Takip Edin

Güncel

Cepte birleşmede tarife ne olacak?

KKTCELLL ile Güney’de cep telefonu ile konuşmanın dakikası 4 TL olacak. KKTC Telsim’de ise bu fiyat 4.12 TL. Gelen aramalarda dakika başı 1.53 TL, yurt dışı aramalarda dakika başı 11.75 TL ve SMS için 0.50 TL ödenecek.

KKTCELLL, Kıbrıs’ın güneyinde konuşma yapılacak tarifeyi açıkladı.

Turkcell’den alınan bilgilere göre, Kıbrıs’ın güneyinde cep telefonu ile konuşmanın dakikası 4 Türk Lirası olacak.

KKTC Telsim hattıyla ise Güney Kıbrıs, KKTC ve Türkiye yönündeki aramalarda dakika başı 4.12 TL, gelen aramalarda dakika başı 1.53 TL, yurt dışı aramalarda dakika başı 11.75 TL ve SMS için 0.50 TL ödenecek.

KKTCELLL’den yapılan açıklamaya göre, “Güney Kıbrıs’ta Kullanım Tarifesi” isimli tarife, GUNEY yazıp 1717’ye SMS gönderildiğinde açılarak KKTCELL sinyali ile konuşma ve SMS kullanımı yapılamayan yerlerde, tarife üzerinden ücretlendirilip arama, aranma ve SMS gönderimi yapılabilecek.

“Güney Kıbrıs’ta Kullanım Tarifesi”ndeyken KKTCELL sinyali tamamen kaybolmadan ücretlendirmenin devreye girmediği ve tekrar KKTCELL sinyali gördüğü zaman ise ‘roaming’in devreden çıkarak KKTCELL yurt içi tarifesi üzerinden ücretlenmeye devam edecek.

Açıklamada, Kıbrıs’ın güney ve kuzeyi arasında sınır çizgisinin çok yakın olduğundan dolayı oluşabilecek sinyal karışıklıkları riskine karşın “Güney Kıbrıs’ta Kullanım Tarifesi”nden ücretlendirilmemek adına servisin, KUZEY yazıp 1717’ye göndererek kapatılması da önerildi.

TELSİM

Cep telefonlarının adanın her yerinde kullanılabilmesine imkan sağlayacak uygulama hayata geçmesinin ardından KKTC Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar, KKTC Telsim hattıyla Güney Kıbrıs, KKTC ve Türkiye yönündeki aramalarda dakika başı 4.12 TL, gelen aramalarda dakika başı 1.53 TL, yurt dışı aramalarda dakika başı 11.75 TL ve SMS için 0.50 TL ödeneceğini açıkladı.

TAK muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Tanpınar, aynı zamanda kontörlü diye nitelenen faturasız hatların da adanın her yerinde kullanabileceğini ifade ederek, dakika başına 83 kontör ücretlendirme yapılacağını ve SMS gönderiminin ise 8 kontör olacağını belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Erhürman’ın acı günü

Fevzi Tanpınar, abonelerin Güney Kıbrıs’ta hatlarını kullanabilmek için AC yazıp 7075’e sms göndererek, Güney Kıbrıs roaming servisini aktif hale getirebileceklerini, aynı şekilde Güney roamingi kapatmak için KAPAT yazıp 7075’e sms göndermenin yeterli olacağını söyledi.

Abonelerin Güney Kıbrıs’ta hatlarını kullanabilmek için AC yazıp 7075’e sms göndererek, Güney Kıbrıs roaming servisini aktif hale getirebileceklerini söyleyen Tanpınar, aynı şekilde Güney roamingi kapatmak için KAPAT 7075’e sms göndermenin yeterli olacağını belirtti. 

Artık Güney Kıbrıs’a geçiş yapan Telsim abonelerinin arzu etmeleri halinde, roaming uygulamasını kullanmak suretiyle telefonlarını kullanabileceklerini ifade eden Tanpınar, “Bu çok doğal, insani ihtiyacın sonunda başarıyla gerçekleşiyor olmasında ülkenin tüm kademelerinin büyük katkısı olmuştur” dedi.

SERVİS SMS İLE AKTİF HALE GETİRİLİP, KAPATILABİLECEK

Telsim abonelerinin Güney Kıbrıs’ta hatlarını kullanabilmeleri için AC yazıp 7075’e sms göndererek, Güney Kıbrıs roaming servisini aktif hale getirebileceklerini söyleyen Tanpınar, aynı şekilde Güney Kıbrıs roamingi kapatmak için KAPAT 7075’e sms göndermenin yeterli olacağını belirtti.

