Takip Edin

Dünya

Erbil’de silahlı saldırı: 1 diplomat şehit

Erbil’de Türk konsolosluk çalışanlarının olduğu restorana silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluk görevlisi şehit oldu

Kuzey Irak’ta Erbil’de Türk konsolosluk çalışanlarının da bulunduğu bir restorana silahlı saldırı düzenlendi. 

Irak’ın Erbil kentinde bir restorana düzenlenen silahlı saldırıda Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’nda çalışan bir görevli şehit oldu,  2 Iraklının da yaşamını yitirdiği açıklandı. 

Erbil’deki restorana silahlı saldırıyı düzenleyen teröristlerden biri etkisiz hale getirildi.  

Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’nda görevli diplomatlar, yemek yemek için gittikleri restoranda silahlı saldırıya uğradı. 

Restoran sahibinin paylaştığı bilgilere göre, konsolosluk çalışanları içeri girdikten sonra sivil giyimli ve üzerinde iki silah taşıyan saldırgan, doğrudan konsolosluk çalışanlarını hedef alarak ateş açtı.

Saldırı sonucu bir başkonsolosluk çalışanı olay yerinde şehit oldu.

Erbil Emniyet Müdürü Abdulhalik Talat, olaya ilişkin soruşturma başlatıldığını, daha sonra detaylı açıklamanın yapılacağını söyledi. 
Kaçan saldırgan veya saldırganların yakalanması için Erbil’den diğer kentlere giden tüm yolların trafiğe kapatıldığı belirtildi.

TC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Erbil’deki menfur saldırıda hayatını kaybeden konsolosluk çalışanımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Faillerin bulunması için çalışma başlatıldı. Bu hain saldırıyı yapanlara gereken cevap verilecektir” açıklaması yaptı.

Devamını oku

Dünya

Türk çiftin uzay aracı Ay’a gidecek

Eren ve Fatih Özmen’in sahibi olduğu global havacılık-uzay ve ulusal güvenlik şirketi Sierra Nevada Corporation (SNC), Ticari Ay Yükü Servisleri (CLPS) projesini desteklemek üzere NASA tarafından seçildi.

Bu ihale sayesinde SNC, NASA’nın Artemis Ay görevini destekleyen dev şirketler arasındaki yerini aldı 

Aynı hafta içerisinde, SNC, 2021’de  Dream Chaser (Rüya Avcısı) Uzay Uçağı ile birlikte uzaya fırlatılması planlanan Shooting Star (Kayan Yıldız) adlı kargo modülünün test versiyonunu da NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ne teslim etti. 

NASA’nın Artemis görevine katkıda bulunacak CLPS kapsamında 2024’te gerçekleştirilecek mürettebatlı görevi desteklemek üzere tüm ekipman Ay’a önceden yerleştirilebilir. CLPS sayesinde SNC, pek çok farklı deneyi, ikmal malzemesini ve ekipmanı Ay’a ulaştıracak robotik uzay aracını uçurarak bu konuda uzmanlık elde edecek.  

SNC CEO’su Fatih Özmen konuyla ilgili yaptığı açıklamada “SNC, Mars’a yapılan uçuşlar da dahil olmak üzere, gerçekleştirdiğimiz yüzlerce görev sayesinde uzay alanında uzun yıllara dayanan bir tecrübeye sahip. Ay’a yönelik yenilikçi çözümler sunacak olan uydu ve Uluslararası Uzay İstasyonu ikmal aracının yanı sıra NASA’nın Ay Geçidi projesine ilişkin kapsamlı geliştirme çalışmalarımız sayesinde uzmanlığımızı arttırmanın gururunu yaşıyoruz” ifadelerine yer verdi. 

Devamını oku

Dünya

Grönland 7 kat hızlı eriyor

Grönland’deki buzullar bu hızda erimeye devam ederse, su seviyesi 7 santim yükselecek.

Okyanus kıyısında kalan şehirler sel tehdidine karşı korumasız kalacak.  

Bu uyarı, bilim dergisi Nature’da  yayınlanan bir makalede yer alıyor. 

Makale, ”Buz tabakası kütle dengesi karşılaştırma çalışması” olarak adlandırılan Imbie adlı bilim topluluğunun, 26 yıllık gözlemlerine dayanıyor.  

Grönland’ın buz örtüsünde yapılan ölçümlerde, 1992 yılından bu yana 3,8 trilyon ton buzun eridiği ve su seviyesinin 10,6 milimetre yükseldiği tespit edildi.  

Buz örtüsünde yaşanan bu kayıp, günümüzde ise 7 kat hızlandı. 1990’lı yılların başında, on yıllık buzul kaybı oranı yaklaşık 1 milimetreyken, günümüzde bu sayı on yılda yaklaşık 7 milimetre olarak hesaplandı.  

Uzmanlar, yaşanan bu kayıpların, eriyen buzullar ve sıcaklıktan dolayı tutunamayıp okyanusa düşen buz kütlelerinden oluştuğunu belirtiyor.  

Araştırmacılar, buzul örtüsünün bu hızda erimeye devam etmesi  durumunda, kıyı şeritlerindeki şehirlerin sular altında kalacağını belirtiyor.  

Antartika’nın ardından en büyük buz örtüsüne sahip olan Grönland  adası, ortalama su seviyesini 7,4 metre yükseltmeye yetecek kadar buza ev sahipliği yapıyor.  

Devamını oku

Dünya

Libyalı komutandan Türkiye’ye tehdit: Gemilerini batıracağım

Türkiye geçtiğimiz günlerde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Yunanistan’ın, ABD ve Avrupa Birliği’ni de arkasına alarak Doğu Akdeniz’i tek taraflı olarak ‘paylaşma’ çalışmalarına karşı hamle yapmış ve Libya ile masaya oturmuştu.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj ile İstanbul’da görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘deniz yetki alanlarının sınırlandırılması’ anlaşması imzalamıştı.

O anlaşmanın ardından hem Yunanistan’dan hem de Güney Kıbrıs’tan birbiri ardına açıklamalar gelmişti. Yunanistan Libya Büyükelçisi’ni sınır dışı ederken, Türkiye’yi de yapılan anlaşma nedeniyle BM’ye şikayet etmişti.

‘HAFTER’DEN EMİR ALDIM’

Yaşananların ardından bir sıcak gelişme de Libya cephesinden geldi. Libya’da ülkenin doğusunu kontrol altında tutan ve Türkiye’yi düşman olarak gören General Hafter’e bağlı donanmanın komutanından skandal bir açıklama geldi.

Yunan medyasına konuşan Faraj el Mahdawi, Türkiye’yi tehdit ederek, ‘bölgeye yaklaşacak herhangi bir Türk gemisini batırma emri aldığını’ söyledi. Greek Reporter’ın aktardığına göre Mahdawi, “Hafter’den emir aldım. Türk arama gemileri varır varmaz onları batıracağım” dedi.

Devamını oku

Dünya

İngiltere dört yılda üçüncü kez sandık başına gidiyor

İngiltere’de, yasaya göre 5 yılda bir yapılması gereken genel seçim, yarın Brexit krizinin gölgesinde son dört yılda üçüncü kez düzenlenecek.

Seçmen sayısının 46 milyonu bulduğu ülkede 3 bin 322 aday, 650 seçim bölgesinde parlamentonun alt kanadı Avam Kamarasına girmek için yarışacak.

Avam Kamarasında salt çoğunluk olan 326 milletvekiline ulaşan parti, tek başına hükümet kurabilecek.

Ekimde erken seçim kararının alınmasından bu yana ülkede 3 milyon 100 bin yeni seçmen listeye kaydoldu. Bunun 2 milyonu 35 yaşın, bir milyonu da 25 yaşın altındaki gençlerden oluşuyor.

Önceki seçimlerde daha ziyade yaşlı nüfusun sandık başına gittiği ülkede, yeni seçmenlerin sonuca etki etmesi bekleniyor.

İngiltere, Galler ve İskoçya’da seçim yarışının Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakâr Parti ile JeremyCorbyn liderliğindeki İşçi Partisi arasında geçmesi bekleniyor.

ANKETLER

Ülkede yapılan son anketlerin ortalamasına göre yüzde 43 oy alması beklenen Muhafazakârlar, yarışı yüzde 32’de kalacağı tahmin edilen İşçi Partisine göre önde götürüyor.

Onları yüzde 13 ile Liberal Demokrat Parti, yüzde 4 oyla da Brexit Partisi ve İskoç Ulusal Partisi izliyor.

Kuzey İrlanda’da İşçi Partisi seçime girmezken, Muhafazakâr Partinin oradaki kolunun başarı kazanması beklenmiyor. Kuzey İrlanda’da yarış İngiltere ile birlik yanlısı Demokratik Birlik Partisi ve ayrılıkçı SinnFein arasında geçecek.

SinnFein, geleneksel boykot politikasının sonucu olarak seçilen milletvekillerini Londra’daki merkezi parlamentoya göndermiyor.

BREXIT

Seçmenlerin önem sırasına göre öncelik verdiği sorunları Brexit, ulusal sağlık sistemi, suç, ekonomi ve göçmenler oluşturuyor.

Ülkeyi erken seçime sürükleyen krizin nedeni olan Brexit konusunu seçim kampanyasının merkezine oturtan Muhafazakâr Parti, eylülde AB ile vardığı Brexit anlaşması uyarınca ülkeyi 31 Ocak’ta Birlikten ayırmayı vadediyor.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi ise AB ile yeni bir anlaşmaya varma ve bu anlaşmayı, içinde AB üyesi kalmanın da bir seçenek olacağı yeni bir referanduma götürme sözü veriyor.

Liberal Demokrat Parti ile İskoç Ulusal Partisi, Brexit’in iptalinden yana tutum alırken; Brexit Partisi ülkenin AB’den anlaşmasız ayrılmasını savunuyor.

Muhafazakâr Partinin tek başına hükümet kurması halinde ülkenin gelecek yıl AB’den ayrılması olasılığı güçlenecek. Brexit Partisinin de parlamentoya milletvekili sokmayı başarması durumunda, bu senaryonun anlaşmasız ayrılığa doğru evrilmesi de mümkün olacak.

İşçi Partisi, Liberal Demokratlar ve İskoç Ulusal Partisinin bir koalisyon çıkarması halinde ise Brexit’in bir kez daha ertelenmesi ve yeni referandum ihtimali güçlenecek.

İŞÇİ PARTİSİNİN DESTEK BULAN VAATLERİ

Seçimde başlıca partiler Brexit sorununa odaklanırken, ana muhalefetteki İşçi Partisi ulusal sağlık sistemini güçlendirmeyi, asgari ücreti yükseltmeyi, üniversiteleri ücretsiz hale getirmeyi, başta toplu taşıma olmak üzere temel hizmetleri kamulaştırmayı ve herkese ücretsiz geniş bant internet vermeyi vadediyor.

Partinin anketlerdeki oy oranı genelde düşük olsa da tek tek politikalarına halk desteği yer yer yüzde 60’a ulaşıyor.

Ülkede son erken seçim, iktidardaki Muhafazakâr Partinin girişimiyle 2017’de yapılmıştı. Parlamentoda daha büyük bir çoğunluk elde edip Brexit’i hızla hayata geçirmeyi planlayan parti, seçimde tek başına hükümet çoğunluğunu da kaybederek azınlık hükümeti kurmaya mecbur kalmıştı.

2017 seçiminde anketler, Muhafazakâr Partiyi yüzde 44’te, İşçi Partisini yüzde 36’da gösterirken; seçim sonucu yüzde 42,4’e yüzde 40 olarak gerçekleşmişti.

Anketler, iki partiyi yüzde 34’le başa baş gösterdikleri 2015’te de yanılmış, Muhafazakârlar yüzde 36,9 ile tek başına hükümet olurken, İşçi Partisi yüzde 30,4 ile ana muhalefette kalmıştı.

JOHNSON İÇİN KRİTİK SEÇİM

Bu seçimde dikkatle izlenecek seçim bölgelerinin başında Başbakan Johnson’ınki gelecek.

Johnson’ın 2017 seçiminde İşçi Partili adaya karşı yüzde 10 farkla kazandığı Londra’nın batısındaki Uxbridge seçim bölgesinde, İşçi Partisi oyunu yüzde 13,6 artırmayı başarmıştı. Parti bu trendi bu seçimde de sürdürüp sadece yüzde 5 oyu daha yanına çekebilirse, Johnson parlamento dışı kalabilir.

Seçim kampanyası boyunca, kendi seçim bölgesine pek uğramayan Johnson’ın oyunu da orada değil, başbakanlık ofisi 10 Numara’ya yakın bir sandıkta kullanmayı tercih etmesi bekleniyor. Buna mukabil, İşçi Partili 24 yaşındaki Müslüman aday Ali Milani, kampanya boyunca her seçmenin kapısını çalmasıyla dikkati çekti.

Uxbridge’de Liberal Demokratlar ile Yeşil Partinin seçmenlerinin de Milani’ye destek vermesi halinde, Johnson İngiltere’nin modern tarihinde “görevdeyken Avam Kamarasına giremeyen ilk başbakan” unvanını kazanabilir.

MÜSLÜMANLAR DENGELERİ DEĞİŞTİREBİLİR

Seçimde önemli etkenlerden birini de sayısı 2 milyona ulaşan Müslüman seçmenler oluşturuyor.

Müslüman seçmenlerin özellikle sonucun son seçimde az farkla belirlendiği 31 seçim bölgesinde seçimin kaderini kolayca değiştirmesi mümkün görünüyor.

Müslüman seçmenler, nüfusun en az yüzde 20’sini oluşturdukları 26 seçim bölgesinde de dengeleri değiştirme gücüne sahip bulunuyor.

Ülkedeki Müslüman sivil toplum örgütleri, seçmenden oyunu partilerin İslamofobi ve göçmenlik konusundaki tutumlarına göre belirlemeleri için gayret sarf ediyor. Bu da kendi üyeleri arasında yaygın İslamofobi vakalarını soruşturmaktan kaçınan Muhafazakâr Partinin aleyhine işleyecek faktör olarak öne çıkıyor.

İngiltere’de uygulanan dar bölge çoğunluk seçim sistemine göre, ülkedeki 650 seçim bölgesinin her birinde en çok oyu alan aday, parlamentoya seçiliyor.

Teorik olarak, bir parti her seçim bölgesinde ikinci gelerek ülke genelinde çok yüksek oy alsa bile parlamentoya milletvekili sokamayabiliyor.

Devamını oku

Dünya

Pakistan’da kaçak avlanan katar kraliyet ailesi üyeleri tutuklandı

Pakistan’da izinsiz avlanan 4’ü kraliyet ailesi üyesi 7 Katarlının tutuklandığı açıklandı.

Belucistan eyaleti Doğal Yaşam Departmanı yetkililerinin Dawn haber sitesine verdiği bilgiye göre, eyaletin Nuşki bölgesinde hubara toy kuşu avlayan 7 Katarlı Pazartesi gözaltına alındı.

Doğal Yaşam Departmanı tarafından yapılan şikâyet sonucu tutuklanan Katarlıların 4’ünün kraliyet ailesi üyesi olduğunu belirten polis yetkilisi Abdul Razzak Sasoli, Katarlıların polise yakalanmamak için yerel kıyafet giydiğini söyledi. 

Sasoli, 7 Katarlının avlanmak için gerekli olan Dışişleri Bakanlığı iznine sahip olmadıklarının askeri kontrol noktasında yapılan incelemede ortaya çıktığını ifade etti. 

ARAP PRENSLERE 100 BİN DOLAR KARŞILIĞI AV İZNİ VERİLİYOR

Pakistan hükümeti, Körfez ülkelerinden prenslere kişi başı 100 bin dolar ödemeleri halinde belirlenen 15 bölgede 10 günlüğüne hubara toy kuşu avlama izni veriyor.

En fazla 100 kuş avlama hakkı bulunan prensler, 10 günden uzun kaldıkları takdirde 100 bin dolar daha ödemek zorunda.

Türü tehlikede olan göçmen kuşların avlanması için Arap prenslerine verilen izin ise ülkede tepkiyle karşılanıyor.

Pakistan daha önce de türü tehlikede olan bazı türlerinin de aralarında bulunduğu 150 şahini Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai emiri Muhammed bin Raşid El Makdum’a hediye etmişti.

Devamını oku

Çok Okunanlar