Takip Edin

Güncel

“Eleştirel düşünme – okuma yöntem ve teknikleri eğitimi”

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), “Düşünen Sınıf İçin Eleştirel Düşünme – Okuma Yöntem ve Teknikleri Eğitimi” düzenledi.

25-27 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen eğitimi Türkiye Felsefe Kurumu, Çocuklar Felsefe Birimi Başkanı, emekli felsefe öğretmeni Nuran Direk verdi.

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, konuyla ilgili açıklamasında, eğitime, kültüre, toplum değerlerine, nüfus yapısına ve yasalara karşı yapılan saldırılara, projelere, hedeflenen yurttaş modeliyle gelecekte oluşturulması planlanan toplum modeline karşı çıkıp mücadele verildiğine dikkat çekti.

Eylem, bu bağlamda, düşünen, eleştiren, sorgulayan bireyler yetiştirilmesi için, bilimsel, demokratik, laik eğitim ve toplum yapısı için öğretmenlere yönelik eğitim çalışmalarından birini daha gerçekleştirdiğini aktardı.

Selma Eylem, öğretmenlere yönelik eğitimlerin devam edeceğini ve dogmatik eğitimle biat eden bireyler ve toplum yapısı oluşturulmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

Eylem, eğitime katılan öğretmenlere ve Nuran Direk’e katılım ve katkıdan dolayı teşekkür etti.

Devamını oku

Güncel

Hava nasıl olacak?

Hava sıcaklığı hafta sonuna kadar 23-26 derece dolaylarında olacak.

Meteoroloji Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, 19-25 Kasım tarihleri arasında bölge, alçak basınç sistemi ile serin ve nispeten nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacak. Hava hafta boyunca bulutlu olacak.

En yüksek hava sıcaklığı, iç kesimler ve sahillerde 23 – 26 derece dolaylarında seyredecek.

Rüzgar, periyodun ilk günleri Kuzey ve Batı, diğer günlerde ise Kuzey ve Doğu yönlerden orta kuvvette esecek.

Devamını oku

Güncel

Rumlara sert uyarı: “Aklınızı başınıza alın, yoksa…”

Bakan Taçoy uyardı: “Anastasiadis’i uyarıyorum; akıllarını başlarına alsınlar. Kıbrıs’ta yaratacakları gerginliklerin altında kalırlar”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Kıbrıslı Rumların, Kıbrıs Türk halkının kurduğu devletin en değerli sembolü olan bayrağa karşı yaptığı hareketin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Taçoy yaptığı yazılı açıklamada, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’e buradan çağrı yapıyor ve uyarıyorum; akıllarını başlarına alsınlar. Kıbrıs’ta yaratacakları gerginliklerin altında kalırlar” dedi.

Açıklamasında  Güney Kıbrıs’ta yaşanan olaylara değinen Taçoy, açıklamasında özetle şu ifadelere yer verdi:

“ Bizler, 15 Kasım’da Kıbrıs Türk halkı olarak kurduğumuz devletimizin 36’ncı kuruluş yıl dönümünü büyük bir coşku ile kutladık. Ancak Rumlar, halkların en değerli sembolü olan bayrağımıza yönelik çirkin bir saldırıda bulundu. Rum tarafında, Türklere karşı ırkçı eylem ve provokasyonlarıyla bilinen ELAM, 15 Kasım’da Ada’nın güneyinde KKTC bayrağını yaktı. Bu asla kabul edilecek bir durum değildir.”

Devamını oku

Güncel

Kadının evini taşladı, kapısının önüne çöp döktü!

Gönyeli’de kendisinden ayrılmasını kabul etmediği eski eşinin evinin önüne giderek yatak odasını taşlayan ve giriş kapısı önüne çöp yığan Uğur Yürüyen tutuklandı

Gönyeli’de kendisinden ayrılmasını kabul etmediği kadının evine giderek camına taş attıktan sonra kapısı önüne çöp döken zanlı Uğur Yürüyen tutuklanarak dün mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Murat Plevne, olguları aktardı. Polis, zanlı Uğur Yürüyen’in genel rahatsızlık suçuna methaldar olduğunu belirtti.  Polis, zanlı Uğur Yürüyen’in 16 Kasım 2019 tarihinde saat 04.00 raddelerinde Lefkoşa’da, kendisinden ayrılmasını kabul etmediği gerekçesi ile T.Ç.’nin Gönyeli-Lefkoşa adresinde bulunan ikametgâhının önüne gelerek ikametgâhın yatak odası camına taş atmak ve ikametgâhın giriş kapısı önüne çöp yığmak sureti ile rahatsızlık suçunu işlediğini mahkemeye aktardı. Polis, zanlının suçüstü hali tutuklandığını belirterek, Türkiye vatandaşı ve öğrenci statüsündeki zanlının davalarında hazır bulunması için uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Temay Sağer, yurtdışına çıkışının yasaklanması, haftada 1 gün en yakın polis karakoluna ispatı vücutta bulunması,  bin TL nakit teminat yatırması ve KKTC vatandaşı muteber 1 kefilin 50 bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Devamını oku

Güncel

Evinde uyuşturucuyla yakalandı

Hamitköy’de ikametgâhında yapılan aramada uyuşturucu madde bulunan zanlı Anıl Berk Şahin bugün teminat amaçlı mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Halil Dümenci, olguları aktardı. Polis, 13.11.2019 tarihinde Hamitköy’de ikamet eden zanlı Anıl Berk Şahin’in 11.40 – 12.00 saatleri arasında evinde yapılan aramada yaklaşık bir gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu madde bulunduğunu mahkemeye aktardı. Polis, tahkikatın devam ettiğini ancak zanlının etki edemeyeceğini söyleyerek,  mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Temay Sağer, zanlının ileride görüşülecek davasında hazır olmasını sağlamak maksadı ile yurtdışına çıkışının yasaklanması, haftada 1 gün en yakın polis karakoluna ispatı vücutta bulunması, 3 bin TL nakit teminat yatırması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi. (Evrim KAMALI)

Devamını oku

Güncel

“Kurumlar üzerinde şaibe yaratmayın”

Meclis Genel Kurul’un son bölümünde şaibe tartışmaları oldu. YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın Kalkınma Bankası sınavına iddiaların karıştığını söyledi. Arıklı’yı yanıtlayan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, “Bu kurumlar üzerinde şaibe yaratmayın” uyarısında bulundu ve 5 kişinin alındığı Kalkınma Bankası’nın sınavı ve mülakatı hakkında bilgi verdi.

Özersay, “Yapılan sınav adildir. Bu sınava Bakanlar Kurulu’nun bazı üyelerinin birinci derece yakınları da girdi ve işe alınmadılar. Kıyak ve partizanlık yapılmadı. Zaten bu doğal olandır. Bunu övünmek için söylemiyorum” şeklinde konuştu.

Özersay, Kalkınma Bankası’nın yanı sıra Kıb-Tek ile ilgili eleştirileri de yanıtladı. Özersay, Kıb-Tek Yönetim Kurulunda bazı tartışmalar olduğunu ama koalisyon dönemlerindeki atamalarda benzer tartışmaların yaşanabileceğini söyledi.

Kudret Özersay,  “Biz sıkıntı yoktur demiyoruz. Önceki dönemdeki gibi sıkıntılar yaşanıyor. Çözümü için adım atıyoruz çünkü bu kurumu ve diğer kurumlarımızı önemsiyoruz” dedi.

ARIKLI

Genel Kurul’da güncel konuşmalar kapsamında ilk sözü Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı aldı.  62. madde tahtında söz aldığında Cumhurbaşkanı’nın Berlin öncesinde siyasi parti başkanlarıyla görüşüp görüşmeyeceğini sorduğunu anımsatan Arıklı, kendisini bu konuşmadan sonra Cumhurbaşkanlığı’ndan aradıklarını ve görüşmenin perşembe günü yapılacağını bildirdiklerini söyledi.

