Takip Edin

Güncel

Çipras’tan Türkiye’ye bir tehdit daha

Yunan Başbakan Çipras, Türkiye’yi yine tehdit etti: “Hiç kimsenin bir ülkenin MEB’inde anlamsız sondajlar yapmaya çalışmasının anlamı yoktur. Uluslararası hukukla ilgili bu ihlaller sona ermeli. Çünkü bunun ciddi bedeli olacak”

Geçtiğimiz Cuma günü hayata veda eden Rum Yönetimi eski başkanlarından Dimitris Hristofyas’ın dünkü cenaze törenine katılmak için adaya gelen Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına Güney Kıbrıs’tan yanıt verdi.

Güney’de yayımlanan Fileleftheros gazetesi “Aleksis Çipras’tan Erdoğan’a Tehditler ve Meydan Okumalar Konusunda Yanıt- Bu Güç Göstergesi Değil, Zayıflık Göstergesi” başlıklı haberinde, Çipras’ın Güney Kıbrıs’ta, ELDİK olarak bilinen Yunan Alayı’nı ziyaret ettiğini yazdı.

Gazeteye göre ELDİK’e yaptığı ziyaret sırasında “buraya gelmeden hemen önce, çalışma arkadaşlarının Türkiye Cumhurbaşkanı’nın birtakım açıklamalar yaptığı konusunda kendisini bilgilendirdiğini” söyleyen Çipras, Erdoğan’ın kendisine hitaben “kendi kendine bazı şeyler söylüyor ama ben devam edeceğim” şeklinde bir ifade kullandığını belirtti.

Gazeteye göre Çipras sözlerini kısaca şöyle sürdürdü:

“Bu açıklamaya ilk önce Yunanistan Başbakanı’nın ‘bazı şeyler söylemediği’, ancak uluslararası hukuk, mantık, hakikat ve kararlılık dilini konuştuğunu söyleyerek yanıt vermek istiyorum. Ve ikinci olarak da kendi başına konuşmuyor. Avrupa Birliği (AB), AB’nin tüm üye devletleri, uluslararası toplumun büyük çoğunluğu, aynı zamanda dünyanın her köşesinde ve özellikle de bölgemizde, uluslararası hukuk ve deniz hukukuna saygı duyan her ülke yanında olarak konuşuyor. Herkese sesleniyorum ve mesaj açıktır.

(Gerilimin) umutsuz ve beyhude bir şekilde tırmandırılmasının bir anlamı yoktur. Bu bir güç göstergesi değil, bir zayıflık göstergesidir. Hiç kimsenin denizde caydırıcı güce sahip olmadığını bildiği bir ülkenin MEB’inde anlamsız sondajlar yapmaya çalışmasının anlamı yoktur. Uluslararası hukukla ilgili bu ihlallerin burada sona ermesi iyi olur. Çünkü bunun hem Avrupa-Türk ilişkileri, hem de barış, istikrar ve iş birliği açısından ciddi bedeli olacaktır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İki Toplumlu Mağusa İnisiyatifi, Maraş ve Kıbrıs’ta çözüm sürecı konusunda toplantı yaptı

Çipras’ın Yunanistan Milli Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis eşliğinde ELDİK kampını ziyaret ettiğini ve 1974’te hayatını kaybeden ve kayıp olan kişilerin anıtına çelenk koyduğunu yazan gazete, Çipras’ı ELDİK kampında ELDİK komutanı Binbaşı Emmanuil Hacis’in karşıladığını ekledi.

Alithia gazetesi ise “Çipras’tan Erdoğan’a: Her Kim Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Haklarını İhlal Ederse, Bunun Sonuçları Olacaktır” başlıklı haberinde, Yunanistan Başbakanı Çipras’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına yanıt olarak “her kim Kıbrıs Cumhuriyeti’nin haklarını ihlal ederse, bunun sonuçlar doğuracağını söylediğini” iletti.

Gazeteye göre Çipras sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kaynaklarından istifade etmek, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin geri alınamaz hakkıdır. Yalnızca uluslararası hukuk çerçevesinde ilerleyebiliriz ve her kim Yunanistan ve Kıbrıs’ın haklarını ihlal ederse bu sonuçlar doğuracaktır. Öte yandan her halükarda bunun bedeli ciddi olacaktır, çünkü biz egemenlik haklarımızı müdafaa etmekte kararlıyız. Burada bulunmamın mesajı, Kıbrıs’ı egemenlik haklarının icra edilmesinde desteklediğimiz şeklindedir, çünkü kaynaklarından istifade etmek Kıbrıs’ın geri alınamaz hakkıdır.”

Devamını oku

Güncel

DP Milletvekili Çağman “YDP Türkiyeli-Kıbrıslı ayrımını körükleyen bir parti”

DP Milletvekili Dr Koral Çağman BRT’de Birinci Boyut programına konuk oldu. Çağman dp ile ydp’nin ayni çatı altında çalışma kararını eleştirerek YDP ‘nin Kıbrıslı Türkiyeli ayırımını körükleyen bir parti olduğunu söyledi.
Çağman “YDP Türkiyeli-Kıbrıslı ayrımını körükleyen bir parti” “dp ile ydp’nin meclis çatısı altındaki çalışması bana uzak”
“YDP İLE GÖRÜŞ AYRILIĞI VE GÜVEN SORUNUM VAR” “DP ile YDP’nin Meclis çatısı altında birlikte çalışması bana göre uzak. Nedeni de görüş ayrılığı ve güven sorunu. Kıbrıs’ta iki kutup yaratmanın Kıbrıslılara hiçbir faydası yok. Kişisel görüşüm; maalesef YDP Türkiyeli- Kıbrıslı ayrımını körükleyen bir parti gibi görünüyor. O yüzden de pek desteklemiyorum”.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  “Tatar büyük ihtimalle aday olacak”
Devamını oku

Güncel

“Tatar büyük ihtimalle aday olacak”

UBP Lefkoşa İlçe Başkanı Gardiyanoğlu, Tatar’ın büyük ihtimalle UBP’nin Cumhurbaşkanı adayı olacağını söyledi ve “Tatar’ın parti tabanının sesini dinleyeceğini açıklaması bile partiye büyük bir hareketlenme getirdi” dedi

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu, UBP Genel Başkanı, Başbakan Tatar’ın büyük ihtimalle UBP’nin Cumhurbaşkanı adayı olacağını belirtti. 
Gardiyanoğlu, Tatar’ın parti tabanının sesini dinleyeceğini açıklamasının bile “partiye büyük bir hareketlenme getirdiğini” söyledi.
Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili yazılı açıklama yapan Gardiyanoğlu, Ulusal Birlik Partisinin çıkaracağı adayın kim olacağına sadece kendisinin karar vereceğini, UBP tabanının zorlama ile bir karara varmasının söz konusu olamayacağını kaydetti. 
Katıldığı televizyon programında açıklamalar yapan Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimleri, partinin geleneği, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın açıklamaları konularına değindi. 
Ulusal Birlik Partisinin geleneği, örf ve adetlerinin olduğunu belirten Gardiyanoğlu, geleneklerde Genel Başkanın aday olduğunu, bunu daha önce de söylediğini, Parti meclisi de kararını verene kadar da hiçbir zaman Genel Başkanın “ben adayım” açıklamasının olmayacağını, bugüne kadar olmadığını dile getirdi. 
“Son 20 gündür Genel Başkanın açıklamalarına baktığımızda parti tabanının sesini dinleyeceğini ifade etti” diyen Gardiyanoğlu, bu durumun partiye büyük bir hareketlenme getirdiğini söyledi ve “büyük bir ihtimalle aday sayın Ersin Tatar gözüküyor” ifadelerini kullandı. 
Gardiyanoğlu, Ulusal Birlik Partisinin koalisyonun bozulmasıyla ilgili bir korkusunun olmadığını söyleyerek, UBP’nin çıkaracağı adayın kararı sadece kendisinin vereceğini, UBP’nin telkin almayacağını, sadece istişare ettiğini belirtti. 
Gardiyanoğlu, “UBP  tabanı zorlama ile diz çökmez. Biz bu açıklamaları ciddiye almıyoruz. Sayın Özersay sizin programınızda konuştu, farklı lanse edildi. Hala ısıtılıp gündeme getiriliyor. UBP ile HP arası soğutulmaya çalışılıyor. Biz dışarıdan gelen sesle yürüyen değil, tabanımızın sesiyle yürüyen bir partiyiz” şeklinde konuştu. 
CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN AÇIKLAMALARI…
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklaması ve sonrasında yaşanan gerilim ile ilgili de değerlendirme yapan Gardiyanoğlu, “Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatına yönelik açıklamasını üzüntüyle karşıladık, sonrasında hakaret yayınları vardı. Ama bu yayınlar, ilk yapılan açıklamanın haklı olduğunu göstermez. Bu davranışları kınıyoruz, mahkemelere inanıyorum. İkinci açıklamayı okuduk, her kelimesini 40 kere düşünmemiz gerekiyor. Hele müzakerelerin alevleneceği algısı ve seçime 6 ay kalması, tamamen seçime yönelik hareketlerdir” ifadelerini kullandı. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İnşaat rakamlarında artış

Devamını oku

Güncel

Hamitköy, kanalizasyona kavuşacak

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB), Hamitköy bölgesi ve civarını kapsayacak AB finansmanlı kanalizasyon projesinin ihale süreci için gerekli hazırlıkları tamamlıyor. 

Proje ihalesine çıkılması için talep edilen jeolojik incelemelerin yapımına ilişkin ihale sözleşmesi, LTB Başkanı Mehmet Harmancı ile ihaleyi kazanan Geoteam Mühendislik Direktörü Turhan Öznesil tarafından imzalandı. 

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, imzalanan sözleşme ile Hamitköy’ün geleceğine yönelik altyapı çalışmalarına büyük önem verdiklerini ve bu kapsamda AB finansmanı ile yapılacak çalışmaların başlatılması için belediyenin sorumluluklarını eksiksiz yerine getirdiğini söyledi. 

Harmancı, 2020 yılında ihaleye çıkılacak ve 2 Bin 100 bina ile 3 Bin 900 haneyi kapsayacak ihale için son hazırlık aşamasının jeolojik inceleme ile tamamlanacağını söyledi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  YDP Milletvekili Zaroğlu, Vize ve İkamet Tüzüğü’nü eleştirdi
Devamını oku

Çok Okunanlar