Takip Edin

Güncel

“Erdoğan daha da kışkırtıcı oldu”

Güney’de yayımlanan Fileleftheros gazetesi, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın MEB’i içerisinde yer alan bir bölgeyi, yayımladığı yeni NAVTEX’le kapattığını iddia etti.
Gazete, “Yenilgiden Sonra Daha Da Kışkırtıcı” başlığıyla manşetten verdiği haberinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul yenilgisinin acısını Doğu Akdeniz’de daha kışkırtıcı tavırlar sergileyerek çıkarmak istediği iddiasında bulunarak, Türkiye’nin yeni NAVTEX ilan ettiğini savundu.
Haberde, Türkiye’nin NAVTEX’inin 2-17 Temmuz tarihlerini kapsadığı vurgulandı.
Öte yandan Politis gazetesi, Rum Enerji Bakanlığı Genel Müdürü Stelios Himonas’ın öncek igün gerçekleştirilen AB Enerji Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, Doğu Akdeniz’in AB’nin mevcut enerji kaynaklarına alternatif teşkil etme perspektifini gündeme getirdiğini yazdı.
Habere göre Himonas, AB’nin uzun vadedeki enerji politikalarının başarılı olmasının dengeli ve gerçekçi planlamalara bağlı olduğunu belirttiği konuşmasında, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki eylemlerine de değindi.
Himonas, AB’nin bu konuda kararlı müdahalesinin gerekli olduğunu ifade ederek Türkiye’ye karşı gerekli önlemlerin gecikmeden alınması ve bu önlemlerin gerçekten sonuç getirecek önlemler olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Devamını oku

Güncel

Erhürman’ın acı günü

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, dayısını kaybetmenin acısını yaşıyor.

Erhürman’ın dayısı Mehmet Yılmaztürk bugün yaşamını yitirdi. Yılmaztürk’ün yarın Lefkoşa’da defnedileceği öğrenildi.

Acı haberi sosyal medya hesabından duyuran Erhürman’ın paylaşımı şöyle:
“Dayımız, iyilik timsali, çok değerli insan Mehmet Yılmaztürk’ü kaybettik. Acımız sonsuzdur. Cenazesi 19 Kasım 2019 Salı günü İsmail Safa Camii’nde kılınacak öğle namazını müteakip Lefkoşa Mezarlığı’nda toprağa verilecektir.”

Devamını oku

Güncel

Adaya bir hafta önce gelmişti! Ölü bulundu

Mehmetçik’te faaliyette olmayan Şarap Fabrikası’nın tamirat işinde işçi olarak çalışan Hacı Bayram Nalbant, bu sabah personel odasında ölü olarak bulundu.

Adaya bir hafta önce gelen Nalbant’ın cansız bedeni, fabrikanın içinde personel odası olarak kullanılan yerde arkadaşları tarafından fark edildi.

Olay Yeri İnceleme ekibinin incelemesi sonrası Nalbant’ın cansız bedeni, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Devamını oku

Güncel

Hava nasıl olacak?

Hava sıcaklığı hafta sonuna kadar 23-26 derece dolaylarında olacak.

Meteoroloji Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, 19-25 Kasım tarihleri arasında bölge, alçak basınç sistemi ile serin ve nispeten nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacak. Hava hafta boyunca bulutlu olacak.

En yüksek hava sıcaklığı, iç kesimler ve sahillerde 23 – 26 derece dolaylarında seyredecek.

Rüzgar, periyodun ilk günleri Kuzey ve Batı, diğer günlerde ise Kuzey ve Doğu yönlerden orta kuvvette esecek.

Devamını oku

Güncel

Rumlara sert uyarı: “Aklınızı başınıza alın, yoksa…”

Bakan Taçoy uyardı: “Anastasiadis’i uyarıyorum; akıllarını başlarına alsınlar. Kıbrıs’ta yaratacakları gerginliklerin altında kalırlar”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Kıbrıslı Rumların, Kıbrıs Türk halkının kurduğu devletin en değerli sembolü olan bayrağa karşı yaptığı hareketin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Taçoy yaptığı yazılı açıklamada, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’e buradan çağrı yapıyor ve uyarıyorum; akıllarını başlarına alsınlar. Kıbrıs’ta yaratacakları gerginliklerin altında kalırlar” dedi.

Açıklamasında  Güney Kıbrıs’ta yaşanan olaylara değinen Taçoy, açıklamasında özetle şu ifadelere yer verdi:

“ Bizler, 15 Kasım’da Kıbrıs Türk halkı olarak kurduğumuz devletimizin 36’ncı kuruluş yıl dönümünü büyük bir coşku ile kutladık. Ancak Rumlar, halkların en değerli sembolü olan bayrağımıza yönelik çirkin bir saldırıda bulundu. Rum tarafında, Türklere karşı ırkçı eylem ve provokasyonlarıyla bilinen ELAM, 15 Kasım’da Ada’nın güneyinde KKTC bayrağını yaktı. Bu asla kabul edilecek bir durum değildir.”

Devamını oku

Güncel

Kadının evini taşladı, kapısının önüne çöp döktü!

Gönyeli’de kendisinden ayrılmasını kabul etmediği eski eşinin evinin önüne giderek yatak odasını taşlayan ve giriş kapısı önüne çöp yığan Uğur Yürüyen tutuklandı

Gönyeli’de kendisinden ayrılmasını kabul etmediği kadının evine giderek camına taş attıktan sonra kapısı önüne çöp döken zanlı Uğur Yürüyen tutuklanarak dün mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Murat Plevne, olguları aktardı. Polis, zanlı Uğur Yürüyen’in genel rahatsızlık suçuna methaldar olduğunu belirtti.  Polis, zanlı Uğur Yürüyen’in 16 Kasım 2019 tarihinde saat 04.00 raddelerinde Lefkoşa’da, kendisinden ayrılmasını kabul etmediği gerekçesi ile T.Ç.’nin Gönyeli-Lefkoşa adresinde bulunan ikametgâhının önüne gelerek ikametgâhın yatak odası camına taş atmak ve ikametgâhın giriş kapısı önüne çöp yığmak sureti ile rahatsızlık suçunu işlediğini mahkemeye aktardı. Polis, zanlının suçüstü hali tutuklandığını belirterek, Türkiye vatandaşı ve öğrenci statüsündeki zanlının davalarında hazır bulunması için uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Temay Sağer, yurtdışına çıkışının yasaklanması, haftada 1 gün en yakın polis karakoluna ispatı vücutta bulunması,  bin TL nakit teminat yatırması ve KKTC vatandaşı muteber 1 kefilin 50 bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Devamını oku

Çok Okunanlar