Takip Edin

Güncel

Ay. Mamas’ın sandığı Almanya’da çıktı

Güzelyurt’taki Ay. Mamas Kilisesi’ne ait olan ve 1974’ten sonra çalınan kutsal emanetler sandığı, Almanya’daki bir müzayedede ortaya çıktı.

Güzelyurt’taki “Ay. Mamas” Kilisesi’ne ait olan ve 1974 Barış Harekatı’ndan sonra çalındığı iddia edilen kutsal emanetler sandığının, Almanya’daki bir şehirdeki müzayedede ortaya çıktığı belirtildi.

Fileleftheros gazetesi, sözde “Omorfo (Güzelyurt) Metropoliti Neofitos’un, geçtiğimiz Pazar Güzelyurt’taki Ay. Mamas Kilisesi’nde, paskalya yortusunun kutlandığı Büyük Pazar öncesindeki Pazar günü düzenlenen (Kiriaki ton Vaion-Lazarus Sunday) ayin çerçevesinde konu hakkındaki açıklamalarına yer verdi.

Habere göre sözde “Omorfo Metropoliti” Neofitos, sandıktan söz ederken, Ay. Mamas ve diğer azizlerin emanetlerinin bulunduğu kutsal emanetler sandığının geçtiğimiz haftalarda bir müzayedede tespit edildiğini belirtti.

Kutsal emanet sandığının, müzayedede tespit edilmesinin ardından müzayedeye ara verilmesinin ve kutsal emanet sandığının müzayededen çıkarılmasının sağlandığını ifade eden Neofitos, eserin geri alınması için faaliyetler yürüten Rum Dışişleri Bakanlığı, Eski Eserler Dairesi ve diğer ilgili birimlere teşekkürlerini sundu.

SANDIK BEDAVA VERİLECEK

Neofitos, müzayedeyi yürüten birimin, sandığın bedava olarak “Omorfo Metropolitliğine” verilmesine karar verdiğini de söyledi.

Kutsal emanet sandığının, Bizans sonrası döneme ait, kitap şeklinde ahşap olduğunu, ayrıca dış kısmının deriyle kaplı olduğunu yazan gazete, bu sandığın, müzayedenin en önemli parçası olduğunu ve buna büyük bir ilgi gösterildiğini de belirtti.

Gazete haberinde ayrıca kutsal emanetler sandığının geri alınması amacıyla yetkililerin, Mayıs ayı içinde Almanya’ya gideceğini yazdı.

Devamını oku

Güncel

“Gözü kapalı biçimde bir karar almadık”

 Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı  Kudret Özersay, UBP’yle koalisyon kararı almanın  kendileri açısından kolay olmadığını kaydetti ve ülke açısından da çok kolay bir dönemde olunmadığını ve toplumsal sorumluluklarının bilincinde olarak ve bu sorumluluğu dikkate alarak ellerini taşın altına koymaktan kaçınmadan  böyle bir karar ürettiklerini söyledi.

Özersay, HP Parti Meclisi’nin Emekliler Cemiyeti’nde saat 19:00’da başlayan ve yaklaşık 2 buçuk saat süren toplantısı sonrasında açıklama yaptı ve basının sorularını yanıtladı.

40 EVET 20 HAYIR

Toplantıda UBP ile görüşmeleri sonucunda şekillendirdikleri koalisyon protokolünün içeriğini madde madde ele alınıp değerlendirdiklerini kaydeden Özersay, 40 evet, 20 hayır oyu ile koalisyona girme karar aldıklarını söyledi ve “Hayırlı olsun” diye konuştu.

Koalisyon protokolünün yarın sabah saat 10:00’da Cumhuriyet Meclisi’nde yapılacak törende imzalanacağını kaydeden Özersay, saat 11:00’de ise kabinenin Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sunulacağını kaydetti.

Kabineyi açıklamasının istenmesi üzerine Özersay, kabinenin Cumhurbaşkanı’nın onayıyla ortaya çıkacağını ve şu aşamada  bir şey söylemesinin doğru olmayacağını belirtti.

“ÜLKE HEM EKONOMİK HEM DE SİYASİ OLARAK ÇOK İYİ BİR NOKTADA DEĞİL”

Koalisyon hükümetini isimlendirmeleri halinde nasıl isimlendireceklerinin sorulması üzerine de Özersay, “Biz 15 dk öncesine kadar  bu koalisyona girip girmeyeceğimizi bilmiyorduk. Dolayısıyla bir isim koymadık ama bir gerçek varsa, ülke hem ekonomik hem de siyasi olarak çok iyi bir noktada değil, sadece şunu söyleyebilirim, yapacağı çok iş olan yapması gereken çok iş olan ve ciddi bir toplumsal sorumluluk gerektiren bir hükümet olacağı kesin” dedi.

“GÖZÜ KAPALI BİR BİÇİMDE BİR KARAR ALMADIK”

Hükümet kurulmasına karşın ciddi oranda bir “hayır” oranı olduğunun söylenmesi ve bunu nasıl yorumladığının sorulması üzerine de Özersay,  HP’nin daha önce yaptığı koalisyonda elde ettiği tecrübe bağlamında değerlendirmeler yapıp karar vereceğini söylediklerini ve bu tecrübeleri dikkate alarak böyle bir karar ürettiklerini kaydetti.

Özersay,  “Dolayısıyla gözü kapalı bir biçimde bir karar almadık; birincisi bu. İkincisi de HP’nin içinde çoğulcu ve demokratik bir ortam olduğunun göstergesidir. Bizim için sadece koalisyona girme yönünde oy kullanan değil hayır diyenlerin de ortaya koydukları görüş ve endişeler çok önemlidir,  bunları  da önümüzdeki dönemde kendimize dair notlar olarak aldık bu koalisyon ilişkisi içinde  temkinli bir biçimde o görüşleri de dikkate alacağız bundan herkes emin olabilir” diye konuştu.

“Elinizi mi güçlendirdiniz”  sorusunu yanıtlarken de Özersay, şunları  kaydetti:

 “Eğer bir müzakere süreci devam ediyor olsaydı, çıkan oylamadan sonra bir daha müzakereye oturacak olsaydınız belki bunu söyleyebilirdiniz. Şunu söyleyebilirim, HP başka bazı konularda da karar alırken  artısıyla eksisiyle toplumsal düşünerek karar alan bir partidir bu sonuç da bir miktar onun göstergesidir, demokrasinin ve çoğulculuğun sonucudur.”

Devamını oku

Güncel

Akaryakıt zammı yeni hükümete bırakıldı

UBP Parti Meclisi sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, akaryakıt zammı konusunda dün Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın kendisini arayarak, diğer hükümet yetkililerine ulaşmasını çünkü akaryakıt zammı yapılması gerektiğini, bu zam yapılmazsa 15 günde hazinenin 2 milyon TL zarara uğrayacağını söylediğini aktardı.

Kendisinin de hem HP Genel Başkanı Kudret Özersay’ı, hem de diğer hükümet yetkililerini aradığını, ancak bu zammın yapılmadığını ifade eden Tatar, “Bize bir hediye bırakmak istediler. Şu anda bu hükümetin yapması gereken bir zammı yeni hükümete bırakmış durumdadırlar” dedi.

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.