Takip Edin

Güncel

Akıncı, patlamadan zarar gören Acapulco oteli ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün gece Çatalköy’de mühimmat deposunda gerçekleşen patlamanın olduğu askeri bölgeyi ziyaretinin  ardından, patlamadan etkilenen Acapulco Resort- Convention Otel’i yeniden ziyaret ederek yetkililerle görüştü.

Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye göre, burada yaptığı konuşmada, yaşanan bu kötü olayın beraberinde çıkarılacak dersler getirmesi temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Akıncı,  “Önemli olan bu olaydan dersler alarak bunlardan yararlanıp geleceğe bu şekilde yürüyebilmektir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, bu sabahın ilk saatlerinde de olay bölgesine giderek çalışmaları yerinde inceleyerek, yaralılar ve oteldeki misafirlerle ilgilenmişti.

Yaşanan olayın ardından alınması gereken tedbirlere dikkat çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, patlama sonucunda herhangi bir can kaybı yaşanmamasının sevindirici olduğunu dile getirdi.

Patlama bölgesinde 79 asker olduğunu ve bu askerlerin güvenle tahliye edildiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı, yakın çevrede köyler ve otellerde binlerce misafir olduğunu kaydederek asker, polis, sağlık çalışanları, itfaiye, sivil savunma ekiplerinin seferber olduğunu ve toplumsal bir anlayışla hareket edildiğini belirtti.

“TÜM YURTTAŞLARIMIZDAN PATLAMAMIŞ MADDE GÖRMELERİ DURUMUNDA İLK FIRSATTA POLİS YETKİLİLERİNE ULAŞMALARINI RİCA EDİYORUM”

Yetkililer tarafından bölgede alınması gereken tedbirlerin alındığını ve herhangi bir can kaybı yaşanmasının önüne geçildiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Akıncı, bölgede arama çalışmalarının sürdüğünü ve yakın zaman içerisinde Türkiye’den uzman ekibin de adaya gelmesiyle patlamanın sebeplerinin araştırılacağını kaydetti. Cumhurbaşkanı, şunları söyledi:

“Devam etmekte olan arama faaliyetleri vardır. Tüm yurttaşlarımızdan bu bölgede dolaşırken herhangi bir patlamamış madde görmeleri durumunda ilk fırsatta polis yetkililerine ulaşmalarını rica ediyorum. Hatırlanacağı gibi bir süre önce, Mevlevi civarında atış alanındaki patlamamış bir mermi 13 yaşındaki bir çocuğumuzun canına mal olmuştu. Allah korusun, benzeri durumların burada da olmasını asla istemeyiz, o nedenle çok dikkatli olalım ve bölgede şüpheli bir madde görürsek onu ellemeyelim.”

“SERİNKANLILIKLA COĞRAFYAMIZA EN UYGUN NE GİBİ TEDBİRLER ALINABİLİR DEĞERLENDİRİLMELİ”

“Bu patlama neden oldu? Coğrafyamızı daha güvenli bir şekle nasıl dönüştürebiliriz?” sorularının cevaplarının düşünülmesi gerektiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Maalesef Kıbrıs sorunu çözümsüz olarak devam ettiği sürece, 2 tarafta da bu askeri tedbirler bir şekilde alınacak ama bu tedbirleri alırken coğrafyamıza en uygun şekilde ve insan canına en az zarar verebilecek şekilde ne gibi tedbirler alınabilir serinkanlılıkla değerlendirmek lazımdır” dedi.

“PARTİLER ÜSTÜ BİR KONU”

Yaşanan bu kötü olayın bundan sonrası için iyilikler getirmesinin öneminin altını çizen Cumhurbaşkanı, yaşanan olayın partiler üstü bir konu olduğunu vurgulayarak, “Bunun partisi olmaz. Herkes turizmin en önemli sektörlerden biri olduğunu söylüyor… Bu bir toplumsal seferberlik meselesidir. Bu konuda herkes ele ele, gönül gönüle verip hep birlikte çalışmalıdır” dedi.

“TOPLUMSAL SEFERBERLİK İLAN EDİLMELİ”

Acapulco Resort- Convention- SPA Otel Direktörü İçim Çağıner Kavuklu da, otel olarak yaraları sarmaya başladıklarını ifade ederek, toplumsal seferberlik ve Cumhurbaşkanı Akıncı’nın önderliğinde partiler üstü bir bakış açısıyla turizmin yaşanan olaydan etkilenmemesi için uğraş verilmesinin önemine dikkat çekti.

Genel

Atakan: “Trafik Cezalarını Caydırıcı Hale Getirecek Çalışma Tamamlandı”

Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ülkemizde uygulanan trafik cezalarını daha güncel, caydırıcı ve çağdaş hale getirecek çalışmanın bittiğini ve meclise sevk edileceğini açıkladı.

İşte Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’ın paylaşımı:

“Ülkemizde uygulanan trafik cezalarını daha güncel, caydırıcı ve çağdaş hale getirecek çalışma bitirildi ve meclise sevk ediliyor. Meclisimizin açılıp yasalaşması sonrası yürürlüğe girecek. Bugün manşetlere yansıyan yeni çalışma değil, mevcutun yeni asgari ücrete oranlı halidir.”

Devamını oku

Güncel

Motosiklet sürücüsü ağır yaralandı

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, bugün saat 11.40 sıralarında, Bafrada oteller bölgesinde meydana geldi.

Orhan Güzel (E-28), yönetimindeki JR 549 plakalı araç ile batı istikametinden doğu seyrettiği sırada önünde aynı istikamete doğru seyreden İsmail Özdemir (E-35) yönetimindeki KH 452 plakalı motosiklete çarptı.

Kaza sonucu ağır şekilde yaralanan motosiklet sürücüsü İsmail Özdemir, kaldırıldığı Gazimağusa Devlet Hastanesinde yapılan tedavisinin ardından Lefkoşa Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine sevk edilerek yoğun bakım servisinde müşahede altına alındı.

 Soruşturma devam etmektedir.

Devamını oku

Güncel

“40’a yakın patlamamış mühimmat etkisiz hale getirildi”

Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, 40 civarında patlamamış mühimmatın tespit edilerek etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Özersay sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada , “Geçtiğimiz akşam cephanelikte yaşanan patlamalar sonucunda oluşan basınç nedeniyle çevreye savrulan 40 civarında patlamamış mühimmat, gerek vatandaşlardan gelen ihbar gerekse askeri ekiplerin yaptıkları çalışmalar sonucunda tespit edilerek toplandı ve etkisiz hale getirildi.” İfadesini kullandı.

“Cephanelik alan içerisindeki çalışmalar şu anda devam ediyor ve esasen bu patlamaların nereden kaynaklandığı sorusunun yanıtı bulunmaya çalışılıyor.” diyen Özersay, teknik çalışma tamamlandığında bu konuda da kamuoyuna açıklama yapacaklarını bildirdi.

Bölgedeki vatandaşların mühimmat ya da benzeri cisimler görmeleri durumunda yetkililere haber vermeleri gerektiğini de vurgulayan Özersay, ” tekrardan memleketimize geçmiş olsun.” ifadesini kullandı.

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi