Takip Edin

Güncel

“Birincil önceliğimiz, beyin göçünü önlemek ve sürdürülebilir işletme açmalarını sağlamak”

Başbakanlık YAGA KOBİGEM Direktörü Ebru Kaptan Sertoğlu ve 2018 girişimcilik hibe programından yararlanan girişimciler Halil Portokalcıoğlu ile Medine Albayrak, BRT’de yayınlanan bir programa katılarak, YAGA KOBİGEM’in faaliyetleri ve hibe programları hakkında bilgiler verdiler.

Başbakanlık YAGA KOBİGEM’den yapılan açıklamaya göre, YAGA KOBİGEM Direktörü Ebru Kaptan Sertoğlu, “Girişimcilik hibe programları, gurur verici bir noktada. Gençlerin ülkeden göç etmek zorunda kaldığı bir dönemde, YAGA KOBİGEM açmış olduğu hibe programları ile gençlere umut ve isteyince nelerin başarılabileceğinin kanıtı oldu” dedi.

“En önemli önceliğimiz, ülkede genç beyinlerin göç etmesini önlemek ve sürdürülebilir işletmeler açılmasını sağlamak’’ diyen Sertoğlu, kendi ülkelerinden uzak yerlerde yaşayan gençlerin, ülkelerine dönerek yatırım yapmalarına teşvik eden program ayrıca zor ekonomik dönemlerde dahi ayakta kalmayı başaran işletmelerin açılmasına vesile olduklarını dile getirdi.

“Hibe almaya hak kazanan girişimcilerimize verdiğimiz eğitimler ve akabinde verdiğimiz danışmanlık hizmeti sayesinde ikinci yıl yüzde 85’e varan ayakta kalma oranına sahiptir” diyen Sertoğlu, bu oranın dünyada yüzde 50 olduğunu kaydetti.

Sertoğlu, bunun beyin göçünü önlemekte de çok ciddi bir katkı koyduğuna dikkat çekti.

Sertoğlu, girişimcilik hibe programlarının 2016 yılında başladığını ve şu anca 4’üncüsünün gerçekleştirildiğini belirterek, alınan sonuçlar itibariyle, girişimcilik hibe programlarının diğer programlardan daha ayrı bir öneme sahip olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Böylesi ölçekte bir ülke için, girişimcilik hibe programlarından alınan sonuçlar, bizleri ister istemez çok gururlandırıyor. Bizleri en çok üzen kısmı da hala duymadım diyenlerin olmasıdır. Özellikle de genç girişimci arkadaşlarımızın da programlara bizlerle birlikte katılarak, onların programları anlatması bizim için daha önemlidir.”

YAGA KOBİGEM Direktörü Ebru Kaptan Sertoğlu, girişimcilik hibe programlarının uzun soluklu bir program olduğuna dikkati çekerek, Mayıs ayında ilan edilen programa 109 kişinin müracaat ettiğini tüm aşamaları tamamlayarak, program sonrasında 40 genç girişimcinin işletmelerini açarak hibe programlarından yararlanabildiğini belirtti.

Sertoğlu, girişimcilik hibe programlarına başladıklarında, olumsuz tepkilerle karşılaştıklarını dile getirerek, kimsenin programlara başvurmayacağı düşüncesine kapıldıklarını ve ilk yıl yaş sınırlaması getirmediklerine dikkati çekerek, “ilk yıl 2016 yılında, Türkiye Cumhuriyeti’nden program için 3 Milyon TL’lik bir kaynak ayrılmıştı ve başarı oranı artınca 3 milyon 700 bin TL’ye yükseltildi. Bütün olumsuz düşüncelere rağmen, ilk yıl programlarımıza başvuru sayısı 412’ydi ki bu rakam Türkiye ölçeğindeki bir ülkenin rakamlarına eş rakamlardı” ifadelerini kullandı.

Ülkedeki böylesi hibe programlarındaki algıya da değinen Sertoğlu, 2016 senesinde açıklanan hibe programına müracaatın yüksek olmasının nedeninin, hibe adı altında, siyasal gücü kullanarak herkesin alabileceği algısı olduğunun altını çizdi. ‘’Bunun böyle olmadığını program kendini kanıtlamıştır’’ dedi.

Programların ciddi ve gerçekçi devam ettiğini belirten Sertoğlu, eğitim süreci içerisinde genç girişimcilerin sektör değişmesinin bile söz konusu olabileceğini belirtti ve “Siz bize bir fikirle gelebilirsiniz ancak ülkenin hukuksal alt yapısı henüz o fikrinizi hayata geçirmeye müsait olmayabilir. İşte bu noktada, doğru yönlendirme yapabilecek danışmanlarımız, gerekli yönlendirmeleri yapabiliyorlar” dedi.

Alınan eğitimlerin ardından, uzman kişilerden oluşan jüri karşısında yapılan sunumların önemine de dikkati çeken Sertoğlu, “alınan eğitimler, sadece iş ile ilgili fikirlerin olgunlaşmasına değil, sürdürülebilir bir yatırım için gerekli olan yöneticilik vasıflarının da gelişimine büyük katkı sağlamaktadır” dedi.

Piyasanın katı olduğuna da değinen Sertoğlu, girişimcileri bu eğitim sürecinde, piyasa koşullarına hazırlamanın da önemli olduğuna dikkati çekerek “piyasa şartlarında ayakta kalabilmek için, şu olursa ne yapılmalı, bu olursa ne yapılmalı şekilde, senaryolar üzerinde eğitici ve öğretici güzel eğitimler verilmektedir’’ dedi.

Eğitim sürecinin başlangıcından, komite noktasına gelinceye kadar, genç girişimci adaylarının aldıkları puanlara göre hibe almaya hak kazandıklarını belirten Sertoğlu, komitenin sadece 40 puanlık bir etkisinin olduğunu, süreç içerisinde alınan puanların önemli olduğuna dikkati çekerek, “ komite karar verdi geçtim olmuyor, eğitim içerisinde toplanan puanların büyük önemi vardır” dedi.

YAGA KOBİGEM Direktörü Ebru Kaptan Sertoğlu, 4’üncü programa geçildiği için, bir önceki programların değerlendirmesini ve ölçümlerini de yapabilecekleri bir ortamın var olduğunu belirterek, “ilk yıl 41 işletme açtık. 41 işletme ilk senesinde yüzde 100 ayakta kaldılar. Bu 41 işletme ortalama 10 milyon TL ciro yaptı. Ve en önemli katkılarından birisi de toplamda 62 iş istihdamı yarattılar. İkinci senesinde ayakta kalabilirlik açısından yüzde 85 ki dünya ortalaması yüzde 50 olduğunu düşünürsek, standartların çok çok üzerinde bir orandır” ifadelerini kullandı.

İkinci yıl, ayakta kalan işletmelerin cirolarında büyük bir artışın gözlemlendiğini belirten Sertoğlu, en büyük sevindiren gelişmenin de, ikinci yılında ayakta kalan işletmelerin iş istihdamının 78 kişiye ulaşması olduğunu kaydetti.

MEDİNE ALBAYRAK: “BENİM GİBİ HERKESİN ÖNYARGISI VARDI”

2018 yılı genç girişimcilik hibe programlarını tamamlayarak, adli bilişim hizmetleri alanında hibe almaya hak kazanan genç girişimci Medine Albayrak, programa başvurmadan önce hem eğitimin verileceği, hem de üstüne işletme açabilmek için hibe para verilebileceği noktasında kimsenin inancı olmadığına dikkati çekerek, “benimle birlikte programa katılan herkeste de aynı önyargı vardı” dedi.

Programların başlaması ile birlikte, YAGA KOBİGEM’in hiç kimsenin ne köken, ne siyasi görüş ne, de dünya görüşü ile ilgilendiğini, sadece iş fikri, proje ve işin ne kadar arkasında sağlam durulduğuna bakıldığını gördüklerini belirtti.

Program sürecinde verilen işletme eğitimlerinin çok verimli ve çok kaliteli olduğuna dikkati çeken Albayrak, “komite aşamasına gelindiğinde, komiteden geçmesem bile, aldığım eğitimlerin işletme kurabilmek için ne denli yeterli olduğunu düşünerek, işletmenin nasıl ayakta kalabileceğini çok iyi öğrenmenin rahatlığı içerisine girdim” dedi.

HALİL PORTAKALCIOĞLU: “İNGİLTERE’DEN ADAYA GELMEMİ SAĞLADI”

İngiltere’den, ülkesine geri dönme konusunda YAGA KOBİGEM’in bir motive unsuru olduğunu anlatan Portakalcıoğlu ise, YAGA KOBİGEM’in girişimcilik programını  İngiltere’de duyduğunu ve müracaatını İngiltere’den yaptığını belirtti.

Eğitim sürecinden de bahseden Portakalcıoğlu, bir işletmenin nasıl ayakta kalabileceği konusunda profesyonel anlamda destek aldığını belirtti.

Portakalcıoğlu, işletme sahibi olmayı eğitimlerden sonra öğrendiğini belirtti.

Güncel

Tahsin Mertekçi Anısına Dostluk Maçı

Cumhuriyet Meclisi Futbol Takımı ile Yalova Masterleri, 2017 yılında geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden eski milletvekili ve Yalova Spor Kulübü eski Başkanı Tahsin Mertekçi anısına futbol maçında karşı karşıya geldi.

Cumhuriyet Meclisi’nden yapılan açıklamaya göre Meclis takımında Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, milletvekilleri Oğuzhan Hasipoğlu, Hasan Büyükoğlu, Erhan Arıklı ve Mesut Genç yer aldı.

Karşılaşmayı Yalova Masterleri 4-3 kazandı.

Maç sonrası konuşmalar yapıldı ve anı kupaları verildi.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, merhum Tahsin Mertekçi’nin sadece sporcu kişiliğiyle değil, barış, huzur ve güven içerisinde insanları bir araya getirme uğraşlarıyla da akıllarda yer ettiğini söyledi.

Uluçay, onun fikirlerini, gençlere kattıklarını her zaman ileriye taşıma arzusunda olduklarını dile getirirken organizasyonda emeği geçenleri kutladı.

Halkın Partisi Güzelyurt Milletvekili Hasan Büyükoğlu da konuşmasında merhum Tahsin Mertekçi’nin birçok adımlar attığını ve bu adımların bugün hâlâ hatırlandığını söyledi.

Büyükoğlu, Mertekçi’yi eskiden beri tanıdığını belirterek yaptıkları ile onun çok özel birisi olduğunu ifade etti.

Yalova Kulübü’nün eski Başkanlarından Kadir Dağcan da, master takımını temsilen yaptığı konuşmada Mertekçi’yi yapacakları etkinliklerle her vesileyle anmaya çalışacaklarını söyledi.

Konuşmaların ardından kupalar verilirken, Meclis Başkanı Uluçay, anı kupasını Tahsin Mertekçi’nin kızına takdim etti.

Devamını oku

Güncel

Erhürman: Yönetme sorumluluğuyla davranmakla yükümlüyüz!

Cumhuriyetçi Türk Partisi İlçe kongreleri devam ediyor. Mağusa İlçesi 23. Olağan Kongresi dün akşam KÜKOM’da gerçekleştirildi. Yönetim ve disiplin kurullarının da oluşturulduğu kongrede başkanlığa yeniden Oktay Kayalp getirildi.

Kongreye Başbakan ve Genel Başkan Tufan Erhürman, eski başbakanlardan Özkan Yorgancıoğlu, Genel Sekreter Erdoğan Sorakın, bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları ve ilçe başkanları da katıldı. Kongrede ayrıca AKEL’den yetkililer de yer aldı. Kongre, divanın kurulmasının ardından demokrasi şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu ile devam etti. Mağusa İlçe Başkanı Oktay Kayalp’in açılış konuşmasının ardından Mağusa İlçe Sekreteri Chrysanthos Zannettos konuşma gerçekleştirdi. Genel Başkan Tufan Erhürman’ın hitabıyla devam eden kongre, faaliyet ve mali raporların okunup aklanmasıyla tamamlandı.

Başbakan ve Genel Başkan Tufan Erhürman konuşmasında, 1970’te kurulduğunda hiç kimsenin gün gelip CTP’nin hükümette olacağını, iktidar olacağını, ülkeyi yöneteceğini hayal dahi etmediğini belirtti. CTP’nin 1990’lara kadar büyük

bedeller ödeyerek siyasi faaliyetlerini sürdürdüğünü, asla hükümete gelemeyeceği söylendiği halde mücadelesine devam ettiğini kaydeden Erhürman, “CTP ve CTP’liler bu mücadeleyi ne için verdi? Aslında çok basit, çok insani şeyler için… Sevgi için, insanca yaşam için, insan hakları için… Demokrasi gelsin, özgürlükler yaşanabilsin diye mücadele edildi. CTP adalet talep etti, eşitlik talep etti ve bunlar için çok ağır bedeller ödedi” dedi. Bu uzun mücadelede bu ülkede yaşayan her insana dokunup, kucaklaşmayı kendilerine şiar edindiklerini ifade eden Erhürman, bu adada nefes alıp veren tüm insanlarla kardeşçe birlikte yaşayabilelim diye mücadele ettiklerini belirtti. Erhürman, “hayat kısa ama mücadele uzun sürer. CTP’liler hayatlarını birbirlerinin hayatlarına ekleyerek mücadeleyi ileri taşıdı, bundan sonra da bu böyle olacak” dedi.

Başbakan ve Genel Başkan Tufan Erhürman konuşmasında aylardır süren ‘hükümet bozuluyor’ senaryolarına da değinerek şöyle konuştu:

“İlk kez hükümete geldiğimiz 1990’lı yıllardan bugüne CTP’nin bir ödevi var. Bu da ülkeyi yönetme ödevidir. Hepsinden önemlisi yönetme sorumluluğudur. CTP başbakanlık ya da bakanlık koltuğunda kurulmadı. Başbakanlık, bakanlık önemli değil. Biz hükümette olmazsak nefes dahi alamayız, partimizi yaşatamayız diyenlerden ne olduk ne de bundan sonra olacağız. Ancak, eğer biz yönetme sorumluluğunu üstlenmezsek, ülkeyi hangi zihniyetin yöneteceği, dahası nasıl yöneteceği de herkesin bildiği bir şeydir. Bu yüzden her daim yönetme sorumluluğuyla davranmaya yükümlüyüz. Gelecek kuşaklara karşı yükümlüyüz. Yazılan, çizilen senaryoları gazetelerden okuyoruz. CTP herhangi bir senaryonun parçası değildir. Elbette bu senaryoların nasıl yazıldığı ve nasıl oynandığı konusunda bilgi ve tecrübe sahibiyiz. Biliriz, görürüz, değerlendirmemizi yaparız ama son tahlilde bunlara kulak asmaz, işimize bakarız. Biz sorumluluk bilinciyle hareket etmek zorundayız. 14 aydır her hafta hükümet bozulur, yenisi kurulur. Dinlemekten, okumaktan bıktık usandık. Yenilenen senaryolarla aynı şeyi yazıp çiziyorlar. Biz her hâlükârda işimize bakacağız ve adalet için, eşitlik için, demokrasi için, barış için, insan hakları için ne pahasına olursa olsun mücadeleye devam edeceğiz.”

Mağusa İlçe Başkanı Oktay Kayalp konuşmasında Partinin 48 yıllık geçmişine değinerek geleneklerine sahip çıktıklarını, adaleti, demokrasiyi, daha fazla sevgiyi ve barışı savunarak CTP’nin bugünlere geldiğini ifade etti. Daha fazla demokrasi ve inadına barış istenciyle mücadelelerini sürdürdüklerini kaydeden Kayalp, “Kıbrıs Türk halkı bize yönetme şansı vermiştir.

CTP, 1974 sonrası dönemden 2003’lere, yakın döneme kadar sadece iki buçuk yıl hükümet edebilmiştir. Son 15 yılda ise 9 yılını yönetimde geçirmiştir. Bu nedenle halkımıza karşı olan sorumluluğumuz gereği ilkelerimize sahip çıkarak halkımıza yakışan hizmeti vermek için çalışmaya, büyümeye devam edeceğiz” dedi.

Mağusa ilçesinin büyük olduğunu, katılımcı anlayışla herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyleyen Kayalp, etkili örgütlenmeyi sürdüreceklerini ifade ederek kırsaldan kente en ücra köşenin İlçede temsil edileceği bir yapıyı bu dönemde oluşturacaklarını belirtti. Diğer bir hedeerinin de Cumhurbaşkanlığı seçimleri olduğunu ifade eden Kayalp, CTP’nin kendi adayını çıkaracağını, Parti tabanında geniş şekilde tartışarak en uygun adayı belirleyeceklerini ifade etti. Genel ve yerel seçimlere de bir yandan hazırlanmaya devam edeceklerini, örgütlülüğü sürdüreceklerini belirtti.

CTP’nin yerel yönetimlerde marka olduğunu kaydeden Kayalp, bu hizmet anlayışını ülkenin geneline yaymak için çalışacaklarını ifade etti. Birlikte olunduktan sonra başarıyı yakalamaktan başka şansları olmadığını vurgulayan Kayalp, bunun yakalanamaması durumunda nelerin kaybedilebileceğinin de bilindiğini ifade etti.

AKEL Mağusa İlçe Sekreteri Chrysanthos Zannettos de konuşmasında ortak vatana ve ortak mücadeleye vurgu yaptı.

“Birleşmiş federal Kıbrıs vizyonu bizleri birleştiren en önemli şeydir” diyen Zannettos, dayanışma ve ortak faaliyetlerin güçlendirilmesinin önemine değindi. AKEL’in müzakere sürecini desteklediğini ve çözümün daha fazla bekletilemeyeceğini belirten Zannettos, zamanın yeniden birleşmenin lehine ilerlemediğine dikkat çekti.

YÖNETİM VE DİSİPLİN KURULLARI BELİRLENDİ

Mağusa İlçesi 23. Olağan Kongresi’ne göre İlçe Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

Cemal İnce, Cemal Mert, Çimen Varer, Erhun Şahali, Erol Adalıer, Fatoş Erozan, Hasan Pekineli, Hüseyin Aranır, Ömer Gür, Şafak Çankaya.

İlçe Disiplin Kurulu ise şöyle belirlendi: Hasan Anday, Osman Kocatürk, Saffet Mehmetalioğulları, Firuz Atakan (Yedek Üye), Hikmet Burkay (Yedek Üye).

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.