Takip Edin

Güncel

Anastaiadis’e göre “Sorun, Türk tarafının siyasi eşitlik yorumunda”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Politis’te dün yayınlanan röportajıyla verdiği, siyasi eşitlik netleşmeden garantiler konusuna girmek niyetinde olmadığı mesajına, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastaiadis’ten cevap geldi. Anastasiadis “sorunun, Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitlikle ilgili yorumunda olduğunu” öne sürdü.

Alithia’nın “Gel Görüşelim” başlığıyla manşete çektiği habere göre, Anastasiadis, Akıncı’nın açıklamalarını yorumlarken, “Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğinin on yıllardır tanındığını ancak her konuda bir olumlu oyun, siyasi eşitlik olmadığını, aksine siyasi eşitsizlik yarattığını” iddia ederek, şunları  söyledi:

“Sayın Akıncı siyasi eşitlik ile, merkezi hükümetin veya diğer kurumsal organın her kararında olumlu oy kast ediyorsa, üzgünüm ama bu siyasi eşitlik değil aksine siyasi eşitsizlik yaratır; çünkü bir toplumun diğerine dayatma yapmasına olanak tanır.”

Desantralizasyon önerisinin detaylı izahı konusunda ise “desantralize bir federasyonda tam olarak hangi yetkilerin federal devletler arasında paylaşılacağını birlikte kararlaştırmak için” Akıncı ile diyaloğa hazır olduğunu söyleyen Anastasiadis, “ama önce desantralizasyon prensibinin kabul edilmesi gerek” dedi.

Anastasiadis, “desantralizasyon ilkesinin tek başına her şeyi anlattığını” da savundu ve “bu prensip kabul edilirse devletler arasında neyin paylaşılacağı diyalog meselesidir ki, iki toplumun, birinin ötekine sorun çıkarmayacağı, devletin işlevsel, sürdürülebilir olacağı ve dolayısıyla her kararda bir olumlu oy gerekmeyeceği konusunda daha güvenli hissetsin” dedi. 

AVEROF NEOTİFU

Aynı gazete DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun, “yeniden birleşme yolu, ancak tarafların karşılıklı olarak birbirinin kaygılarına kulak verdiğinde açılır. Kıbrıslı Türkler Kıbrıslı Rumların haklı endişelerine kulak vermelidir” dediğini yazdı.

Habere göre Türk tarafının, güvenlik-garantiler başlığının açılması için öne siyasi eşitlik üzerinde “anlaşma sağlanması gerektiği” duruşuna işaret eden Neofitu, “Kıbrıs sorunu ala carte göğüslenemez. Kıbrıslı Rumlar olarak Kıbrıs sorununun çözümünü istiyoruz ama öncelikle bizi güvenlik ilgilendiriyor. Yeniden birleşmiş Avrupai Kıbrıs’ta yabancı garantörler ile çözüm olamaz” dedi.

Politis “Doğru İçerikle Eşitlik… Başkanın Akıncı’ya Cevabı, Sorun Kıbrıslı Türklerin Yorumu” başlığını kullandı ve Anastasiadis’in “desantralize federasyon üzerinden yetkilerin paylaşılmasıyla, bütün kararlarda olumlu oya gerek kalmayacak, sürdürülebilir bir  devlet yaratılabilir” görüşünü öne çıkardı.

Habere göre Anastasiadis, Genel Sekreter’in Kıbrıs geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un çalıştığı belgelere  30 Haziran 2017 tarihli Guterres Çerçevesi’ne 4 Temmuz 2017’de getirilen izahın eklenmediğine dair bilgiler üzerine Güney’de başlayan tartışma da sorulduğunda, yorum yapmaktan kaçındı.

Fileleftheros haberi “Desantralizasyon Her Şeyi Anlatır… Başkan, ‘Her Kararda Olumlu Oy Siyasi Eşitsizlik Yaratır’ Diyor” başlığıyla verdi.

ANDROS KİPRİANU

Haravgi “Çıplaklıklarını Örtmek İçin Komplocu Arıyorlar” başlıklı haberinde, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun, EDEK Başkanı Marinos Sizopulos’un “Ulusal Konsey” toplantısı sonrasında yaptığı, Crans Montana tutanaklarının eksik olduğu açıklamasına atıf yaparak “halkın zekâsını küçümsemeye çalışıyorlar” dediğini yazdı.