Abonelerin, *7075# çevirip Güney Kıbrıs roaming servisini açıp, aynı aramayı tekrar gerçekleştirerek, Güney Kıbrıs Roaming servisini kapayabileceklerini de anlatan Tanpınar, Güney Kıbrıs’a geçerken roaming servislerini açan tüm abonelerin dönüşlerinde aynı şekilde söz konusu servisi kapatmaları tavsiyesinde bulundu.

“TEKNİK NEDENLERLE INTERNET HİZMETLERİ DEVREYE ALINMADI”

Bu işlemleri gerçekleştirmeyen, yani Güney Kıbrıs roaming servisini açmayan abonelerin Güney Kıbrıs’ta roaming yaparak telefonlarını kullanmalarının mümkün olamayacağına dikkat çeken Fevzi Tanpınar, şöyle devam etti:

“Şu an için sadece ses ve sms kullanımları bu servis kapsamındadır. Hiçbir operatör şu an internet hizmetini teknik nedenlerden dolayı devreye almamıştır. Önümüzdeki 2 ay içesinde, internet hizmetinin de devre konularak servis edilmesi öngörülmektedir.”

KKTC Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar şöyle devam etti:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Özersay açıkladı: Bayrağı yakanların kimliği tespit edildi

“Unutulmamalıdır ki, hem Güney Kıbrıs, hem KKTC arasındaki sınır bölgelerinde yoğun yerleşimler bulunmaktadır. Dolayısıyla telefonumuzda yapmamız gereken şebeke seçimlerine, Güney Kıbrıs roaming servisine telefonumuzu açıp açmadığımıza dikkat etmemiz gerekmektedir. Akıllı telefonlarımızda şebeke seçimini manuelde tutmak ve Güney Kıbrıs roaming servisinden yararlanmak istediğimizde manuel olarak Güney Kıbrıs operatörünü seçmek her zaman daha güvenli olacak”

Fiyatlar hakkında da bilgiler veren Tanpınar, Güney Kıbrıs’tan aramalarda başlangıçta ortaya çıkan fiyatlandırmanın Güney Kıbrıs, KKTC ve Türkiye yönüne aramalarda dakika başı 4.12 TL, sms gönderiminin ise 0.50 TL olacağını belirterek, gelen aramalarda 1.53 TL, yurt dışı aramalarda 11.75 TL ücretlendirme olacağını kaydetti.

Aynı zamanda Güney Kıbrıs’ta kontörlü diye nitelenen faturasız hatların da kullanabileceğine işaret eden Tanpınar, faturasız hatlarda dakika başına 83 kontör ücretlendirme, sms gönderiminin ise 8 kontör olacağını belirtti.

Güney Kıbrıs’la yapılan tüm görüşmelerin uluslararası roaming üzerinden ücretlendirileceğini, aynı zamanda tüm ücret bilgilerinin şu an itibarıyla KKTC telsim.com adresinde de yer aldığını söyledi.

FİYAT FARKI

Tanpınar, Güney’den Kuzey’e geçen ve Rum operatörleri kullanan abonelerin de aynı şekilde roaming yapabileceklerine dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Güney Kıbrıs’taki roaming ücretleri ile KKTC roaming ücretleri arasında ciddi bir fark oluşacağı da maalesef açıktır. Bunun birçok nedeni vardır. Bunlardan ilki, Güney Kıbrıs’ta sadece yüzde 19 oranında faturaya yansıtılan vergi, Kuzey Kıbrıs’ta faturaya yüzde 62 oranında yansıyor. Öte yandan İsviçre üzerinden gerçekleştirilen söz konusu roaming işlemi için bizler Güney Kıbrıs’ta operatörlere kıyasla daha yüksek maliyetler ödemek durumunda kalmaktayız. Bu nedenle işletme maliyetlerimiz de yükselmektedir. Ümit ederiz ki,vergi oranlarında hükümetin başlatmış olduğu vergi indirimi çalışmaları olumlu sonuçlanır ve bu da tüketici fiyatlarında ciddi anlamda indirimlere yol açar.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Doğu Akdeniz Enerji Sempozyumu sonuçları açıklandı

Güncel

1 Milyon TL’lik büyük ikramiye talihlisine teslim edildi

 Piyangolar Birimi, 15 Kasım gecesi yapılan özel çekilişte 1 milyon TL’lik büyük ikramiyenin, biletin sahibi Ayşe Keçecioğlu tarafından teslim alındığı bildirdi.

