Takip Edin

Genel

Sarhoştuk

Girne’de Akay Optik isimli işyerinden 4 gözlük, bir çakmak ve bir kol saati çalan zanlılar Ahmet Muhammad, Abdullah Malik ve Faisal Muhammad kamera görüntülerinden tespit edilerek tutuklandı. Zanlılar dün Girne’de mahkemeye çıkarıldı.

Girne Adli Şube’de görevli polis, 24 Aralık tarihinde Girne’de faaliyet gösteren Akay Optik isimli mağazadan 4 adet ray-ban marka güneş gözlüğü, 1 adet saat ve 1 adet çakmak çalındığını, yürütülen ileri soruşturmada zanlıların kameralardan tespit edilerek tutuklandığını söyledi.

Polis, iki zanlının Girne’de bir zanlının ise Lefkoşa’da yakalandığını, üzerlerinde yapılan aramada Abdullah Malik’te bir adet gözlük, Faisal Muhammad’da ise zippo marka çakmak ve kol saatinin bulunduğunu belirtti.  Çalınan üç gözlüğün henüz bulunamadığını, soruşturmanın devam ettiğini kaydeden polis, zanlıların 2 gün tutuklu kalmasını talep etti.

Mahkemede konuşan zanlılar ise suçlamaları kabul ederken, olay esnasında sarhoş olduklarını öne sürdü.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

BRT Maça Alınmadı

Pile’de oynanan dostluk maçına BRT ekiplerinin Rum polisi tarafından stada alınmamasına kurum müdürü Aysu Basri Akter tepki gösterdi.

Akter yaptığı yazılı açıklamada Bugün iki toplumu yakınlaştırmak için planlanan böylesi renkli ve önemli bir organizasyonun hem toplumlararası ilişkiler hem de basın özgürlüğü açısından bu kadar büyük bir başarısızlıkla sonuçlanması adına son derece üzgünüm.
Peace and Sports Organisation yani Barış ve Spor Organizasyonu 2007 yılına kuruluşundan bu yana Monako Prensliği ve BM Barış Gücü (UNFICYP) tarafından desteklenen sivil bir örgüt. Dünyanın birçok sorunlu bölgesinde birçok önemli ve başarılı organizasyon yapmış, savaş sonrası toplumları yakınlaştırarak yaralarının sarılması, sosyo ekonomik sorunların çözümü için katkı sağlamış bir örgüt.
Nea Salamina ve Mağusa Türk Gücü gibi iki önemli takımın bir dostluk maçı kapsamında karşılaşacak olması ise, şüphesiz ki bir spor organizasyonundan ziyade, son derece önemli bir haber değeri taşıyan da bir organizasyondu. Lİderlerin de burda bulunacak olması bu önemi ayrıca güçlendiren bir unsurdu ve on yıllardır yapılamayanın yapılması için son derece kıymetli bir katkıydı.
Biz bu bilinçle canlı yayın organizasyonumuzu yaptık ve oldukça geniş bir ekiple titizlikle hazırlandık. En başından organizasyon komitesinin bütün taraflarıyla yakın temasta olduk ve son derece de yakın bir ilgiyle karşılandık. 11 kişilik ekibimizin isim, görev, kimlik numaraları yanında, geçiş yapacak olan araç plakaları da taraflara bildirildi. Sigorta kapsamında olan canlı yayın aracımızın tüm bilgileri de buna dahildi. Ben bizzat, BM, Organizasyon ekibi ve Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği ile bu bilgileri teyit ettim.
Sabah 8.30’da merkezden hareket eden ekibimiz önce kısa bir bekletilmeyle karşılaştı ancak daha sonra bütün ekibin kartları dağıtılarak sorun çözüldü. Ancak canlı yayın aracımız bildirimi yapılmadığı gerekçesiyle sahaya yaklaştırılmadı. Sabah 9’dan saat 12’ye kadar devam eden bütün girşişmlerimize rağmen de canlı yayın aracının yayın yapacağı yere yaklaşmasını sağlayamadık. 
Bize verilen son bilgi, Rum Polis Genel Müdürlüğü tarafından kesin talimatla prosedür dışı kabul edilerek kaydı olmayan aracın sahaya yaklaştırılamayacağıydı.
Oysa biz canlı yayın yapacağımızı uydu frekans bilgilerimizle birlikte ilgili bütün taraflarla paylaşmış ve araç bilgilerinin de alındığını teyit etmiştik. Ancak ne yazık ki, kolaylıkla çözülebilecek bir konu çözülemedi ve yayın yapmamıza imkan sağlanamadı. Bu noktada da yine ilgili bütün taraflara bilgi vererek ekibimizi Pile’den geri çekmek zorunda kaldık.
Biz bugünkü canlı yayını planlarken her iki liderin de maçta olacağı düşüncesişyle planlamış olmamızsa rağmen Sayın Cumhurbaşkanı’nın kararı sonrasında da tamamen yayıncılık ilkeleri çerçevesinde bu yayını sürdürme sorumluluğuyla hareket ettik. Sayın Cumhurbaşkanı da son derece demokratik bir şekilde sadece süreci takip ederek bizden bilgi aldı. Sayın Cumhurbaşkanı’nın basın toplantısı BRT ekranlarından canlı olarak yayınlanırken de bizim sağ duyulu bekleyişimiz devam ediyordu.
Ne yazık ki böylesi başarısız organizasyonlar dostluklara zemin hazırlamak yerine gerginliği artırabiliyor. Kıbrıs sorununun çözümünü özendirmek yerine sorunun kendisini tekrar karşımıza çıkarıyor. Bugün bu sorunun en mağdur taraflarından olan gençler ve çocukların mutlu yüzlerini seyircilerimize taşıyamadığımız için çok üzgünüm. Tarafların yaşananlar konusunda objektif bir değerlendirme yapıp, en kısa zamanda bunun telafisi için adım atmalarını temenni ediyorum.

Devamını oku

Genel

Sağlık Bakanlığı duyurdu: Sıtma ve sivrisineklerle mücadele çalışmaları aralıksız sürüyor

Sağlık Bakanlığı, sıtma ve sivrisineklerle mücadele çalışmalarının ülkenin dört bir yanında aralıksız devam ettiğini duyurdu. 

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Savaşay Uludağ yaptığı yazılı açıklamada, her yıl olduğu gibi bu yıl da sıtma ile mücadele çalışmalarının, şubat ayından itibaren başladığını belirterek, sıtma ile mücadele çalışmalarının verimli geçmesi ve herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması adına, Sağlık Bakanlığı bünyesine geçici sıhhiye işçileri alınarak, sıtma mücadelesine destek vermek için bölgelere dağıtıldığını kaydetti.

ÇALIŞMALAR SIHHIYE MÜFETTİŞLERİ GÖZETİMİNDE DEVAM EDİYOR

Sıtma ile mücadele çalışmalarının; Lefkoşa, Güzelyurt- Lefke , Karpaz, Mağusa ve Girne bölgelerinde sıhhiye müfettişleri gözetiminde aralıksız devam ettiğine dikkat çeken Uludağ, sıtma ve sivrisineklerle mücadele kapsamında, ilaçlama çalışmalarına başlamadan önce de belli bir program kapsamında dere temizleme çalışmaları yapıldığını söyledi. 

Uludağ açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İçinde bulunduğumuz kış mevsiminin önceki yıllara göre oldukça yağışlı geçmesi nedeniyle bölgelerimizde sulak alanlar artmış, göletler ve su birikintileri çoğalmıştır. Bu durum, bu yılki çalışmalarımızın daha yoğun olacağını göstermektedir. Çalışmalarımızı yürütürken, belediyeler ile işbirliğine gidilerek Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi sıhhiye işçileri ile belediye çalışanlarından ortak ekipler kurulmuş ve işbirliği içerisinde iş planları çıkarılmıştır. Sulak alanlar, göletler ve su birikintilerinin bu planlar doğrultusunda ilaçlanmasına başlanmıştır.”

ÇEVRE VE DİĞER CANLILARA ZARAR VERMEYEN BİYOLOJİK İLAÇLAR

Sağlık Bakanlığı olarak kullandıkları ilaçların çevreye ve diğer canlılara zarar vermeyen biyolojik ilaçlar olduğuna işaret eden Uludağ, ilaçlamanın hangi şekilde  yapılacağı ve yöntemler hakkında sıhhiye müfettişleri ve işçilerine gerekli eğitimlerin verildiğini vurguladı.

Uludağ, ayrıca göletlere lavralar ile beslenen Kamboçya balıkları bırakıldığını ifade ederek, Kuzey Kıbrıs sınırları içerisinde ilaçlama çalışmaları devam ederken, BM ile yapılan protokol çerçevesinde ara bölgede kalan sulak alanların da ilaçlandığını kaydetti.

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.