Takip Edin

Güncel

“CTP, Kıbrıs Türk Halkının Barış İçinde, Özgür, Eşitlikçi Ve Adil Koşullarda, Onurlu Bir Biçimde Yaşama Güvencesi”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı, Başbakan Tufan Erhürman CTP’nin Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda barış içinde, özgür, eşitlikçi ve adil koşullarda, onurlu bir biçimde yaşamasının güvencesi olduğunu kaydetti.

Erhürman CTP’nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

“1970’te kuruldu partimiz. Bugünkülerle kıyaslanması dahi mümkün olmayan koşullarda, barış, demokrasi, adalet, eşitlik, özgürlük için mücadele etti” diyen Erhürman şöyle devam etti:

“Partimiz de partililerimiz de bu yolda çok ağır bedeller ödediler. Kimileri yaşamlarından oldu. Kimileri göç etmek, kimileri sırf CTP’li oldukları için adaletsiz, eşitlikten ve özgürlükten uzak koşullarda yaşamak zorunda bırakıldılar. Ama CTP de, CTP’liler de asla yılmadı. Hep dayanışma içinde oldular, her türlü zorluğa birlikte göğüs gerdiler, kötülüğün karşısına iyilikle, adaletsizliğin karşısına adaletle, ayrımcılığın karşısına eşitlikçilikle çıktılar.

Bugün 48’inci yaşına ulaşan CTP ve hayatta olan CTP’liler, 48 yıllık mücadelede ödenen bedelleri de, bedel ödeyenleri de, bu bedellerin ne için ödendiğini de asla unutmamak yükümlülüğü altındadır. CTP, Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda barış içinde, özgür, eşitlikçi ve adil koşullarda, onurlu bir biçimde yaşamasının güvencesidir”

İKİ ANA EKSEN

CTP’nin kurulduğu günden bu yana, politikalarını iki ana eksen üzerine kurguladığını dile getiren Erhürman şunları kaydetti:

“Birincisi, barış ve bu adada öngörülebilirliğin sağlanması için bir an önce çözüme ulaşılmasıydı. O günden bu güne, müzakere masasında tek çözüm formülü olarak yer alan siyasi eşitliğe dayanan federasyona ulaşılması CTP’nin birinci hedefi oldu. Birincisiyle eş değerdeki ikinci hedef ise Kıbrıs Türk halkının sosyal ve ekonomik kalkınması, Kıbrıslı Türklerin demokratik, adil, eşitlikçi ve özgürlükçü bir düzene kavuşmasıydı. Konjonktür ve koşullar zaman zaman hedeflerden birinin diğerine oranla öncelikli hale gelmesine yok açtıysa da vizyon değişmedi. Çünkü CTP aynı anda her iki alanda da çalışacak, mücadele edecek, politika geliştirecek ve uygulayacak kadrolara, dinamizme ve enerjiye her zaman sahip oldu.

48 yılda elbette birçok konuda yol kat edildi. Sendikalaşmadan, toplu sözleşme hakkına, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkından engelli haklarına, toplumsal cinsiyet eşitliğine kadar, ilkelerimiz doğrultusunda atılmış her adımda, ‘bütçe meclise’ sloganı ile yola çıkan CTP’lilerin emeklerinin, ödedikleri bedellerin ve mücadelelerinin izi vardır. Ancak bugün her bir Kıbrıslı Türk, daha atılması gereken pek çok adım olduğunun, Kıbrıs Türk halkının hak ettiği noktaya henüz ulaşamamış olduğunun bilincindedir. Dahası, bazı sorunlar daha da büyümüş, sorunlarımıza yeni sorunlar eklenmiş, birbirini tekrarlayan yönetsel hatalar pek çok kötü alışkanlığı beraberinde getirmiştir.

Barışa, çözüme, adalete, demokrasiye, sosyal ve ekonomik kalkınmaya, kısacası halkımıza yaraşır bir düzene ulaşmak için yürümemiz gereken ve maalesef çok da kısa olmayan bir yol var önümüzde. CTP ve CTP’liler bu yolu halkımızın tüm kesimleriyle birlikte hızla kat etmek için eskisinden de daha fazla, eskisinden de daha özverili bir biçimde çalışmaya hazırdır. Kötülüğe iyilikle, adaletsizliğe adaletle, ayrımcılığa eşitlikçilikle yanıt vermeye devam edeceğiz. Bizleri ötekileştirmeye çalışanlar dahil herkesi saygıyla ve sevgiyle kucaklamaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Yüreklerimiz atmaya devam ettikçe, Kıbrıs Türk halkı ve bu güzel ada için, çocuklarımız ve torunlarımız bizim yaşadığımızdan çok daha güzel bir ülkede, çok daha güzel bir dünyada yaşasınlar diye, yılmadan, bıkmadan, usanmadan çalışacağız.”

KUTLAMA YAPILMAYACAK

Her yıl 27 Aralık tarihinde yapılan kuruluş yıl dönümü kutlamalarının son dönemde yaşanan acılar dolayısıyla iptal edildiğini kaydeden Erhürman, şöyle devam etti:

“Yüz yüze buluşamayacak olsak da, tüm dostlarımızı, 48 yıllık mücadeleyi ilmek ilmek örenleri, her şeye rağmen yılmayan, çalışkan ve yurtsever kadrolarımızı, ömür bırakan yoldaşlarımızı, CTP’nin sahibi ‘sarı karıncaları’ ve tüm Kıbrıs Türk halkını selamlar, saygıyla ve sevgiyle kucaklarım.” 

Güncel

“Turizmciler turist duasına çıkacak”

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri Hasan Taçoy, “Koalisyon görüşmesi” diye bir şeyin olmadığını belirterek, “Hükümet orada dururken görüşmeyi asla kabul etmeyiz. Böyle bir görüşme olacaksa yetkili kurullardan yetki almalıyız. Arada simsar varsa beni bağlamaz. Benimle alakası yoktur” dedi.

UBP Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Hasan Taçoy, katıldığı bir televizyon programında “hükümetin icraatlarını ve ülke ekonomisini” değerlendirdi.

Hasan Taçoy, “Hükümet Mehter takımı gibi 2 ileri 1 geri” ifadelerini kullanarak, hükümetin başarısının yüzde 20 olduğunu, bunu da yapılan anketlerin söylediğini savundu.

Taçoy, hükümetin “Müşavirlik Yasasını”Meclis’ten geçirdiğini ancak o zamandan bugüne görevden almaların olmasına rağmen görevden alınanlara yeni görevler verilmediğini, müşavirliğin devam ettiğini ifade etti.

Hasan Taçoy, “Hükümetin yaptığı hiçbir şeyin devamı yok, arkası gelmiyor” görüşünü ifade ederek, Yeşilırmak’ta yaşanan doğal afeti örnek verdi. Doğal afetin ödenmediğini belirten Taçoy, hükümetin bütçedeki mali sıkışıklığı, ülkedeki ekonomik sıkışıklığa çevirdiğini ileri sürdü.

 “TURİZMCİLER TURİST DUASINA ÇIKACAK”

Ülke turizmini de değerlendiren Taçoy, Otelciler Birliği ile yaptığı toplantıyı referans göstererek, turizmde yüzde 30 düşüş olduğunu, 2020 planının yapılmadığını, turizmcilerin sıkıntısının devam ettiğini söyledi.

Uçak bilet fiyatlarına dikkat çeken Taçoy, “2 bin TL’ye gidiş- geliş bileti olursa ülkeye kim gelecek” diye sordu. Taçoy, “İsmimizin yurt dışında konuşulmadığını” savunarak, “Bilet pahalı, personel giderleri yüksek, elektrik yüksek, Turizmcinin harcadığı ancak alamadığı teşvikler var, turizmci kendi reklamını yapıyor ve bilet satmaya çalışıyor, ülkeyi de tanıtıyor, böyle giderse turizmciler turist duasına çıkacaklar” ifadelerini kullandı.

“PROTOKOL 1 YIL OLSUN İSTİYORLAR”

Hasan Taçoy, Mali Protokol ile ilgili konuya da değinerek, protokolün imzalanmamasının sebebinin; hükümetin 1 yıllık protokol yapmak istemesi olduğunu savundu.

“Mali protokol devletin çarkının dönmesini sağlayacaktı” diyen Taçoy, “2018 Nisan’da ekonomik sıkışıklık vardı, bütçe geçtikten sonra uygulama planı imzalandı. Bu protokoller 3 yıllık çıkar. Şu an gündemde yok. Hükümet 1 yıllık yapmak istiyor, bu mali protokol olmaz” dedi.

 “2019-2020 ÖĞRENCİ SAYISI DUMURA UĞRAYACAK”

Öğrenci sayısının düşmesi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Taçoy, bunun ekonomik döngü ve fiyatlara bağlı olduğunu belirtti.

“Burada vereceğiniz imkanlar daralınca dahasını getiremezsiniz” İfadelerine yer veren Taçoy, rakiplerin arttığını söyledi, “2019-2020 öğrenci sayısı dumura uğrayacaktır” görüşünü dile getirdi.

“BU DEDİKODU OLMAKTAN ÇIKAR”

Koalisyon hükümeti ile ilgili soru üzerine Taçoy, “Siyasetçi köye gittiğinde vatandaş ‘hükmet ne zaman düşüyor?’ diye soruyor…Eğer vatandaşa ‘erken’ dersen bu dedikodu olmaktan çıkar, çevrenin konuştuğu mevzu olur” diyen Taçoy, şöyle devam etti:

“Bugün bir hükümet var. Ordadır. ‘Ben kiminle hükümet kuracağım?’ Çıkan bu söylemler halka gidip konuşan vekillerin ürünüdür. Hükümetin bozulmaması için yapılan adımlardır. ‘Koalisyon görüşmesi’ diye bir şey yok. Hükümet orada dururken görüşmeyi asla kabul etmeyiz. Böyle görüşme olacaksa yetkili kurullardan yetki almalıyız. Arada simsar varsa beni bağlamaz. Benimle alakası yoktur.”

Devamını oku

Güncel

1 Mayıs’ta inşaat faaliyetlerini durdurun!

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, yaptığı yazılı açıklamayla üyelerini 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda inşaat faaliyetlerini durdurmaya ve çalışanlarına tatil vermeye çağırdı.

Gürcafer yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yıl, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda ülkedeki inşaatların neredeyse tamamının durması üyelerimizin duyarlılığının bir göstergesi olmuş ve bizi gururlandırmıştı.

Bu yıl ve gelecek yıllarda da iş gününe denk gelen 1 Mayıs İşçi Bayramlarında, ülkemizde alın teri döken tüm emekçilere dinlenme hakkı verilmesi büyük önem arz etmektedir.

Bu düşüncelerle, tüm üyelerimizi 1 Mayıs gününün çalışanların günü olduğunun bilinciyle hareket ederek inşaat faaliyetlerini durdurmaya ve çalışanlarına tatil vermeye çağırırız.”

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.