Habere göre AP adaylarının tanıtımı için dün gittiği Pile’de konuşan Kiprianu, “EDEK Başkanı, Genel Sekreter Antonio Guterres de dahil neredeyse BM Sekreterliği’nin tamamında  bizim tarafın tezlerini destekleyici tezler içeren belgeleri güya yok etmek için bir komplo olduğu görüntüsü verdi” ifadesini kullandı.

AKEL’in “daha baştan, tek belge bulunduğunu, bunun da Genel Sekreter’in raporlarını da içeren 30 Haziran 2017 belgesi olduğunu açıkça ortaya koyduğuna” işaret eden Kiprianu şöyle devam etti:

“Hükümetin argümanlarının yıkılmakta olduğu şu an  Anastasiadis hükümeti ve DİSİ’nin argümanlarının çıplaklığını örtmek  için komplolar ve komplocular bulmaya çalışıyorlar.  Kıbrıs’ın ve Kıbrıs halkının çıkarlarına gerçekten hizmet etmek istiyorsak, vatanımızın yeniden birleşmesine olanak tanıyacak ön şartların oluşturulması yönünde çalışmalıyız.”

Politis de Kiprianu’nun Pile’deki konuşmasında, Anastaiadis’in “Ulusal Konsey” toplantısında çizdiği, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın TC Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan ile görüşmesine dair görüntünün başka, medyanın ve özellikle Konsey toplantısına katılan ve olguların farklı anlatıldığını çok iyi bilen siyasilerin işlemeye çalıştığı görüntünün başka olduğuna dikkat çektiğini yazdı.

YORGOS KATRUGALOS

Aynı gazete Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Yorgos Katrugalos’un, dün Atina Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Türk ve Yunan Dışişleri Bakanlıkları arasındaki hazırlık görüşmelerinin yakında başlayacağını söyleyerek, Yunanistan’ın, Crans Montana’da  kaydedilen, özellikle güvenlik, garantilerin kaldırılması, askerin çekilmesinin planlanmasına dair ilerlemenin değerlendirilmesi isteğini ortaya koyduğunu yazdı.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Demokrasi Şehitleri Törenle Anıldı

Kıbrıs’ta 1958 ile 1996 yılları arasında öldürülen gazeteciler ve sendikacılar ile 1976-1979 yılları arasında İstanbul, Adana ve Ankara’da öldürülen Kıbrıslı Türk öğrencilerden oluşan 12 demokrasi şehidi, bugün Lefkoşa Mezarlığı’ndaki kabirleri başında anıldı.

Anma törenine Başbakan, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, bazı milletvekilleri, eski başbakanlardan Ömer Kalyoncu, Özkan Yorgancıoğlu, Ferdi Sabit Soyer katıldı.

Saygu duruşu ile başlayan törende, Demokrasi Şehitlerini Yaşatma Derneği Başkanı Burhan Eraslan ve Başbakan, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman konuşma yaptı.

Eraslan, daha sonra PEO ve AKEL yetkililerinin mesajlarını okudu.

Konuşmaların ardından kabirler gezilerek, çiçekler bırakıldı.

ERHÜRMAN

Başbakan, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, bu coğrafyada barış, demokrasi, eşitlik ve özgürlük için mücadele etmenin her zaman bir bedeli olduğunu, bu bedelin ağır bir şekilde ödendiğini söyledi.

Erhürman, şöyle konuştu:

“Bugün anmakta olduğumuz yoldaşlarımız, bu bedelin en ağır şekilde ödendiği dönemde yaşadılar ve bu bedeli en ağır şekilde öderken de gözlerini kırpmadılar. Bugün de bu mücadele devam ediyor ve gene bedel ödemeyi gerektiriyor. Onların ödediği kadar ağır bedeller değildir bugün ödediklerimiz. Ama gene de hepimiz biliyoruz ki biz de bu bedelleri gözümüzü kırpmadan ödemeyi göze almak durumundayız eğer bu mücadeleyi gerçekten başarı ile sürdürmek istiyorsak.”

Hayatın kısa, mücadelenin uzun olduğunu söyleyen Erhürman, hayat sürelerini birbirine ekleyerek mücadeleyi aralıksız sürdürme yükümlülükleri bulunduğunu belirtti.

Demokrasi şehitlerini asla unutmayacaklarını dile getiren Erhürman, “Bugün, onların bayrağı bıraktığı yerden mücadelenin bayrağını alıp ileriye taşıma yükümlülüğü altında olduğumuzu hatırlama günüdür de” dedi.

Erhürman, “Değişen koşullarda onlar kadar ağır olmasa da bedeller ödemeyi göze alarak, bu mücadeleyi hep daim kılacağız, biz de sonrakilere bayrağı devredene kadar. Bir kez daha anıları önünde saygıyla eğiliyorum. Onları asla unutmayacağız” diye konuştu.

ERASLAN

Demokrasi Şehitlerini Yaşatma Derneği Başkanı Burhan Eraslan, “1958 yılında Fazıl Önder ve Ahmet Yahya, 1962 yılında Ahmet Muzaffer Gürkan ve Ayhan Hikmet, 1965’te yoldaşı Mişaulis ile birlikte Derviş Ali Kavazoğlu, 1976-1979 yıllarında Özer Elmas, Mehmet Ömer, Muharrem Özdemir, Mustafa Ertan, Ercan Turgut ve Sadık Cemil ile 1996’da Kutlu Adalı’nın Kıbrıs’ta toplumlararası barışı savunup, bu uğurda mücadele verdiklerinden, demokrasinin yerleşmesini, düşünce, ifade ve basın özgürlüğü ile insan hak ve özgürlüklerinin yaşam bulması istediklerinden, emeğin hakkını alma mücadelesinde aktif görev aldıklarından dolayı, bu aydın ve mücadeleci insanların en temel insan haklarından olan yaşama hakları, gerici, faşist, karanlık güçler tarafından ellerinden alındı” dedi.

Eraslan, yaşam hakları ellerinden alınan bu kişilerin anılarını yaşatmanın, uğruna mücadele verdikleri değerleri yeni kuşaklara aktarmanın, barış, demokrasi, insan hakları mücadelesinin kazanımlarını ve bu mücadelenin bedellerini kavrayabilmek adına büyük önem taşıdığını belirtti.

KÜLTÜR VE SÖYLEŞİ GECESİ ÇARŞAMBA AKŞAMI…

Demokrasi şehitleri için 20 Şubat Çarşamba akşamı saat 19.30’da da, Gönyeli Belediyesi Konferans Salonunda Demokrasi Şehitlerini konu alan “Kültür ve Söyleşi Gecesi” düzenleniyor.

Gecede, Mustafa Tozakı’nın müzik dinletisi, Leylâ Ulubatlı’nın “Kavganın Kıvılcımları” adlı şiirinin sunumu ve 1958 kuşağı sendikacılarından Aziz Kutlay ile söyleşi yer alacak.

Haber: Gözde Süreç Sarı /TAK

Devamını oku

Güncel

Baybars: Şiddet ve tehditlerle bizleri yıldıramazlar

İçişleri Bakanı  Ayşegül Baybars, daha önceden de kendisine sözlü tacizde bulunan ve dün akşam da Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’a  saldırı düzenleyen Taşkın Güneş ve onun zihniyetindeki kişileri kınadı.

Sosyal  medya hesabından açıklama yapan Ayşegül Baybars , “yasaları uygulamayın” gibi söylemlerde bulunan bu kişilerin eylemlerinin yıldırıcı olmayacağını, “kararlılıkla ve cesaretle yürümeye devam edeceklerini” belirtti.

Baybars’  “Dün akşam Aşağı Bostancı’da yaşanılanlar karşısında söyleyecek çok şey vardır, fakat şimdilik kısaca şunu söyleyeyim; bu mücadele kişilerle ilgili değil bilakis usulsüzlüğün, yasa tanımazlığın yarattığı bu sistemi değiştirmekle ilgilidir. Kendilerinde yasaları uygulamayın diyebilecek cüreti bulanlar anlamalıdır ki; şiddet ve tehditlerle bizleri yıldıramazlar.”dedi.

“Yasalara bağlı kalarak görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Bir Hukuk devleti olarak tüm vatandaşlarımızın güven içinde, huzur ortamında yaşaması için yasaların öngördüğü şekilde hareket edilecektir.”diyen Baybars “Şiddet ve tehditler karşısında geri adım atılacağını sananlar yanılıyorlar. Yasaların uygulanması konusunda asla geri adım atmayacağımızın bilinmesini isterim. Memleketimizin selameti için çıktığımız bu yolda kararlılıkla ve cesaretle yürümeye devam edeceğiz.” İfadelerine yer verdi.

BRT

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu