Takip Edin

Güncel

“Emirnamedeki değişiklikler, büyük zarar verecek”

Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu, İçişleri Bakanlığını ve Hükümeti, Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi Bölgesi Geçiş Süreci Emirnamesinde, vize işlemleri ile ilgili süreci uzatan değişiklikten dolayı eleştirdi.

Şehir Plancıları Odası Başkanı Refikoğlu konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Ülkede planlama bazı kesimler tarafından engelleniyor ve hükümetler buna göz yumuyor” dedi.

Emirnamede yapılan değişikliğin kentlerde “büyük zararlar” yaratacağını savunan Refikoğlu, Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi ile ilgili emirnamede yer alan “vize başvuruları kazanılmış hak elde eder” maddesinin yasaya aykırı olduğunu; çünkü İmar Yasasında bir dosyanın hak kazanması için dosyanın işlemini tamamlaması, yani inşaat ruhsatı alması gerektiğini kaydetti. Refikoğlu, Emirnamede bu maddeye yer verilmesinin, çok hızlı bir şekilde dosya hazırlanmasına neden olduğunu söyledi.

Emirnamede, dosyanın vize işlemleri için tanınan üç aylık sürenin, yapılan son değişiklikle altı aya çıkarıldığına işaret eden Refikoğlu, normal bir vize işleminin bir ay aldığını, üç aylık bir sürenin yetmemesinin tek sebebinin “dosyaların yarım yamalak, balon, spekülatif, hak kazanmak için acele bir şekilde hazırlanmasından” olduğunu savundu.

Emirnamede ayrıca emirnamenin geçerli olduğu sürede uygulamaya konması öngörülen kamu yararını ilgilendiren maddelerin hiçbirinin yapılmadığını da ileri süren Refikoğlu, Şehir Plancıları Odası olarak, Mimarlar Odası ve vizesi olan tüm odalardan yazılı olarak son bir yılda başvuran dosyaların isimsiz listesinin talep edildiğini ancak talep ettikleri tarihin üzerinden 4 ay geçmesine rağmen kendilerine herhangi bir liste iletilmediğini savundu.

Refikoğlu, “Şehir Plancıları Odası olarak birinci önceliğimizin kamu yararı olduğunu bir kez daha belirtir hükümetimizi de aldığı kararlarda kamu yararını düşünmeye davet ediyoruz” dedi

PLANLAMA 

Ülkemizde planlamanın yetersiz olduğunu, bunun başlıca sebebinin boş bulunan her yere yapılaşmayı savunan kesimler ve buna boyun eğen hükümetler olduğunu kaydeden Refikoğlu, 
İmar Yasasına göre Lefkoşa İmar Planının beş yılda bir gözden geçirilip, revize edilmesi gerektiğini, 
revize edilmesinin üzerinden yedi yıl geçmesi ve revize çalışmasının tamamlanmış olmasına rağmen bazı kesimler yüzünden bir türlü yürürlüğe konmadığını belirtti.

Refikoğlu, İngiliz Üsleri ile eş zamanlı  başlatılan Beyarmudu İmar Planının üç yıl önce tamamlanmasına, İngiliz Üstlerinin kendi tarafı için yapılan imar planı uygulamaya koymasına rağmen, Beyarmudu İmar Planının bazı kesimlerin baskılarından dolayı yürürlüğe konamadığını öne sürdü.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye olmalısınız Giriş

Yorum Yaz

Güncel

“Girne trafiği rahatlatılacak”

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Girne limanındaki acil sıkıntılarının giderileceğini, Karaoğlanoğlu, Lapta ve Çatalköy bölgelerindeki trafiği rahatlatmak için de gerekli adımların atılacağını söyledi

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’yü ziyaret etti.

Girne belediye Başkanı Nidai Güngördü, bakan Üstel’in ziyaretinden ötürü memnuniyetini dile getirerek, kentin turizmle ilgi konuları hakkında bilgiler verdi.

İcraat yapmak için hükümetlerin uzun ömürlü olması gerektiğini söyleyen Güngördü, “Görünüşe göre mevcut hükümetin uzun ömürlü olacağı ve sizlerin de güzel işler yapacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Girne Belediyesi olarak ülke turizmine katkıda bulunmak istediklerini de belirten Güngördü, gerek Girne Antik Liman konusunda, gerekse çevre temizliği ve diğer düzenlemelerde belediyenin olanaklarını kullanmaya hazır olduklarını söyledi.

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel de, ilk ziyaretini Girne Belediyesi’ne yaptığını ifade ederek, ülke turizmi için Girne’nin önemine vurgu yaptı.

Girne beldesinin otelleri, butik otelleri ve pansiyonları ile ülkenin güzide şehirlerinden olduğunu belirten Üstel, şehrin daha fazla ön plana çıkması için müşterek projeler yapma niyetinde olduklarını söyledi.

Girne Antik Liman ile ilgi olarak bakanlığın bir takım projeleri olduğunu söyleyen Üstel, limandaki acil sıkıntılarının giderilmesi için belediye ile işbirliğinde çalışma arzusunda olduklarını söyledi.

Girne’de doğudan başlayan ve batıya doğru devam eden büyük bir trafik sorunu yaşandığını da söyleyen Üstel, Ulaştırma Bakanı ile de görüştüğünü, Karaoğlanoğlu, Lapta ve Çatalköy bölgelerini rahatlatmak için hükümet olarak gerekli adımların atılacağını, söyledi.

Devamını oku

Güncel

Tanyel ailesi yasta

Emekli öğretmen Hasan Tanyel hayatını kaybetti

Kıbrıs’ın tanınan ve sevilen öğretmenlerinden Hasan Tanyel dün yaşamını yitirdi.

Ayşe Tanyel’in eşi olan Hasan Tanyel’in cenazesi bugün İsmail Sefa Camisi’nde kılınan öğle namazına müteakip Lefkoşa Kabristanlığı’na defnedildi.

Devamını oku

Güncel

54 yaşında hayata veda etti

Tirmen köyünün sevilen isimlerinden 54 yaşındaki Hüseyin Gümülü, yaşam mücadelesini kaybetti.

Gümülü, beyin kanaması geçirmiş, bir süredir hastanede tedavi görüyordu.

Ölümü ile sevenlerini yasa boğan Gümülü, bugün öğle namazının ardından Tirmen Mezarlığı’na defnedildi.

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi