Takip Edin

Dünya

“Yeni nükleer füze anlaşmasına Rusya’nın yanı sıra Çin de dahil olmalı”

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin çekildiği Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’na (INF) alternatif olarak yeni bir anlaşma hazırlanması ve buna Rusya’nın yanı sıra Çin’in de dahil olması gerektiğini söyledi.

ABD, 1987 yılında Sovyetler Birliği’yle imzaladığı ve bu ülkenin dağılması sonrası Rusya’nın taraf olduğu INF anlaşmasından dün çekilmişti.

Trump, Rusya ve Çin’le konuyu konuştuğunu ve iki ülkenin de “çok çok istekli” olduğunu söyledi.

ABD’nin bu anlaşmadan çekilmesi, nükleer silahlanma yarışı endişelerine yol açmıştı.

Trump, nükleer silahlanma yarışının nasıl engelleneceği sorusuna ise Rusya ile bir nükleer anlaşma üzerine görüştüklerini söyleyerek yanıt verdi ve “Onlar bazı nükleer silahlarını yok etsin, biz de yok edelim” dedi.

Trump bu tür bir anlaşmaya bir noktada Çin’i dahil etmek zorunda olduklarını, bir anlaşmaya varmalarının “dünya için müthiş bir şey olacağını” söyledi.

Dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov tarafından imzalanan anlaşma, menzili 500 ile 5 bin 500 kilometre arasında olan ve karadan havaya atılabilen orta menzilli tüm nükleer ve konvansiyonel balistik füzelerin yasaklanmasını öngörüyordu.

NATO’nun en büyük üyesi olan ABD, bu yılın başında Rusya’yı yeni tip bir füze geliştirmekle suçlamış ve anlaşmayı askıya aldığını açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, Şubat ayında yaptığı açıklamada, en geç 2 Ağustos tarihine kadar anlaşma şartlarına geri dönülmesi çağrısında bulunmuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Silahların Kontrol Edilmesi, Doğrulanması ve Uygunluğundan Sorumlu Dairesi, bir tweet atarak 2 Ağustos’da ABD’nin anlaşmadan resmen çekildiğini duyurdu. “Rusya anlaşma şartlarına yeniden uyma şartını yerine getirmediği için, ABD artık bu anlaşmanın tarafı değildir” ifadeleri kullanıldı.

Moskova ise ABD’nin iddiasını yalanlamış; füzenin anlaşma şartlarını ihlâl etmediğini duyurmuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, ABD’nin hemen ardından ülkesinin anlaşmayla ilgili yükümlülüklerini askıya almıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ise ABD’nin kararıyla “paha biçilmez bir fren mekanizmasının” kaybedildiğini söyledi.

ANLAŞMA NEDEN ÖNEMLİ?

INF Anlaşması, denizden ateşlenen füzeleri ise kapsamıyordu.

Nükleer savaş tehdidini ortadan kaldırmayı hedefleyen anlaşma kapsamında 4 yılda yaklaşık 2 bin 691 füze imha edilmişti.

INF Anlaşması, nükleer başlık takılan füzelerin 30 yılı aşkın süredir Avrupa topraklarından uzak tutulmasını sağlamıştı.Anlaşma, Soğuk Savaş’ın son dönemlerinde iki süper gücün nükleer savaş tehdidini azaltmak amacıyla başlattığı üç ayaklı silahsızlanma sürecinin parçasıydı.

Bu sürecin diğer ayağını 1991’de imzalanan Stratejik Nükleer Silahların Azaltılması Anlaşması (START), diğerini de uzay silahları konusundaki müzakereler oluşturmuştu.

Devamını oku

Dünya

Japonya’da Krosa Tayfunu

Japonya’nın batı kesimlerinde etkili olmaya başlayan Krosa tayfunu nedeniyle 16 kişi yaralandı, 7 binden fazla kişi tahliye edildi.

Kyodo ajansının haberine göre, Japonya Meteoroloji Ajansından yapılan açıklamada, Krosa tayfununun Hiroşima bölgesinin Kure şehri yakınlarında karaya ulaştığı belirtildi.

Açıklamada, Japon Denizine doğru ilerlemesi beklenen tayfunun hızının saatte 144 kilometreye kadar ulaştığı ifade edildi.

Yangın ve Afet Yönetim Ajansı, ülkenin toprak kayması ve sel uyarısı yapılan batı ve güneybatı kesimlerinde 15 bölgede 7 binden fazla kişinin tahliye edildiğini, 8 bölgede tayfun nedeniyle 16 kişinin yaralandığını açıkladı.

Öte yandan, yetkililerin tayfunun beraberinde getirdiği şiddetli yağışlar ve sert rüzgarlar nedeniyle yaklaşık 600 bin kişiye tahliye uyarısında bulunduğu bildirildi.

Tayfun nedeniyle Shin-Osaka ile Kokura istasyonları arasındaki tren seferlerinin geçici durdurulduğu ve Okayama, Hiroşima ile Yamaguçi bölgelerindeki yerel tren hizmetlerinin de iptal edileceği belirtildi.

Japon Hava Yolları ve All Nippon Havayolları da bugün 400’den fazla iç ve dış hat uçuşunu iptal etti.

Yerel yetkililer, Oita bölgesinin Kusu kasabasında bir nehrin sularının yükselmesi nedeniyle önceki gün mahsur kalan, aralarında çocukların da olduğu 18 kişilik bir grubun kurtarıldığı bilgisini de paylaştı.

Devamını oku

Dünya

9 kişiyi katleden saldırgan, kardeşini de öldürdü

ABD’nin Daytona kentinde 9 kişiyi öldüren ve 27 kişiyi yaralayan saldırganın 24 yaşındaki yaşındaki Conner Betts olduğu açıklandı. Saldırganın öldürdüğü kişiler arasında kendi kız kardeşi de var

ABD’nin Ohio eyaletine bağlı Daytona kentinde 9 kişiyi öldüren ve 27 kişiyi yaralayan saldırganın kimliği 24 yaşındaki yaşındaki Conner Betts olarak açıklandı. Saldırganın öldürdüğü kişiler arasında 22 yaşındaki kendi kız kardeşinin de olduğu belirtildi.

Ohio’daki Dayton kentinde saldırgan Connor Betts internetten otomatik silah sipariş etti. 24 yaşındaki saldırgan kent merkezindeki Ned Peppers Bar’ın önüne gelip çevreye ateş açmaya başladı. Akşam saatlerinde insanlar can havliyle kaçmaya çalıştı, çığlıklar yükseldi. Çevreye ateş açmaya başladıktan bir dakika sonra vurulan saldırganın, 22 yaşındaki kız kardeşini de öldürdüğü ortaya çıktı.

ABD basını, saldırganın 22 yaşındaki kız kardeşi Megan Betts’in bir otomobilin içinde erkek arkadaşıyla birlikte hayatını kaybettiğini duyurdu.

Dayton polisi, çelik yelek giyen ve yanında yedek şarjörleri bulunan Betts’in 30 saniye süren saldırının ardından kalabalık bir bara girmeye çalışırken vurulduğunu açıkladı.

Saldırı gece saat 1 sıralarında, yaklaşık 140 bin nüfuslu Dayton şehrinin eski ve turistik Oregon bölgesinde düzenlendi. Oregon’da birçok gece kulübü, bar, sanat galerileri ve dükkanlar bulunuyor.

Daytona şehri Belediye Başkanı Nan Whaley “Neyse ki olay başladığında civarda birçok sivil polis vardı. Bu yüzden şiddet kısa bir sürede bitti” ifadelerini kullandı.

Polis Şefi Richard Biehl, saldırganın en az 100 mermi kapasitesine sahip 223 kalibrelik bir silahı olduğunu, vurulmasına kadar geçen 30 saniyelik süre içerisine düzinelerce kez ateş attığını söyledi.

Betts’in adresi ise Daytona şehrinin 40 mil güneyindeki Bellbrook’ta olduğu bildirildi ve saldırganın Sinclair Community College’da psikoloji öğrencisi olduğu ve Chipotle’da çalıştığı açıklandı.

Devamını oku

Dünya

AB’nin IMF Başkan Adayı Georgieva oldu

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanlığına Bulgar asıllı Kristalina Georgieva’yı aday göstermeye karar verdi.

Eski Avro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem, AB üyesi ülkelerin IMF başkan adayını belirlemek üzere gerçekleştirdikleri görüşmeler hakkında sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Dijsselbloem, AB ülkelerinin yapılan oylama sonucunda Georgieva’yı IMF başkan adayı olarak gösterme kararı aldıklarını belirterek, “Kristalina Georgieva’yı tebrik ediyor ve başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

IMF başkanlığı için Dünya Bankası Üst Yöneticisi Bulgar asıllı Kristalina Georgieva ve Hollandalı Dijsselbloem’in isimleri ön plana çıkıyordu.

Geleneksel olarak IMF başkanlığına Avrupalı, Dünya Bankası başkanlığına ise ABD vatandaşı seçiliyor.

AB üyesi ülke liderleri, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanlığı görevi sona erecek olan Mario Draghi’nin yerine getirilecek isim konusunda yapılan müzakereler sonucu IMF Başkanı Christine Lagarde üzerinde uzlaşı sağlamıştı. Lagarde, ECB Başkan adaylığı nedeniyle IMF’deki görevinden ayrılmıştı.

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi