Takip Edin

Güncel

“Emekçiler, işverenin insafına bırakıldı”

Hazine Çalışanları Sendikası (HAZİNE-SEN) Başkanı Sezai Emre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’in çalışmalarının önemli ve takdire şayan olduğunu, çalışanların insanca yaşayabilmesi adına yapılacak iyileştirmeleri her zaman destekleyeceklerini belirtti. 
Emre, son günlerde tartışma konusu olan özel sektörde sendikalaşma ve KKTC vatandaşlarının istihdamına maaş desteği verilmesi ile ilgili Yerli İş Gücü İstihdamını Destekleme Tüzüğü’nde yapılacak değişiklik konusunda yazılı açıklama yaptı. 
Sermayenin sendikalaşmanın korkulacak bir şey olmadığını bilmesi gerektiğini belirten Emre, “Çalışanların huzurlu bir ortamda emeğinin karşılığını alarak mutlu bir şekilde çalışması verimin artması sonucunu doğuracaktır. Oysa ülkemizdeki mevcut düzende işveren çalışanlarına her türlü baskıyı yapmayı kendisinde hak olarak görmektedir” ifadelerini kullandı. 
Emre, devletin üzerine düşen görevi yerine getirmekten imtina edip gerekli yasal düzenlemeleri yapmayarak özel sektörde çalışan emekçileri işverenin insafına bıraktığını iddia etti. 
Üretim ve ticaretin gelişmesinin ancak dengeli piyasa şartları çerçevesinde gerçekleşebileceğine işaret eden Emre, mevcut yapıda çarpık gelir dağılımının toplumda huzursuzluğa neden olduğunu söyledi. 
Sendikalaşma ve maaş desteği sayesinde emekçilerin işyerlerine ve işlerine daha çok bağlanarak sahipleneceğini, daha çok özen göstereceğini kaydeden Emre, bunun sonucu olarak iş kazalarının azalacağını, verimli çalışma ve kalitenin artacağını dile getirdi. 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye olmalısınız Giriş

Yorum Yaz

Güncel

“Ercan pistinde güvenlik sıkıntısı yok”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Ercan Havalimanı’nda bulunan 29 pist başı beton kaplama alanda yoğun trafik şartları altında rutin kontrollerde tespit edilen bir takım küçük çaplı çatlama ve kırılmaların usulüne uygun olarak tamir edilip pistin ilgili bölümünün tekrar trafiğe açıldığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Bu her havalimanında meydana gelebilecek rutin bir işlem olup bundan sonra da kontroller ve buna bağlı bakım onarımlar yapılmaya devam edilecektir. Ercan Havalimanı’nın ve Ercan pistinin uçuş güvenliği açısından hiçbir sıkıntısı bulunmamaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Devamını oku

Güncel

Akacan yeniden mahkemede

Girne’de gerçekleştirilen yasa dışı sanal bet olayıyla ilgili cezaevine bulunan iş adamı Bulut Akacan ile mesele ile ilgili tutuksuz yargılanacak olan Okan Erdoğan, Nilay Şahin, Nuh Can Erdal, Burak Çetin, İrfan Önen, Edip Hüseyin Ademoğulları, Elif Çakır, Baran Arda, Hüseyin Yiğit Gökdereli bugün yeniden Girne’de mahkemeye çıkarıldı.

Sanıklar hakkındaki davanın ön duruşmalarının başlaması için tarih yeni bir tarih belirlendi. İddia makamı ve savunmanın talebi üzerine sanıkların 24 Ocak tarihinde yeniden mahkemeye çıkarılmasına karar verildi.

Devamını oku

Güncel

Motosikletliye çarpan sürücü tutuklandı

Alsancak’ta motosikletin önünü tıkayıp çarpışmaya neden olan araç sürücüsü Niyazi Seylani bugün mahkemeye çıkarıldı.

Lapta Karakolunda görevli polis, kazanın dün akşam saat 19.00 sıralarında, Girne-Güzelyurt anayolunun 8-9’uncu kilometreleri arasında meydana geldiğini söyledi.

Polis, yönetimindeki RU 562 plakalı araç ile Girne istikametine doğru seyreden Niyazi Seylani’nin (E-32), yolun sağında bulunan Özgür Sokağa dikkatsizce dönüşe geçtiği sırada, karşı istikametten gelmekte olan Alperen Aktürk (E-24) yönetimindeki 34 AR 3257 plakalı motosikletin önünü tıkayıp çarpışmaya neden olduğunu ifade etti,

Kaza sonucu yaralanan Niyazi Seylani Girne Dr. Akçiçek Hastanesine, Alperen Aktürk ise Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine kaldırıldığını kaydeden polis, zanlının aynı gün taburcu edildiğini ifade etti.

Polis, Aktürk’ün ise durumunun ağır olduğunu söyledi. Zanlının gözaltına alındığını, Aktürk’ün durumunun belirsiz olduğunu ifade eden polis, zanlının bir gün süre ile tutuklu kalmasını talep etti.

Mahkeme talebi onayladı.

Devamını oku

Güncel

Yine Dağyolu yine kaza

Girne-Değirmenlik anayolunda bugün iki aracın yüz yüze çarpışmasıyla meydana gelen trafik kazasında bir kişi yaralandı.

Kaza saat 14.00 sıralarında meydana geldi.

22 yaşındaki Tugay Başer, yönetimindeki EY 049 plakalı araç ile dikkatsiz bir şekilde Girne’ye doğru seyrettiği sırada direksiyon hakimiyetini kaybedip yolun sağına geçmesi sonucu o esnada karşı istikametten gelen 33 yaşındaki Mehmet Telli yönetimindeki PR 965 plakalı araçla çarpıştı.

Kaza sonucu yaralanan EY 049 plakalı araç sürücüsü Tugay Başer, hastaneye kaldırıldı.

Devamını oku

Güncel

Yayla’da top atışı uyarısı

Güzelyurt Kaymakamlığı Çamurova Hava Savunma Silahları ile Kara Hedeflerine atış bölgesinde 20-23 Ocak tarihleri arasında  ZMA Top atışları yapılacağını bildirerek, atış yapılacak günlerde can ve mal emniyeti açısından bölgeye girilmemesi uyarısında bulundu.

Batıda: Kumtepe 1100 metre kuzeyi ile Yayla mezrası 1500 metre batısı arasında kalan deniz kıyısı hattı, ve bu hattan denize doğru uzanan 5 kilometrelik alan, Doğuda: Yayla mezrası – İkişehitler köyü uzanımı hattının 500 m. batısı, Kuzeyde: Güzelyurt Deresi 1000 metre güneyi ve uzanım hattı, Güneyde: Kumköy Helikopter Pisti’nden denize giden yolun 500 m. kuzeye uzanımı hattına atış yapılacak günler girilmemesi gerekiyor.

Güzelyurt Kaymakamlığından yapılan açıklamada atışların 20 Ocak 07.00 – 17.00, 21 Ocak Salı 07.00 – 21.00, 22 Ocak Çarşamba 07.00 – 17.00 ve 23 Ocak Perşembe 07.00 – 21.00 arası yapılacağı kaydedildi.

Devamını oku

Çok Okunanlar