Takip Edin

Güncel

Atun: Ay sonu elektriğe zam var!

Ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun, hükümetin elektrikle ilgili “çoklu tarife” uygulamasını eleştirerek, sürekli zam yapılarak, iş bilmezliğin bedelinin halka ödetilmeye çalışıldığını kaydetti.

UBP’den yapılan açıklamaya göre, Atun, katıldığı bir televizyon programında, ülke ekonomisi ve çoklu tarifeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çoklu tarife konusunda Türkiye’deki uygulamanın örnek alınabileceğini kaydeden Atun, hükümete, yanlış mali yönetim eleştirisi yaptı.

Sunat Atun, belirli zaman dilimlerinde elektrik tüketiminin fazla olduğunu, bunu diğer zaman dilimlerine paylaştırmak için teşviklerin yapılması gerektiğine işaret ederek, Türkiye’de yapılan uygulamayı örnek gösterdi. Türkiye’de gündüz 06.00- 17.00 arası tüketim bedelinin 40 kuruş, 17.00- 22.00 arası 59 kuruş, 22.00- 06.00 arası da 25 kuruş olduğunu kaydeden Atun, 22.00’den sonra elektrik kullanılacaksa ucuz kullanılacağı politikası uygulandığı ve halkın buna teşvik edildiğini belirtti.

Bu sistemle hem halkın, hem de devletin kazandığını söyleyen Atun, “Vatandaş 22.00’dan sonra düşük maliyetle elektrik kullanırken, kapasite de zorlanmamış oluyor” ifadelerine yer verdi.

“PETROL DÜŞTÜ, DOLAR DÜŞTÜ, NEDEN ZAM YAPILDI?”

Sunat Atun, akaryakıt ve dolar kurunun son 8 aydaki seyrine de değindiği programda, petrol ve doların düştüğü dönemde elektriğe zam yapılmasının mümkün olmadığını söyledi.

Atun, petrol fiyatlarının 80 dolar seviyesinin altına düştüğü dönemde yüzde 30 indirim yapılması gerekirken bunun yapılmadığını, tam tersine elektriğe zam yapıldığını savundu.

“AY SONU ELEKTRİĞE ZAM VAR”

Sunat Atun, Maliye Bakanı ile Ekonomi ve Enerji Bakanı’nın ay sonu elektriğe zam yapılacağını Meclis’te ifade ettiklerini söyleyerek, bugünün şartlarında elektrikte fiyat artışına gerek olmadığını belirtti.

Atun, Elektrik Kurumu’nun yanlış maliyet yönetiminden kaynaklanan darboğazın içinde olduğuna dikkat çekerek, sabit tarife yükseltilerek, herkesin çoklu tarifeyi kullanmasının zorunlu kılınacağı iddiasında bulundu.

“GÜNEŞ ENERJİSİ VE KABLOYA KARŞI”

Mevcut sistemin fuel-oile bağlı olduğuna dikkat çeken Sunat Atun, kendi dönemlerinde güneş enerjisiyle elektrik üretimi için yasa ve tüzükleri hazırladıklarını ancak iktidar değişir değişmez bu yasa ve tüzüklerin kaldırdığını iddia etti.

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin güneş enerjisi ve kabloya karşı olduğunu savunan Atun, “Elektrik Kurumu içinde güçlü bir örgütlenmeye sahipler, kaybetmeye korkuyorlar, onun için karşılar” dedi.

“AKSA’YA MUAZZAM İMTİYAZ VERDİLER”

Sunat Atun, AKSA’ya muazzam imtiyazlar verildiğini ileri sürerek, bunun 19 Nisan seçimlerine 60 gün kala CTP- ÖRP hükümeti tarafından yapıldığını söyledi.

Atun, ülkeye geldiğinde 1.60 kw/saat ödenen AKSA’ya bugün yapılan ödemenin 3.68’e çıktığını ifade ederek, bunun yanında alım garantisinin arttırıldığını ekledi. Atun, amortisman olana kadar belirlenen tarifenin devam ettiğini, tamamlandığında ise ödenen kira bedelinin azalması gerektiğini kaydetti.

“ZAMAN KAZANMAK İÇİN BAŞKANI YIPRATTILAR”

Elektrik Kurumu’ndaki sıkıntılara da değinerek, çalışanların gelirlerinin ortalamanın üstünde olduğunu belirten Atun, maaşların sürekli gündeme gelme sebebinin de yapılan zamlar olduğunu savundu. Atun, “Kendi adamlarını yönetim kurulu başkanı yaptılar, sonra da karalayıp attılar. Zaman kazanmak için başkanı yıprattılar” dedi.

Ekonomiye ilişkin de “Popülizm var, mali olarak iflas var” ifadesini kullanan Atun, devletin faiz yükü altında bırakıldığını iddia etti.

Atun, “Hâlâ zam yaparak iş bilmezliğin bedelini halka ödetmeye çalışıyorlar, 13 aydır vaat veriyorlar, sürekli vaat var ancak icraat yok” dedi.

Sunat Atun, şöyle devam etti:

“Devlet yönetimi istikrar ister, vaatlerle devlet yönetilmez. 14 aydır vaat veriyorlar ancak icraat yok. Zamlarla halkın hayatını yoran, çekilmez bir hükümet oldular. CTP- ÖRP dönemi bile bu kadar berbat değildi. Bu hükümet sıfır icraat hükümetidir.”

Güncel

Tahsin Mertekçi Anısına Dostluk Maçı

Cumhuriyet Meclisi Futbol Takımı ile Yalova Masterleri, 2017 yılında geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden eski milletvekili ve Yalova Spor Kulübü eski Başkanı Tahsin Mertekçi anısına futbol maçında karşı karşıya geldi.

Cumhuriyet Meclisi’nden yapılan açıklamaya göre Meclis takımında Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, milletvekilleri Oğuzhan Hasipoğlu, Hasan Büyükoğlu, Erhan Arıklı ve Mesut Genç yer aldı.

Karşılaşmayı Yalova Masterleri 4-3 kazandı.

Maç sonrası konuşmalar yapıldı ve anı kupaları verildi.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, merhum Tahsin Mertekçi’nin sadece sporcu kişiliğiyle değil, barış, huzur ve güven içerisinde insanları bir araya getirme uğraşlarıyla da akıllarda yer ettiğini söyledi.

Uluçay, onun fikirlerini, gençlere kattıklarını her zaman ileriye taşıma arzusunda olduklarını dile getirirken organizasyonda emeği geçenleri kutladı.

Halkın Partisi Güzelyurt Milletvekili Hasan Büyükoğlu da konuşmasında merhum Tahsin Mertekçi’nin birçok adımlar attığını ve bu adımların bugün hâlâ hatırlandığını söyledi.

Büyükoğlu, Mertekçi’yi eskiden beri tanıdığını belirterek yaptıkları ile onun çok özel birisi olduğunu ifade etti.

Yalova Kulübü’nün eski Başkanlarından Kadir Dağcan da, master takımını temsilen yaptığı konuşmada Mertekçi’yi yapacakları etkinliklerle her vesileyle anmaya çalışacaklarını söyledi.

Konuşmaların ardından kupalar verilirken, Meclis Başkanı Uluçay, anı kupasını Tahsin Mertekçi’nin kızına takdim etti.

Devamını oku

Güncel

Erhürman: Yönetme sorumluluğuyla davranmakla yükümlüyüz!

Cumhuriyetçi Türk Partisi İlçe kongreleri devam ediyor. Mağusa İlçesi 23. Olağan Kongresi dün akşam KÜKOM’da gerçekleştirildi. Yönetim ve disiplin kurullarının da oluşturulduğu kongrede başkanlığa yeniden Oktay Kayalp getirildi.

Kongreye Başbakan ve Genel Başkan Tufan Erhürman, eski başbakanlardan Özkan Yorgancıoğlu, Genel Sekreter Erdoğan Sorakın, bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları ve ilçe başkanları da katıldı. Kongrede ayrıca AKEL’den yetkililer de yer aldı. Kongre, divanın kurulmasının ardından demokrasi şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu ile devam etti. Mağusa İlçe Başkanı Oktay Kayalp’in açılış konuşmasının ardından Mağusa İlçe Sekreteri Chrysanthos Zannettos konuşma gerçekleştirdi. Genel Başkan Tufan Erhürman’ın hitabıyla devam eden kongre, faaliyet ve mali raporların okunup aklanmasıyla tamamlandı.

Başbakan ve Genel Başkan Tufan Erhürman konuşmasında, 1970’te kurulduğunda hiç kimsenin gün gelip CTP’nin hükümette olacağını, iktidar olacağını, ülkeyi yöneteceğini hayal dahi etmediğini belirtti. CTP’nin 1990’lara kadar büyük

bedeller ödeyerek siyasi faaliyetlerini sürdürdüğünü, asla hükümete gelemeyeceği söylendiği halde mücadelesine devam ettiğini kaydeden Erhürman, “CTP ve CTP’liler bu mücadeleyi ne için verdi? Aslında çok basit, çok insani şeyler için… Sevgi için, insanca yaşam için, insan hakları için… Demokrasi gelsin, özgürlükler yaşanabilsin diye mücadele edildi. CTP adalet talep etti, eşitlik talep etti ve bunlar için çok ağır bedeller ödedi” dedi. Bu uzun mücadelede bu ülkede yaşayan her insana dokunup, kucaklaşmayı kendilerine şiar edindiklerini ifade eden Erhürman, bu adada nefes alıp veren tüm insanlarla kardeşçe birlikte yaşayabilelim diye mücadele ettiklerini belirtti. Erhürman, “hayat kısa ama mücadele uzun sürer. CTP’liler hayatlarını birbirlerinin hayatlarına ekleyerek mücadeleyi ileri taşıdı, bundan sonra da bu böyle olacak” dedi.

Başbakan ve Genel Başkan Tufan Erhürman konuşmasında aylardır süren ‘hükümet bozuluyor’ senaryolarına da değinerek şöyle konuştu:

“İlk kez hükümete geldiğimiz 1990’lı yıllardan bugüne CTP’nin bir ödevi var. Bu da ülkeyi yönetme ödevidir. Hepsinden önemlisi yönetme sorumluluğudur. CTP başbakanlık ya da bakanlık koltuğunda kurulmadı. Başbakanlık, bakanlık önemli değil. Biz hükümette olmazsak nefes dahi alamayız, partimizi yaşatamayız diyenlerden ne olduk ne de bundan sonra olacağız. Ancak, eğer biz yönetme sorumluluğunu üstlenmezsek, ülkeyi hangi zihniyetin yöneteceği, dahası nasıl yöneteceği de herkesin bildiği bir şeydir. Bu yüzden her daim yönetme sorumluluğuyla davranmaya yükümlüyüz. Gelecek kuşaklara karşı yükümlüyüz. Yazılan, çizilen senaryoları gazetelerden okuyoruz. CTP herhangi bir senaryonun parçası değildir. Elbette bu senaryoların nasıl yazıldığı ve nasıl oynandığı konusunda bilgi ve tecrübe sahibiyiz. Biliriz, görürüz, değerlendirmemizi yaparız ama son tahlilde bunlara kulak asmaz, işimize bakarız. Biz sorumluluk bilinciyle hareket etmek zorundayız. 14 aydır her hafta hükümet bozulur, yenisi kurulur. Dinlemekten, okumaktan bıktık usandık. Yenilenen senaryolarla aynı şeyi yazıp çiziyorlar. Biz her hâlükârda işimize bakacağız ve adalet için, eşitlik için, demokrasi için, barış için, insan hakları için ne pahasına olursa olsun mücadeleye devam edeceğiz.”

Mağusa İlçe Başkanı Oktay Kayalp konuşmasında Partinin 48 yıllık geçmişine değinerek geleneklerine sahip çıktıklarını, adaleti, demokrasiyi, daha fazla sevgiyi ve barışı savunarak CTP’nin bugünlere geldiğini ifade etti. Daha fazla demokrasi ve inadına barış istenciyle mücadelelerini sürdürdüklerini kaydeden Kayalp, “Kıbrıs Türk halkı bize yönetme şansı vermiştir.

CTP, 1974 sonrası dönemden 2003’lere, yakın döneme kadar sadece iki buçuk yıl hükümet edebilmiştir. Son 15 yılda ise 9 yılını yönetimde geçirmiştir. Bu nedenle halkımıza karşı olan sorumluluğumuz gereği ilkelerimize sahip çıkarak halkımıza yakışan hizmeti vermek için çalışmaya, büyümeye devam edeceğiz” dedi.

Mağusa ilçesinin büyük olduğunu, katılımcı anlayışla herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyleyen Kayalp, etkili örgütlenmeyi sürdüreceklerini ifade ederek kırsaldan kente en ücra köşenin İlçede temsil edileceği bir yapıyı bu dönemde oluşturacaklarını belirtti. Diğer bir hedeerinin de Cumhurbaşkanlığı seçimleri olduğunu ifade eden Kayalp, CTP’nin kendi adayını çıkaracağını, Parti tabanında geniş şekilde tartışarak en uygun adayı belirleyeceklerini ifade etti. Genel ve yerel seçimlere de bir yandan hazırlanmaya devam edeceklerini, örgütlülüğü sürdüreceklerini belirtti.

CTP’nin yerel yönetimlerde marka olduğunu kaydeden Kayalp, bu hizmet anlayışını ülkenin geneline yaymak için çalışacaklarını ifade etti. Birlikte olunduktan sonra başarıyı yakalamaktan başka şansları olmadığını vurgulayan Kayalp, bunun yakalanamaması durumunda nelerin kaybedilebileceğinin de bilindiğini ifade etti.

AKEL Mağusa İlçe Sekreteri Chrysanthos Zannettos de konuşmasında ortak vatana ve ortak mücadeleye vurgu yaptı.

“Birleşmiş federal Kıbrıs vizyonu bizleri birleştiren en önemli şeydir” diyen Zannettos, dayanışma ve ortak faaliyetlerin güçlendirilmesinin önemine değindi. AKEL’in müzakere sürecini desteklediğini ve çözümün daha fazla bekletilemeyeceğini belirten Zannettos, zamanın yeniden birleşmenin lehine ilerlemediğine dikkat çekti.

YÖNETİM VE DİSİPLİN KURULLARI BELİRLENDİ

Mağusa İlçesi 23. Olağan Kongresi’ne göre İlçe Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

Cemal İnce, Cemal Mert, Çimen Varer, Erhun Şahali, Erol Adalıer, Fatoş Erozan, Hasan Pekineli, Hüseyin Aranır, Ömer Gür, Şafak Çankaya.

İlçe Disiplin Kurulu ise şöyle belirlendi: Hasan Anday, Osman Kocatürk, Saffet Mehmetalioğulları, Firuz Atakan (Yedek Üye), Hikmet Burkay (Yedek Üye).

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.