Takip Edin

Güncel

“Düşen kısmı gövdesi ve yakıt kısmıdır”

Askeri havacılık ve füze savunma sistemleri araştırmacısı Hakan Kılıç: “Füzede harp başlığı havada kendini imha etmiştir. Düşen kısmı gövdesi ve yakıt kısmıdır. Yakıtını harcamış ama içinde kalanlar yangın çıkarmıştır. Kalabalık bir cadde ya da eve düşmesi büyük tahribat yapabilirdi”

KKTC’ye düşen füzeyle ilgili Milliyet’e değerlendirmeler yapan güvenlik kaynakları, İsrail uçaklarının füzeden kurtulmak için kaçarak füzeyi menzil dışına çekme ihtimalinin yüksek olduğunu, uçağı vuramayan füzenin, yüksek irtifada patlayıp düştüğünü söyledi.

Askeri havacılık ve füze savunma sistemleri araştırmacısı Hakan Kılıç, şunları kaydetti:

“İsrail F-16’ları Suriye’ye saldırı için Akdeniz’den dalışa geçiyor. Dalışa geçtiğinde S-200’ler ateşlenmiştir. 7 bin kilo ağırlığa ve 10 metre uzunluğa sahip bu füzelerde Booster motorları var. Bunlar füze ilk ateşlendiğinde çok yüksek irtifaya çıkmasını sağlıyor ve sonra füze ayrılıyor. Füze İsrail uçağını vuramayınca ve yakıtı bitince ya Akdeniz’e ya da Kıbrıs’a düşecek. Lefkoşa ile Suriye sınır uzaklığı kuş uçuşu 220 km olduğunu da hesaba katarsak Kıbrıs’a düşmesi normal. Harp başlığı havada kendini imha etmiştir. Düşen kısmı gövdesi ve yakıt kısmı. Yakıtını harcamış ama içinde kalanlar çalılık alanda yangın çıkarmıştır. Kalabalık bir cadde ya da eve düşmesi büyük tahribat yapabilirdi. S-200’ler, 100 ila 300 km arasında menzili olan bir füze… S-200’ler bir yıl önce, İsrail F-16’sını, İsrail sınırından 80 km içerde vurdu. Geçtiğimiz aylarda da sistem kazayla, Rus Hava Kuvvetleri’ne ait istihbarat uçağını vurmuştu. Geçtiğimiz yıllarda da hava saldırısı yapan İsrail uçaklarını vurmak için Suriye’den atılmış ama Türk topraklarına düşmüştü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bakanlar Kurulu toplandı
Devamını oku

Güncel

DP Milletvekili Çağman “YDP Türkiyeli-Kıbrıslı ayrımını körükleyen bir parti”

DP Milletvekili Dr Koral Çağman BRT’de Birinci Boyut programına konuk oldu. Çağman dp ile ydp’nin ayni çatı altında çalışma kararını eleştirerek YDP ‘nin Kıbrıslı Türkiyeli ayırımını körükleyen bir parti olduğunu söyledi.
Çağman “YDP Türkiyeli-Kıbrıslı ayrımını körükleyen bir parti” “dp ile ydp’nin meclis çatısı altındaki çalışması bana uzak”
“YDP İLE GÖRÜŞ AYRILIĞI VE GÜVEN SORUNUM VAR” “DP ile YDP’nin Meclis çatısı altında birlikte çalışması bana göre uzak. Nedeni de görüş ayrılığı ve güven sorunu. Kıbrıs’ta iki kutup yaratmanın Kıbrıslılara hiçbir faydası yok. Kişisel görüşüm; maalesef YDP Türkiyeli- Kıbrıslı ayrımını körükleyen bir parti gibi görünüyor. O yüzden de pek desteklemiyorum”.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Akansoy: Maraş konusunda büyük kahramanlıklar yapılıyor
Devamını oku

Güncel

“Tatar büyük ihtimalle aday olacak”

UBP Lefkoşa İlçe Başkanı Gardiyanoğlu, Tatar’ın büyük ihtimalle UBP’nin Cumhurbaşkanı adayı olacağını söyledi ve “Tatar’ın parti tabanının sesini dinleyeceğini açıklaması bile partiye büyük bir hareketlenme getirdi” dedi

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu, UBP Genel Başkanı, Başbakan Tatar’ın büyük ihtimalle UBP’nin Cumhurbaşkanı adayı olacağını belirtti. 
Gardiyanoğlu, Tatar’ın parti tabanının sesini dinleyeceğini açıklamasının bile “partiye büyük bir hareketlenme getirdiğini” söyledi.
Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili yazılı açıklama yapan Gardiyanoğlu, Ulusal Birlik Partisinin çıkaracağı adayın kim olacağına sadece kendisinin karar vereceğini, UBP tabanının zorlama ile bir karara varmasının söz konusu olamayacağını kaydetti. 
Katıldığı televizyon programında açıklamalar yapan Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimleri, partinin geleneği, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın açıklamaları konularına değindi. 
Ulusal Birlik Partisinin geleneği, örf ve adetlerinin olduğunu belirten Gardiyanoğlu, geleneklerde Genel Başkanın aday olduğunu, bunu daha önce de söylediğini, Parti meclisi de kararını verene kadar da hiçbir zaman Genel Başkanın “ben adayım” açıklamasının olmayacağını, bugüne kadar olmadığını dile getirdi. 
“Son 20 gündür Genel Başkanın açıklamalarına baktığımızda parti tabanının sesini dinleyeceğini ifade etti” diyen Gardiyanoğlu, bu durumun partiye büyük bir hareketlenme getirdiğini söyledi ve “büyük bir ihtimalle aday sayın Ersin Tatar gözüküyor” ifadelerini kullandı. 
Gardiyanoğlu, Ulusal Birlik Partisinin koalisyonun bozulmasıyla ilgili bir korkusunun olmadığını söyleyerek, UBP’nin çıkaracağı adayın kararı sadece kendisinin vereceğini, UBP’nin telkin almayacağını, sadece istişare ettiğini belirtti. 
Gardiyanoğlu, “UBP  tabanı zorlama ile diz çökmez. Biz bu açıklamaları ciddiye almıyoruz. Sayın Özersay sizin programınızda konuştu, farklı lanse edildi. Hala ısıtılıp gündeme getiriliyor. UBP ile HP arası soğutulmaya çalışılıyor. Biz dışarıdan gelen sesle yürüyen değil, tabanımızın sesiyle yürüyen bir partiyiz” şeklinde konuştu. 
CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN AÇIKLAMALARI…
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklaması ve sonrasında yaşanan gerilim ile ilgili de değerlendirme yapan Gardiyanoğlu, “Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatına yönelik açıklamasını üzüntüyle karşıladık, sonrasında hakaret yayınları vardı. Ama bu yayınlar, ilk yapılan açıklamanın haklı olduğunu göstermez. Bu davranışları kınıyoruz, mahkemelere inanıyorum. İkinci açıklamayı okuduk, her kelimesini 40 kere düşünmemiz gerekiyor. Hele müzakerelerin alevleneceği algısı ve seçime 6 ay kalması, tamamen seçime yönelik hareketlerdir” ifadelerini kullandı. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  “Üretici bireysel borçlandı ancak kefili TÜK"

Devamını oku

Güncel

Hamitköy, kanalizasyona kavuşacak

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB), Hamitköy bölgesi ve civarını kapsayacak AB finansmanlı kanalizasyon projesinin ihale süreci için gerekli hazırlıkları tamamlıyor. 

Proje ihalesine çıkılması için talep edilen jeolojik incelemelerin yapımına ilişkin ihale sözleşmesi, LTB Başkanı Mehmet Harmancı ile ihaleyi kazanan Geoteam Mühendislik Direktörü Turhan Öznesil tarafından imzalandı. 

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, imzalanan sözleşme ile Hamitköy’ün geleceğine yönelik altyapı çalışmalarına büyük önem verdiklerini ve bu kapsamda AB finansmanı ile yapılacak çalışmaların başlatılması için belediyenin sorumluluklarını eksiksiz yerine getirdiğini söyledi. 

Harmancı, 2020 yılında ihaleye çıkılacak ve 2 Bin 100 bina ile 3 Bin 900 haneyi kapsayacak ihale için son hazırlık aşamasının jeolojik inceleme ile tamamlanacağını söyledi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Trafik kontrollerinde 45 alkollü sürücü tespit edildi
Devamını oku

Çok Okunanlar