Takip Edin

Güncel

Adada 47 bölgede mayın tehlikesi!

Rum Sözcü Prodromos Prodromu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastaiadis’in 26 Şubat görüşmesinde Güven Yaratıcı Önlem (GYÖ) olarak kararlaştırdıkları mayınların temizlenmesi konusunda istişarelerin devam ettiğini, Rum tarafının bu GYÖ’nün hayata geçirilmesini beklediğini açıkladı.
Güney’de yayımlanan Fileleftheros “Mayın Temizleme İçin Türk Tarafı Bekleniyor” başlıklı haberinde, 26 Şubat’ta, Ada’nın her iki tarafında tehlikeli addedilen 9 bölgede mayınların temizlenmesine karar verildiğini hatırlattı. 
Gazete, BM Barış Gücü’nün verilerine dayanarak, Ada’da, mayın veya savaş kalıntısı patlayıcıdan dolayı tehlikeli farz edilen 1,7 milyon metrekarelik alanda toplam 47 bölge bulunduğunu yazdı.  
Habere göre Prodromu, önceki gün yaptığı açıklamada, mayın temizleme konusunun hayata geçirile bilmesi için her iki tarafın yetkili birimleri arasında istişarelerin devam ettiğini belirterek, “işbirliği olacağını umuyoruz.  Son görüşmede bir anlaşma yapıldı, hayata geçirilmesini bekliyoruz” dedi. Bunun olumlu bir gelişme olduğuna işaret eden Prodromu, Ada’da Türk askeri bulunduğu sürece “tam normalleşme olamayacağını” iddia etti. 
Gazete BM Barış Gücü’nün Kıbrıs’ta Mayınlarla Mücadele Birimi’nin Ekim 2018’e kadarki verilerini kaynak göstererek, Ağustos 2016’dan itibaren, tarımsal ve diğer faaliyetlerle ilgili güven yaratıcı önlemlerin kolaylaştırılması adına  KKTC’deki 199 bin 783 metrekarelik alanın mayın temizlemeye açıldığını, 7 tank mayını bulunup imha edilirken 6 havan mermisinin  uzaklaştırıldığını yazdı. 
Gazete, aynı kaynağa dayanarak ara bölgede de 121 bin 891 metrekarelik alanın mayın temizlemeye açıldığını ve bu kapsamda patlamamış mühimmatın bölgeden uzaklaştırıldığını ekledi.
Prodromu Türk yetkililerin Doğu Akdeniz’de yapılacak sondaj çalışmalarına dair açıklamalarını “kışkırtıcı” diye niteleyerek, “Türkiye ne kadar hazır olsa da, Uluslararası Hukuk’a göre yasadışı olmaya devam eden bu çalışmaları gereken yerlere şikayet ediyor ve kendi diplomatik imkanlarımızla göğüslüyoruz” ifadelerini kullandı.
Bölgedeki ülkelerle kurdukları işbirliklerinin gerek AB gerek ABD tarafından hoş karşılandığını bu nedenle fazla söze gerek olmadığını savunan Prodromu, -gazeteye göre  kinayeli bir şekilde- “Türkiye’nin seçim propagandası döneminde olduğunu aklımızdan çıkarmamamız lazım” dedi.  
Alithia haberi “9 Bölgede Mayınların Temizlenmesi GYÖ’sünün Hayata Geçirilmesi Beklenirken Kıbrıs’ın Tamamında Mayın Tehlikesi Olan 47 Bölge” başlığıyla aktardı. 

Güncel

İntihar tehdidiyle dükkanlarını tuttu

Baf’ın merkezindeki bir oteli işleten “Omorfo”(Güzelyurt) kökenli Rum göçmen Yorgos Grigoriu’nun, otelin arka tarafından bulunan  Kıbrıs Türk malı iki dükkanının elinden geri alınmak istenmesi üzerine, otelin çatısına çıkarak aşağı atlama tehdidinde bulunduğu belirtildi.

Politis gazetesi, otel işletmecisinin, otelin eşyaları ve donanımlarının içinde yer aldığı deponun ve dükkanın boşaltılması durumunda kendisini aşağı atmakla tehdit etmesi üzerine polis ile otel işletmecisi arasında saatler süren istişarelerin yaşandığını yazdı.

Gazete, Kıbrıs Türk malı iki dükkanının otelin arkasında, ticari Makarios Sokak’ta bulunduğunu, Kıbrıs Türk Malları Vasiliğinin ise iki yıl önce, Baf Belediyesi’nin bu binalara ilgi göstermesi nedeniyle, ilgili sözleşmeyi yenilemediğini belirtti.

Baf Kaymakamlığı’nın ise otel işletmecisi Grigoriu’nun, bir önceki bittiğinden beri yeni kira sözleşmesini imzalamaya gitmediğini, Grigoriu’nun elinde bulunan Kıbrıs Türk binası arkasındaki açık alanın Baf Belediyesi’ne verildiğinden söz ettiğini belirten gazete, Grigoriu’nun, Baf Belediyesi’nin müdahalelerine ilişkin  hiyerarşik itirazda bulunduğunu ancak bunun reddedildiğini, ardından ise Baf Belediyesi’nin çalışmalarını engellemek için mahkemeye başvurduğunu yazdı.

Gazete mahkemenin, geçtiğimiz hafta, Grigoriu’nun aleyhine sonuçlandığını, bunun üzerine Baf ve Limasol’dan,  Kıbrıs Türk Malları İdaresi ekiplerinin, Kıbrıs Türk malı bu binalardan, otele ait eşyaları uzaklaştırmak istediğini belirtti.

Habere göre Grigoriu’nun yoğun tepkisi nedeniyle binaların geri alınması süreci bir kez daha iptal edildi.

Devamını oku

Güncel

Barış Gücü’nde bisikletle devriye dönemi

Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü (UNFICYP) polis departmanı üyeleri, Lefkoşa’daki ara bölgede, bisikletle devriye yapmaya başladı.

Bisikletli ilk devriyenin 17 Nisan’da yapıldığını ve konuyla ilgili açıklamanın UNFIYCP’in web sitesinde de yer aldığını yazan Alithia gazetesi, hedeflenen şeyler arasında UNPOL yetkililerine daha fazla esneklik sağlanması, aynı zamanda ara bölgeye daha fazla erişebilmeleri ve daha geniş alanlarda devriye yapabilmeleri olduğunu ekledi.

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.