Takip Edin

Güncel

Başbakan Erhürman hükümetin icraatlarını anlattı

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı, Başbakan Tufan Erhürman, hükümetin hem halkın sosyal ve ekonomik refahını artıracak hem de adil ve kalıcı bir çözüm için çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

CTP Genel Başkanı, Başbakan Tufan Erhürman, partisinin Lefkoşa İlçe Kongresi’nde konuştu

Kongreye hitabında 12 aylık hükümet icraatları hakkında bilgi veren Erhürman, “Hem halkımızın sosyal ve ekonomik refahını artıracak hem de adil ve kalıcı bir çözüm için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Hükümetteki 12 ayı özetleyen Erhürman, 15 Şubat’ta güvenoyu aldıklarını, Nisan’da bütçeyi geçirdiklerini, Türkiye’den maddi katkıların o dönemde devreye girdiğini, ardından yerel seçimlerin yapıldığını, Türkiye’de de yaşanan yerel seçimlerin ardından Temmuz ayı itibarıyla TL’nin değer kaybından doğan ekonomik krizle mücadele etmeye başladıklarını aktardı.

Erhürman, sonbahara kadar bu durumla uğraştıklarını, ardından sel felaketi yaşadıklarını, bu süreçler içerisinde uzun erimli mücadele ve çalışma gerektiren konuların da gündemlerinde olduğunu kaydetti.

Başbakan Erhürman, krizin yaşandığı 12 ay içerisinde birçok şeyi gerçekleştirdiklerini de anlattı.

Erhürman ‘Biz hizmet sözü verdik, en zor koşullarda sözümüzü tutmak için birçok şeyi yoktan var ettik. Adalet sözümüz vardı. Bugüne kadar nerede istihdam yapıldıysa veremeyeceğimiz tek bir hesabımız yoktur. Bizden önce neler yapıldığı ortadadır. Kamuyu zarara uğratanlarla ilgili hesap sorma yönünde atılan adımlar, hazırlanan ve Savcılığa iletilen raporlar ortadadır’ dedi.

CTP’nin ellinci yılına yaklaştığını, bu süre içerisinde biriken deneyim ve ödenmiş bedeller olduğunu da belirten Erhürman, CTP’nin ilkeler üzerinden hareket eden bir parti olduğunu ve en önde gelen ilkelerinden birinin de hukuk devleti, hukukun üstünlüğü ve adalet olduğunu vurguladı.

Tufan Erhürman “İlkelerimizden bir tanesi de temel hak ve özgürlüklerin AİHM tarafından geliştirildiği şekilde ülkemizde yaşanmasıdır” dedi.

Kitap bulundurmanın sadece kendi başına bir suç olarak kabul edilemeyeceğini belirten Erhürman, Gazimağusa Mahkemesi’nden de kısa süre önce bu yönde bir karar çıktığını hatırlattı.

Erhürman şunları kaydetti:“Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin iç hukukumuzun parçası olduğu yönünde kararlar var. Başbakan polisin cezai soruşturmasına, yargıya müdahale etsin diyenler de oldu. Biz hukukun üstünlüğünün gereğinin cezai soruşturmalara ve yargıya yürütme tarafından müdahale edilmemesi gerektirdiğini biliyoruz.

Ne yaptığımızı ve ne söylediğimizi çok iyi biliyoruz. Polisin cezai soruşturmasına, yargıya yürütme müdahale etmeyecek, temel hak ve özgürlükler uluslararası standartlarda korunacak. Kimse bundan kuşku duymasın”

Güncel

“Gözü kapalı biçimde bir karar almadık”

 Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı  Kudret Özersay, UBP’yle koalisyon kararı almanın  kendileri açısından kolay olmadığını kaydetti ve ülke açısından da çok kolay bir dönemde olunmadığını ve toplumsal sorumluluklarının bilincinde olarak ve bu sorumluluğu dikkate alarak ellerini taşın altına koymaktan kaçınmadan  böyle bir karar ürettiklerini söyledi.

Özersay, HP Parti Meclisi’nin Emekliler Cemiyeti’nde saat 19:00’da başlayan ve yaklaşık 2 buçuk saat süren toplantısı sonrasında açıklama yaptı ve basının sorularını yanıtladı.

40 EVET 20 HAYIR

Toplantıda UBP ile görüşmeleri sonucunda şekillendirdikleri koalisyon protokolünün içeriğini madde madde ele alınıp değerlendirdiklerini kaydeden Özersay, 40 evet, 20 hayır oyu ile koalisyona girme karar aldıklarını söyledi ve “Hayırlı olsun” diye konuştu.

Koalisyon protokolünün yarın sabah saat 10:00’da Cumhuriyet Meclisi’nde yapılacak törende imzalanacağını kaydeden Özersay, saat 11:00’de ise kabinenin Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sunulacağını kaydetti.

Kabineyi açıklamasının istenmesi üzerine Özersay, kabinenin Cumhurbaşkanı’nın onayıyla ortaya çıkacağını ve şu aşamada  bir şey söylemesinin doğru olmayacağını belirtti.

“ÜLKE HEM EKONOMİK HEM DE SİYASİ OLARAK ÇOK İYİ BİR NOKTADA DEĞİL”

Koalisyon hükümetini isimlendirmeleri halinde nasıl isimlendireceklerinin sorulması üzerine de Özersay, “Biz 15 dk öncesine kadar  bu koalisyona girip girmeyeceğimizi bilmiyorduk. Dolayısıyla bir isim koymadık ama bir gerçek varsa, ülke hem ekonomik hem de siyasi olarak çok iyi bir noktada değil, sadece şunu söyleyebilirim, yapacağı çok iş olan yapması gereken çok iş olan ve ciddi bir toplumsal sorumluluk gerektiren bir hükümet olacağı kesin” dedi.

“GÖZÜ KAPALI BİR BİÇİMDE BİR KARAR ALMADIK”

Hükümet kurulmasına karşın ciddi oranda bir “hayır” oranı olduğunun söylenmesi ve bunu nasıl yorumladığının sorulması üzerine de Özersay,  HP’nin daha önce yaptığı koalisyonda elde ettiği tecrübe bağlamında değerlendirmeler yapıp karar vereceğini söylediklerini ve bu tecrübeleri dikkate alarak böyle bir karar ürettiklerini kaydetti.

Özersay,  “Dolayısıyla gözü kapalı bir biçimde bir karar almadık; birincisi bu. İkincisi de HP’nin içinde çoğulcu ve demokratik bir ortam olduğunun göstergesidir. Bizim için sadece koalisyona girme yönünde oy kullanan değil hayır diyenlerin de ortaya koydukları görüş ve endişeler çok önemlidir,  bunları  da önümüzdeki dönemde kendimize dair notlar olarak aldık bu koalisyon ilişkisi içinde  temkinli bir biçimde o görüşleri de dikkate alacağız bundan herkes emin olabilir” diye konuştu.

“Elinizi mi güçlendirdiniz”  sorusunu yanıtlarken de Özersay, şunları  kaydetti:

 “Eğer bir müzakere süreci devam ediyor olsaydı, çıkan oylamadan sonra bir daha müzakereye oturacak olsaydınız belki bunu söyleyebilirdiniz. Şunu söyleyebilirim, HP başka bazı konularda da karar alırken  artısıyla eksisiyle toplumsal düşünerek karar alan bir partidir bu sonuç da bir miktar onun göstergesidir, demokrasinin ve çoğulculuğun sonucudur.”

Devamını oku

Güncel

Akaryakıt zammı yeni hükümete bırakıldı

UBP Parti Meclisi sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, akaryakıt zammı konusunda dün Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın kendisini arayarak, diğer hükümet yetkililerine ulaşmasını çünkü akaryakıt zammı yapılması gerektiğini, bu zam yapılmazsa 15 günde hazinenin 2 milyon TL zarara uğrayacağını söylediğini aktardı.

Kendisinin de hem HP Genel Başkanı Kudret Özersay’ı, hem de diğer hükümet yetkililerini aradığını, ancak bu zammın yapılmadığını ifade eden Tatar, “Bize bir hediye bırakmak istediler. Şu anda bu hükümetin yapması gereken bir zammı yeni hükümete bırakmış durumdadırlar” dedi.

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.