Takip Edin

Genel

Özersay:”Kıbrıs Cumhuriyeti Her İki Toplumu Temsil Etmiyor”

Uluslarası Kıbrıs Üniversitesinde ‘Doğu Akdeniz’de Enerji Politikaları’ konulu panel düzenlendi.

Çevik Uraz Konferans Salonu’nda yer alan panele Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da katıldı.

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri de Doğu Akdeniz’de en büyük kıyı şeridine sahip Türkiye’nin buradaki doğal kaynaklardan istifade etmesi ve bununla ilgili meşru menfaatlerinin korunmasının temel dış politika önceliklerinden olduğunu söyledi.

Büyükelçi Başçeri ‘Kıbrıs konusu yokmuş ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi normal bir devletmiş gibi atılmak istenen bazı adımlar ile ülkemizi, KKTC’yi ve Kıbrıs Türklerini bölgede dışlamaya çalışan uluslararası hukuka ve iyi komşuluk ilişkilerine aykırı girişimlerin hayata geçirilmesi mümkün değildir. Bu konudaki tutumumuz nettir’ diye konuştu.

Büyükelçi Başçeri, Türkiye’nin Kıbrıs adasının batısındaki deniz alanlarında var olan meşru ve egemen haklarını koruyacağını, aynı zamanda Kıbrıs Türklerine her alanda olduğu gibi adanın hidrokarbon kaynakları üzerindeki eşit ve asli haklarının korunması için her türlü desteği vermeye devam edeceğini söyledi.

‘Hiçbir yabancı ülke, şirket veya gemi kıta sahanlığımızda ve kıta sahanlığımız üzerindeki deniz alanlarında izinsiz hidrokarbon aramaları veya bilimsel araştırma faaliyetleri yürütemezler, bu husus tartışmasız bir gerçektir’ diyen Büyükelçi Başçeri, bütün ilgili tarafları aklı selime davet etmeye devam edeceklerini vurguladı.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da, Rum tarafının doğal kaynakların paylaşımı için çözümü bir ön şart olarak öne sürdüğünü belirterek bu yaklaşımın incelenmesi gerektiğini belirtti.

‘Doğal kaynaklar üzerinde ulusların daimi egemenliği hakları vardır, devletlerin değil. o devletler o ulusları temsil ettiği oranda o hakka sahiptirler’ diyen Özersay, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin normal bir devlet konumunda olmadığını ve her iki toplumu da temsil etmediğini o nedenle bu kaynakların sahibi olmasının mümkün olmadığını vurguladı.

Geçmişte Rum tarafına çeşitli işbirliği önerileri yaptıklarını da hatırlatan Kudret Özersay, Kıbrıs Rum tarafının ‘bu Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemen hakları ile ilgili birşeydir ben bunu sizinle konuşmam’ şeklinde bir tavır ortaya koyarak aslında her iki halka da ait olan birşeyi bir tarafın işgali altında bulunan bir devlete endeksleyerek uzak tutmaya gayret gösterdiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Özersay, Rumların , kurulacak olan bir fonda kaynağın yer alacağını ve günü geldiğinde Kıbrıslı Türklerin bu kaynağı alacağı yönündeki açıklamasına ise yanıtın ‘biz bu filmi daha önce gördük teşekkür ederiz’ olabileceğini söyledi.

Özersay, Rum tarafının mülkiyette olduğu gibi içi boş, temeli olmayan ve gerçekle ilgilsi olmayan ‘fon verilecek’ iddiasının doğal zenginliklerle ilgili olarak da ortaya koymasının hiçbir inandırıcılığı olmayan içi boş bir vaatten başka birşey olmadığını kaydetti.

Doğal gaz konusunda Rum tarfafının kendi haline bırakılmaması gerektiğini de kayden Kudret Özersay, ‘Doğu Akdeniz’de istikrar isteyen herkes Rum tarafını kendi haline bırakmamalı ve mahsuplaşmaya zorlamalıdır’ dedi.

Türkiye, KKTC ve Kıbrıs Rum tarafının birbirini tanımadığını kaydeden Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, ancak bunun mahsuplaşmak için biraraya gelmeye engel olmadığını belirtti.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Özersay: Kimse Hukukun Üstünde Değildir

Halkın Partisi Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, kişisel sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

İşte o paylaşım

“Medyada yer alan haberler üzerine sadece şunu yazayım: Biz iyiyiz, her şey yolunda, sağlımız yerindedir. Gece kulübü veya bir başka konu fark etmez, bizim için hukukun üstünlüğü esastır. Daha önce de İçişleri Bakanımız tehdit edilmişti, o zaman olduğu gibi şimdi de birileri kendini kaybedip şiddete veya tehdide başvurdu diye yılacak değiliz. Kimse hukukun üstünde değildir.”


Devamını oku

Genel

Tatar’dan Özersay’a Geçmiş Olsun Mesajı

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’a yapılan saldırıyı kınadı.

Tatar yaptığı açıklamada, “Dışişleri Bakanı, Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay’ a Bostancı’da yapılan saldırıyı kınıyorum. Kimsenin KKTC’nin her hangi bir ferdine, bir Bakan’a, Parti Başkanı’na saldırma hakkı yoktur. Özersay ve partisine şahsım ve partim adına geçmiş olsun diyor, yetkilileri yasal gereğini yapmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.