Arıklı, Kıb-Tek ve Kalkınma Bankası’nda enteresan gelişmeler olduğunu söyledi. Arıklı, Kıb-Tek Yönetim Kurulunda ciddi uyuşmazlıklar olduğunu, Kalkınma Bankası’nda yapılan sınava iddiaların karıştığını söyledi.

Arıklı, Kıb-Tek’te neler olup bittiğine dair bir araştırma komitesi kurulması için Cumhuriyet Meclisi Başkanlığına araştırma önergesi vereceklerini açıkladı.

Bir önceki dönemde benzer bir önergeyi UBP ile birlikte yine Cumhuriyet Meclisi’ne verdiklerini anımsatan Arıklı, o zaman bunun reddedildiğini söyledi.

Arıklı, “Aynı önergeyi yine vereceğiz. Şeffaflıktan yana olan HP, bunu daha önce destekleyen UBP önergeye ‘evet’ derse Kıb-Tek’te olanlar için şeffaf bir araştırma yapılacak” dedi.

Erhan Arıklı, Halkın Partisi’nin Kalkınma Bankası’nda olanların haberi olmadığını da söyleyerek “Buradaki sınavı durdurun, müfettiş gönderin  insanları dinleyin” dedi.

ŞAHALİ

CTP milletvekili Erkut Şahali, “Maliye Bakanlığı’nın” uygulamaları konusunda güncel konuşma yaptı.

Şahali, Aksa Enerji Üretim Şirketi’ne ait olan ve devlet gümrük deposunda bekletilen jeneratörün, gümrük depo (ardiye) bedelinin Bakanlar Kurulu kararıyla muaf tutulmasıyla ilgili yazılı soruları Meclis Başkanlığı’na sundu.

Şahali, “AKSA’ya kıyak geçildi. Bakanlar Kurulu’ndaki 11 değerli siyasetçi AKSA’ya kıyak geçti. Yasa, Bakanlar Kurulu’na böyle bir yetki tanımaz” dedi.

Erkut Şahali,  AKSA’nın jeneratörü devletin talebi ile getirdiğini iddia ettiğini ama bunu ispat edemediğini belirterek, “Devlet yazılı konuşur. İthalat ihtiyacı varsa bunu AKSA’ya bildirilmeliydi ki devlet kusuru ortaya çıksın” şeklinde konuştu.

AMCAOĞLU

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, Şahali’nin devletin bir kuruşunun heba edilmemesi konusundaki hassasiyetini takdir ettiğini söyledi.

Amcaoğlu, “Maliye Bakanlığı krallık değil. Mevzuat gereği yetkiyi Bakanlar Kurulu’na götürdük. Kararda mevzuata aykırılık yok.  Kamu yararı var” dedi.

Amcaoğlu, “İcraatlarımızın sorgulanmasından hicap duymuyorum” şeklinde de konuştu. 

TÖRE

UBP milletvekili Zorlu Töre, 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı’nın 36 yılının coşku ve heyecanla kutlandığını belirtti.

Halkın KKTC’ye dört elle sarıldığını belirten Töre, “Ne söylerse söylesinler devletimiz yoluna devam ediyor” dedi.

Kıbrıs sorunuyla ilgili dosyanın artık kapatılması gerektiğini belirten Töre, Kıbrıs meselesinin Berlin’de çözülmesinin de mümkün olmadığını söyledi.

Federal ve birleşik Kıbrıs açıklamalarını da eleştiren Töre, “Rum zihniyeti değişmiyor. Sizin zihniyetiniz değişti mi? Kendi öz devletinizde sahip çıkın, federasyondan, birleşik Kıbrıs’tan vazgeçin” dedi.

Kıbrıs Türk halkını Rumlara mahkum edilmek istendiğini belirten Töre, KKTC bayrağının yakılmasını kınadı ve bu konudaki gazete manşetlerini kürsüden gösterdi.

Töre, “Olanlara en güzel tepki KKTC’yi yaşatmaktır. Devletimizden vazgeçmemektir” dedi.

ÖZERSAY

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay Arıklı’yı yanıtladı.

Özersay, Kalkınma Bankası’nın müdürü ve müdürünün eşiyle ilgili söylenenlerin doğru olmadığını söyledi.

Özersay, “Kimseye verilmiş söz yok” dedi.

Basında bu konuda çıkan haberlere işaret eden Özersay, bu iddiayı ortaya koyanların gerçek olmadığını anlamasıyla özür dilemesi gerektiğini de kaydetti.

Kalkınma Bankası’nda bir sınav yapıldığını, bu sınavın adil olduğunu kaydeden Özersay, 5 kişinin bankaya istihdam edildiğini söyledi.

Süreçle ilgili bilgi veren Özersay, münhal ilan edildiğini, başvuru için 15 gün beklendiğini, münhal için 40 müracaat olduğunu dile getirdi.

Kudret Özersay, 40 müracaatın 34’ünün kriterlere uygun bulunduğunu, kriterleri uygun olan bir kişinin de sınava girmediğini söyledi.

33 kişinin sınava katıldığını kaydeden Özersay, sınav için DAÜ’den hizmet satın alındığını, üniversitenin iki sınav hazırladığını kaydetti.

Özersay, iki sınavın ortalamasının alındığını ve ona göre puan sıralama yapıldığını, 20 kişiden sonra çizgi çizildiğini ve mülakata bu kişilerin çağrıldığını anlattı.  Kudret Özersay, “Sıralamada ilk 8’in içinde olanların 5’i işe alındı. Yapılan sınav adildir” dedi.

Özersay, “Bu sınava Bakanlar Kurulu’nun bazı üyelerinin birinci derece yakınları da girdi ve işe alınmadı. Kıyak ve partizanlık yapılmadı. Bu doğal olandır. Bunu övünmek için söylemiyorum” şeklinde konuştu.

Özersay, Kıb-Tek’te üç farklı kategoride istihdam yapılacağını, sınavın nasıl yapılacağının henüz netleşmediğini, Kalkınma Bankası’nda olduğu gibi burada da sınavın adil olması için çalışıldığını belirtti.

KIB-TEK…..

Başbakan’ın da katılımıyla Kıb-Tek ile ilgili özel bir toplantı yaptıklarını da belirten Özersay, sadece Asbaşkan’la değil diğer üyelerle de istişare içinde olduklarını, kendilerine verilen bilgileri, sunulan önerileri ve aktarılan sıkıntıları değerlendirdiklerini, ilgili yerlere de taşıdıklarını söyledi.

Elektrik Kurumu’nda, ortaya çıkacak elektrik ihtiyacının karşılanması, kurumun pazarlık gücünün artması için yatırımı desteklediklerini söyleyen Özersay, ilgili bakanlığın El-Sen ile imzaladığı protokole işaret etti, “Hükümet olarak biz de bir taahhüt altına girdik. Adrese teslim olmayacak ihale ve şartname üzerinde duruyoruz” dedi.

Kıb-Tek Ynetim Kurulunda bazı tartışmalar olduğunu ama koalisyon dönemlerindeki atamalarda benzer tartışmaların yaşanabileceğini söyleyen Özersay,  “Bu tartışmalar ilk kez bu dönemde olmuş gibi yapan ana muhalefete de buradan gönderme yapıyorum. Biz sıkıntı yoktur demiyoruz. Önceki dönemdeki gibi sıkıntılar yaşanıyor. Çözümü için adım atıyoruz çünkü bu kurumu ve diğer kurumlarımızı önemsiyoruz” dedi.

YDP Genel Başkanı Arıklı, yeniden söz aldı. Arıklı ve Özersay arasında “şaibe” atışması oldu.

Özersay, yerinden söz alarak, “Bu kurumlar üzerinde şaibe yaratmayın” dedi.

Devamını oku

Çok Okunanlar