Piyangolar Biriminden verilen bilgiye göre, ikramiye Başbakan Ersin Tatar ve Piyangolar Birimi Sorumlusu Osman Yıldızev tarafından teslim edildi. 

İkramiye teslim edildikten sonra konuşan Birim Sorumlusu Osman Yıldızev, kazananı tebrik ederek güzel günlerde kullanması temennisinde bulundu. 

Yıldızev, yılbaşı özel çekilişinde 1 Milyon 750 Bin TL’lik büyük ikramiye için biletlerin satışta olduğuna da vurgu yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Erhürman’ın acı günü
Devamını oku

Güncel

Vakfa bağışlarından dolayı Tatar’a altın madalya takdim edildi

Başbakan Ersin Tatar, Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı (TSKGV) Genel Müdürü Sadık Piyade’yi kabul etti.

TSKGV Genel Müdürü Sadık Piyade konuşmasında, Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı’na Başbakanlığın yapmış olduğu bağıştan dolayı şükranlarını sundu.

Vakfın kuruluş amacını anlatan Piyade, Kıbrıslı kardeşlerinin verdikleri destekle gönül bağlarının kuvvetli bir parçası olduklarını söyledi.

“Yavru vatanımızdan Vakfımıza yapılan bu anlamlı bağışların 45 yıldır devam eden dayanışmanın bir simgesi olduğunu değerlendiriyoruz” ifadelerini kullanan Piyade, TSK projelerine harcanmak üzere her sene Savunma Sanayii Destekleme Fonu’na kaynak aktarıldığını ve böylece Silahlı Kuvvetlerinin gücünün artırılmasına katkı sağlandığını da kaydetti.

TATAR

Başbakan Ersin Tatar da, kabulden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve “bizim her zaman yüreğimiz sizinledir” dedi.

Barış Pınarı Harekâtına inancının tam olduğu yönünde açıklamaları olduğunu ve yüreğinin de kendileriyle olduğunu söyleyen Tatar, Türkiye’nin terör örgütlerine yönelik operasyonların başarılı geçmesinden dolayı da mutluluk duyduğunu belirtti.

Operasyondan sonra Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Amerika ve Rusya ile olan ilişkilerde ortaya çıkan güvenin görüldüğünü dile getiren Tatar, ekonomide yakalanan istikrar ve haliyle de halkın refahı ve mutluluğunun olduğunu kaydetti.

Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarındaki işbirliklerinin de devam ederek, hak kavgasındaki mücadelelerinde Türkiye’nin de kendilerini çok memnun ettiğini dile getiren Tatar, Rumların tek başlarına hareket ederek yapılan tüm önerileri reddetmesinden dolayı da Türkiye Cumhuriyeti’nin kendilerinin yanında olmasından mutluluk duyduklarını belirtti.

Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı’nın verilen mücadeledeki desteklerinin kendilerini gururlandırdığını da kaydeden Tatar, Vakfın çalışmalarının devamında başarılar diledi.

Konuşmaların ardından TSKGV Genel Müdürü Sadık Piyade, Başbakanlık tarafından Vakfa yapılan bağıştan dolayı Başbakan’a altın madalya takdim etti.

Haber: Hurşide Baybora – Fotoğraf: Süleyman Önal/TAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  "GKK’da memur olacak kişilere 5 yıl şartı konacak! Daha erken görevden çekilmek isteyenler tazminat ödeyecek"

Devamını oku

Güncel

Polis bülteni

Kanunsuz uyuşturucu madde (sentetik cannabinoid) tasarrufu

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre,  13.11.2019 tarihinde, saat 20.30 sıralarında Erdemli’de E.T.’nin (E-26) ikametgahında polis tarafından yapılan aramada yaklaşık 1,5 gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ile içerisinde sentetik cannnabinoid türü uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan ucu yanık sarma sigara bulunarak emare olarak alındı.

Bahse konu şahıs ile birlikte mesele ile ilgili bağlantısı olduğuna inanılan Y.A.Y. (E-22 ) tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

Gazimağusa’da ise dün saat 12.30 sıralarında,  H.G.(E-41)’ye ait işyerinde polis tarafından yapılan aramada, yaklaşık 1.2  gram ağırlığında sentetik cannabinoid  türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunarak emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıs ile birlikte mesele ile ilgili bağlantısı olduğuna inanılan İ.B. (E-24 ) tutuklandı.

