemli hizmetler verdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı, Karşıyaka’da hizmete giren Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi’nde verilecek hizmetin önemine ve değerine vurgu yaptı.

Prof. Dr. Mehmet Çakıcı da yaptığı konuşmada, uyuşturucu kullanımının ülkenin en büyük sorunu olduğunu söyleyerek, bu sorunun tedavisine yönelik attıkları adımın devletin de iş birliğiyle ileriye taşınması temennisini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın iç sorunlara yönelik gerçekleştirdiği öncülüğün bir örneğini sergileyerek Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi’ni ziyaret eden ilk siyasetçi olduğuna dikkat çeken Çakıcı, Cumhurbaşkanı’nın gerçekleştirdiği ziyaret ile madde bağımlılığın önüne geçilmesinin önemiyle ilgili bir mesaj verdiğini kaydetti.

Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, Cumhurbaşkanı Akıncı ve eşi Meral Akıncı’ya gerçekleştirdikleri ziyaretten ötürü teşekkürlerini iletti.

(BRT)

Devamını oku

Güncel

Görevden alma ve atamalar açıklandı

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, 3’lü kararname ile görevden alma ve atamaları duyurdu.

İşte görevden alma ve yeni atamalar;

Başbakanlık Özel Kalem Müdürü mevkiine Sn. Cemal REDİF  17.09.2019 tarihinden itibaren atanmıştır.

Başbakanlık Denetleme Kurulu Üyesi olarak görev yapan Sn. Nüvit TULUMBACI 16.07.2019 tarihinde bu görevinden alınmıştır.

Başbakanlık Denetleme Kurulu Üyesi mevkiine Sn. Sergül TÜMER 17.07.2019 tarihinden itibaren atanmıştır.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Bakanlık Müdürü olarak görev yapan Sn. Salim ÖZBOLAT 16.07.2019 tarihinde bu görevinden alınmıştır.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Bakanlık Müdürü mevkiine Sn. Bünyamin MERHAMETSİZ 17.07.2019 tarihinden itibaren atanmıştır.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlık Özel Kalem Müdürü mevkiine Sn. Mehmet Dincer FARUK 17.09.2019 tarihinden itibaren atanmıştır.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı  Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürü  olarak görev yapan Sn. Aktan ERDOĞAN 16.07.2019 tarihinde bu görevinden alınmıştır.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı  Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürü  mevkiine Sn. Ali YAMAN 17.07.2019 tarihinden itibaren atanmıştır.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı  Kıbrıs Türk Devlet  Tiyatroları Müdürü olarak görev yapan Sn. İlknur Işıl TÜRKMEN 16.07.2019 tarihinde bu görevinden alınmıştır.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı  Kıbrıs Türk Devlet  Tiyatroları Müdürü mevkiine Sn. Erdinç AKGÜR 17.07.2019 tarihinden itibaren atanmıştır.

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi