Takip Edin

Güncel

Elektrikte sabit tarifeye yüzde 24 zam

Elektrikte şu an 0.79 kuruş olan sabit tarife fiyatı 1 Nisan’dan itibaren 98 kuruşa yükselecek. Böylece çoklu tarife sistemine geçmeyip sabit tarife kullanmaya devam edecek olan tüketiciler, sabit tarifeyi artık yüzde 24 zamlı kullanacak.

Elektrikte 1 Nisan’dan itibaren çoklu tarife sistemine geçilecek. Ancak bu sisteme geçmek istemeyip sabit tarife kullanmaya devam edecek olan tüketiciler, sabit tarifeyi artık yüzde 24 zamlı kullanacak.

Elektrikte şu an 0.79 kuruş olan sabit tarife fiyatı 1 Nisan’dan itibaren 98 kuruşa yükselecek.

1 Nisan 2019 tarihinden itibaren tüm konut tarifesi kullanıcıları otomatik olarak 3 zamanlı kontrol sizde tarifesine aktarılacak. Yine aynı tarihten itibaren, 3 zamanlı kontrol sizde tarifesinde kalmak istemeyen kullanıcılar, KIB-TEK’in bölge amirliklerine gidip bir form doldurarak, tek zamanlı tarifeye geçiş yapabilecekler.

Sosyal yardım alan tüketiciler elektriğin kWs’ını 0,6908 TL’den kullanabilecekler. 1 Nisan tarihinden itibaren, Sosyal Yardım alan kullanıcılara getirilmiş olan 250 kWs elektrik tüketim sınırı da kaldırılıyor. Sosyal yardım alan tüketiciler tükettikleri tüm elektriği aynı fiyattan kullanabilecekler.

Kumarhaneler ve gece kulüpleri 3 zamanlı kontrol sizde tarifesine geçemeyecekler. Bu uygulamadan yararlanamayacaklar.

3 zamanlı kontrol sizde tarifesiyle aboneler, elektriği hafta içi 0.6508 TL, 0.9873 TL ve 1.2908 TL olmak üzere üç farklı zaman diliminde 3 ayrı fiyattan kullanabilecek. Hafta sonu ise kWs ücretleri 2 Krş daha düşük olacak. Hafta sonları konut tarifesi kullanıcıları elektriği 63 Krş olarak kullanabilecekler.

Tekli tarifede kalanlar elektriği 24 saat 0,9873 TL’ den kullanacaklar.

Aboneler, elektrik kullandıkları saatleri ayarlayarak, elektriği daha ucuza alabilecek ve bu yolla ev ekonomisine katkı sağlayabilecek. Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, kurutma makinesi, su motoru, su ısıtıcısı gibi elektrik tüketimi yüksek cihazların kullanımını gece saat 10’dan sonraya kaydıran abonelerin faturası düşüyor.

Kullanım alışkanlıkları değiştirilmeden sadece kullanılan zamana dikkat edilerek elektronik cihazların sağlayabileceği tasarruf miktarları ise şu şekilde örneklendirilebilir. Her gün 1 kere kullanılan çamaşır makinesi, normal tarife yerine puant dışı tarifede kullanılırsa yıllık 325 TL tasarruf sağlar aynı şekilde kullanılan bulaşık makinesi ise 490 TL tasarruf sağlarken kurutma makinesi ise, her gün kullanılırsa 650 TL tasarruf sağlıyor. Yoğun saatler ve yoğun olmayan saatler kıyaslandığı zaman ise tasarruf miktarı daha da artıyor.Solar Enerji (Güneş Enerjisi) kullanan konutlar 3 zamanlı kontrol sizde tarifesine geçemeyecekler.

Hangi tarifede olacağınıza bakılmaksızın, 300 kWs’nin altında tüketimi olan tüm konut kullanıcılarına 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren, %15 indirim yapılacak. Bu kullanıcılar, diğer tüm konut kullanıcıları gibi, 3 zamanlı kontrol sizde tarifesini kullanarak faturalarını daha da düşürme imkanına sahip olacaklar.

Güncel

“Gözü kapalı biçimde bir karar almadık”

 Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı  Kudret Özersay, UBP’yle koalisyon kararı almanın  kendileri açısından kolay olmadığını kaydetti ve ülke açısından da çok kolay bir dönemde olunmadığını ve toplumsal sorumluluklarının bilincinde olarak ve bu sorumluluğu dikkate alarak ellerini taşın altına koymaktan kaçınmadan  böyle bir karar ürettiklerini söyledi.

Özersay, HP Parti Meclisi’nin Emekliler Cemiyeti’nde saat 19:00’da başlayan ve yaklaşık 2 buçuk saat süren toplantısı sonrasında açıklama yaptı ve basının sorularını yanıtladı.

40 EVET 20 HAYIR

Toplantıda UBP ile görüşmeleri sonucunda şekillendirdikleri koalisyon protokolünün içeriğini madde madde ele alınıp değerlendirdiklerini kaydeden Özersay, 40 evet, 20 hayır oyu ile koalisyona girme karar aldıklarını söyledi ve “Hayırlı olsun” diye konuştu.

Koalisyon protokolünün yarın sabah saat 10:00’da Cumhuriyet Meclisi’nde yapılacak törende imzalanacağını kaydeden Özersay, saat 11:00’de ise kabinenin Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sunulacağını kaydetti.

Kabineyi açıklamasının istenmesi üzerine Özersay, kabinenin Cumhurbaşkanı’nın onayıyla ortaya çıkacağını ve şu aşamada  bir şey söylemesinin doğru olmayacağını belirtti.

“ÜLKE HEM EKONOMİK HEM DE SİYASİ OLARAK ÇOK İYİ BİR NOKTADA DEĞİL”

Koalisyon hükümetini isimlendirmeleri halinde nasıl isimlendireceklerinin sorulması üzerine de Özersay, “Biz 15 dk öncesine kadar  bu koalisyona girip girmeyeceğimizi bilmiyorduk. Dolayısıyla bir isim koymadık ama bir gerçek varsa, ülke hem ekonomik hem de siyasi olarak çok iyi bir noktada değil, sadece şunu söyleyebilirim, yapacağı çok iş olan yapması gereken çok iş olan ve ciddi bir toplumsal sorumluluk gerektiren bir hükümet olacağı kesin” dedi.

“GÖZÜ KAPALI BİR BİÇİMDE BİR KARAR ALMADIK”

Hükümet kurulmasına karşın ciddi oranda bir “hayır” oranı olduğunun söylenmesi ve bunu nasıl yorumladığının sorulması üzerine de Özersay,  HP’nin daha önce yaptığı koalisyonda elde ettiği tecrübe bağlamında değerlendirmeler yapıp karar vereceğini söylediklerini ve bu tecrübeleri dikkate alarak böyle bir karar ürettiklerini kaydetti.

Özersay,  “Dolayısıyla gözü kapalı bir biçimde bir karar almadık; birincisi bu. İkincisi de HP’nin içinde çoğulcu ve demokratik bir ortam olduğunun göstergesidir. Bizim için sadece koalisyona girme yönünde oy kullanan değil hayır diyenlerin de ortaya koydukları görüş ve endişeler çok önemlidir,  bunları  da önümüzdeki dönemde kendimize dair notlar olarak aldık bu koalisyon ilişkisi içinde  temkinli bir biçimde o görüşleri de dikkate alacağız bundan herkes emin olabilir” diye konuştu.

“Elinizi mi güçlendirdiniz”  sorusunu yanıtlarken de Özersay, şunları  kaydetti:

 “Eğer bir müzakere süreci devam ediyor olsaydı, çıkan oylamadan sonra bir daha müzakereye oturacak olsaydınız belki bunu söyleyebilirdiniz. Şunu söyleyebilirim, HP başka bazı konularda da karar alırken  artısıyla eksisiyle toplumsal düşünerek karar alan bir partidir bu sonuç da bir miktar onun göstergesidir, demokrasinin ve çoğulculuğun sonucudur.”

Devamını oku

Güncel

Akaryakıt zammı yeni hükümete bırakıldı

UBP Parti Meclisi sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, akaryakıt zammı konusunda dün Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın kendisini arayarak, diğer hükümet yetkililerine ulaşmasını çünkü akaryakıt zammı yapılması gerektiğini, bu zam yapılmazsa 15 günde hazinenin 2 milyon TL zarara uğrayacağını söylediğini aktardı.

Kendisinin de hem HP Genel Başkanı Kudret Özersay’ı, hem de diğer hükümet yetkililerini aradığını, ancak bu zammın yapılmadığını ifade eden Tatar, “Bize bir hediye bırakmak istediler. Şu anda bu hükümetin yapması gereken bir zammı yeni hükümete bırakmış durumdadırlar” dedi.

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.