Yürütülen ileri soruşturmada; mesele ile bağlantısı olduğuna inanılan H.K(E-41)’nin Dörtyol’daki ikametgahında polis tarafından yapılan aramada yaklaşık 1 gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunarak emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıs tutuklanmış olup soruşturma devam etmektedir.        

Hırsızlık

16.11.2019 tarihinde, saat 19.30 sıralarında, Lefkoşa’da faaliyet gösteren bir giyim mağazasının elbise kabini içerisinde bayan bir şahıs tarafından unutulan cüzdan ve içerisindeki 900 TL nakit para ile kişisel belgelerin çalındığı tespit edilmiştir. Olayın polisin bilgisine gelmesi üzerine yürütülen soruşturmada meselede zanlı olarak görülen İ.M.K.(K-50) tutuklanmış olup soruşturma devam etmektedir. 

Çayönü’nde  13 Kasım’da  saat 09.15 sıralarında, Ahmet TEKER’e ait ikametgahtan 2 adet araç aküsü çalınmıştır. Olayın polisin bilgisine gelmesi üzerine yürütülen ileri soruşturmada meselede zanlı olarak görülen E.T. (E-26), tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Erhürman’ın acı günü
Devamını oku

Güncel

Çark Tersine Döndü

2019’un ilk 9 ayında güneye geçen Türklerin sayısı 970 bini, kuzeye geçen Rumların sayısı ise Bir milyon 776 bini aştı

Sınır kapılarının açıldığı 2003 yılından 2018’e kadar, 15 yıl süreyle kuzeye geçen Rumların sayısı, güneye giden Türklerin altında kalırken, son bir yılda bu durumun tersine döndüğü açıklandı.

   Rum Adalet bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; 2019’un ilk 9 ayında kuzeye geçen Rumların sayısında, bir önceki yıla oranla 3 kat artış oldu.

   Buna göre; 2018’in ilk 9 ayında güneyden kuzeye 658 bin 741 Rum geçiş yaparken, bu yılın aynı döneminde geçiş yapanların sayısı Bir milyon 776 bin 343’e ulaştı.

     Verilen bilgiye göre; 1 Ocak-30 Eylül 2018 döneminde Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye geçiş yapan Güney Kıbrıs plakalı araç sayısı 309 bin 374 iken; 2019 yılının aynı döneminde bu oran yüzde 66.7 oranında artarak, 928 bin 221’e çıktı.

Kuzeyden güneye gidişler de arttı

   Rum Adalet Bakanlığı, Kıbrıslı Türklerin, Güney Kıbrıs’a yönelik geçişlerinde de artış gözlemlendiğini açıkladı. Buna göre; 2019 yılının ilk dokuz ayında güneye geçen Kıbrıslı Türklerin sayısı 970 bin 510’a ulaştı. 2018 yılının aynı döneminde ise bu rakamın 791 bin 103 olduğu belirtildi.

  Açıklamaya göre 2018 yılında 308 bin 420 KKTC plakalı araç Güney Kıbrıs’a geçerken, 2019 yılında bu rakam yüzde 18.15 artarak 376 bin 835’e yükseldi. 

   Açıklamada; Beyarmudu, Strovilya, Akyar sınır kapıları ile İngiliz Üsleri tarafından kontrol edilen bölgelerden geçiş yapan kişilerin, bu rakamlara dahil olmadığı kaydedildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Biri hukuk diğeri adalet öğrencisi çıktı
Devamını oku

Güncel

Gazimağusa’da dolandırıcılık

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre,  10.11.2019 tarihinde, saat 18.30 sıralarında, Gazimağusa’da T.D. (E-27) bir iş yerinden tanesini 9 TL’ye almış olduğu orijinal olmayan 2 adet parfüm ve bir adet erkek kol saatini dolandırmak kastı ile orjinal olduğunu beyan edip başka bir şahsa tümünü toplam 400 TL’ye satmak suretiyle söz konusu şahsı dolandırdığı tespit edildi.

 Bahse konu şahıs tutuklanmış olup soruşturma devam etmektedir.           

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Erkeklerle görüştü diye eski eşini dövdü!
Devamını oku

Çok Okunanlar