Takip Edin

Güncel

Çavuşoğlu: Tam gün eğitimi pilot olarak uygulamayı istiyoruz

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, en önemli hedeflerinin, eğitimin tüm paydaşlarıyla birlikte çalışarak, ülkeye hizmet edebilmek adına 10 yıllık bir stratejik plan hazırlamak olduğunu belirtti.

Hazırlayacakları planın ülkenin tüm iş kollarına insan yetiştiren bir eğitim sistemini içermesini istediklerini dile getiren Çavuşoğlu,  “İstediğimiz okuyan ve mesleği olmayan insanlar değil, mesleği olan çok okuyan insanlar yetiştirmektir” dedi.

Stratejik planı gerekirse Meclis’ten geçirerek tüm siyasi partilerin destek verdiği bir ortak mutabakat şeklinde geçirmeyi istediklerini belirten Çavuşoğlu, hükümet değiştiğinde uygulamaların değişmemesi gerektiğini kaydetti.

Çavuşoğlu, Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) eğitim sistemi, planlar ve hedefleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Okulların açılacağı eylül ayına eksiksiz hazır olabilmek  için ciddi hazırlık ve çalışma içinde olduklarını dile getiren Çavuşoğlu, “Hedefimiz, her yıl yaşanan sorunların hiçbiri yaşanmadan okulları açabilmektir” dedi.

Tam gün eğitim konusunu da değerlendiren Çavuşoğlu, bir anda topyekün tam güne geçme hedefinde olmadıklarını ancak her türden bir okulda tam gün eğitimi pilot olarak uygulama hedefinde olduklarını dile getirdi.

Çavuşoğlu, “Bu yıl finansman bulabilirsek bu yıl, bulamazsak gelecek yıl, özel eğitim, orta okul, kolej her tür okulda bir pilot uygulama yapma hedefindeyiz.  Buna göre müfredatları geliştirerek tüm ülkeyi tam güne geçirmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“OKULLARIN SORUNSUZ AÇILMASI İÇİN CİDDİ ÇALIŞMA YAPIYORUZ”

Okulların açılacağı eylül ayına hazır olabilmek  için ciddi hazırlık ve çalışma içinde olduklarını dile getiren Çavuşoğlu, mali protokol imzalanmadığından TC kaynaklı projelerin hayata geçmediğini dolayısıyla bunu aşmak adına belediyelerle temasa geçtiklerini söyledi.

Çavuşoğlu, bu bağlamda belediyelerden destek istediklerini, Gazimağusa Belediyesi’nin dört, Değirmenlik Belediyesi’nin iki derslik ve Girne Belediyesi’nin de iki dersliğin karkasını yapacağını, bakanlığın da yerel bütçeyle yapabileceği tadilatlar için ihaleye çıktığını belirtti.

Kitapların basılması, kırtasiye eksiklikleri için ihaleye çıkıldığını, masa, sandalye alımı sürecinin de devam ettiğini dile getiren Çavuşoğlu, bu anlamda yaşanabilecek sıkıntıları çözme için gayret içinde olduklarını kaydetti.

Çavuşoğlu, öğretmen münhalleri ile ilgili de gecikme yaşanmaması için tüm branşlardan birer münhal ilan ederek sınav sürecini başlatabilmek adına Maliye ve Başbakanlık’tan yetki talep ettiklerini söyledi.

Ülkenin ihtiyaç duyduğu öğretmen sayısı kadar ilgili branşta yeni yeni talepler yaparak, zaman kaybetmeden süreci tamamlamayı hedeflediklerini söyleyen Çavuşoğlu, “Hedeflerimizi doğru koyduk. Sorunu çözüm yollarını doğru bulduk. Sendika ile birlikte tüm bakanlık personeli çok ciddi çalışma yapıyoruz” dedi.

“TAŞIMACILIKTA SİSTEM TIKANMIŞTIR”

Taşımacılık alanındaki sorunlara değinen Çavuşoğlu, ödemede de taşımacılıkta da sıkıntılar yaşandığını söyleyerek, “Yasalarımıza göre taşımacılığın ihale ile yapılması gerekiyor. Bu yapılamadığı için de büyük sorun yaşanıyor. Hiçbir müdür ve müsteşar ödeme bordrolarının altına imza atmıyor. Benden önceki bakan da imza atmak zorunda kaldı. Ben de imza attım. Belli ki sistem tıkanmıştır. Bu sistemin, bu tıkanmışlığın aşılması gerekiyor” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gazeteci Kemal Aşık ölümünün 30. Yıl dönümünde anıldı

Çavuşoğlu, taşımacılarla bir araya gelerek bu sorunun nasıl aşılabileceğinin tartışılacağını söyledi.

Mevcut düzenin taşımacıları da bakanlığı da mutlu etmediğini, yasalar karşısında da sıkıntı yarattığını dile getiren Çavuşoğlu, “Herkesin mutlu olacağı sistemi denemek gerekiyor. Çözüm yolu kooperatifleşme ve toplu taşımacılığı şekillendirmedir” diye konuştu.

Çavuşoğlu, hem otobüslerin standartlarının hem de taşımacıların hayat standartlarının yükseltilmesi hedefinde olduklarını, bunu yaparken de taşımacıların da görüşlerinin alınacağını ifade etti.

“OKUL BAZLI BÜTÇE SİSTEMİNE GEÇİLECEK”

Çavuşoğlu, okullarda kayıt döneminin başladığını, kayıtlar sırasında alınan ücretler konusunda sürekli şikayet aldıklarını dile getirdi.

Çavuşoğlu, “Yılların alışkanlığı şekline dönüşmüş bu uygulamada şartlar okulları bu duruma getirmiştir. Bakanlığımız okullara pek bütçe ayıramıyor. Okullar da günlük ihtiyaçlarını okul aile birlikleri aracılığıyla velilerden karşılamaya çalışıyor. Bağış yapmak gönüllük esasına dayanır ama okulların ihtiyaçları o kadar yüksek ki böyle çatışmaya varabilecek bazı sıkıntılar yaşıyoruz” diye konuştu.

“Çözüm, ‘bağışlar gönüllük esasına dayalıdır’ demekten geçmiyor” diyen Çavuşoğlu, bunun yeterli olmadığını, bakanlığın okullara bütçe ayırması gerektiğini belirtti.

Çavuşoğlu, mesleki teknikte okul bazlı bütçe uygulamasına gidildiğini söyleyerek, tüm okullarda bakanlıktan da destek alan okul bazlı bütçe sistemine geçileceğini vurguladı.

Kayıt sırasında alınan paranın öğrenciler için kullanıldığını belirten Çavuşoğlu, bunun denetiminin yapıldığını ifade etti.

“KOLEJ SINAVLARI”

Kolej sınavlarına değinen Çavuşoğlu, tamamen sınavsız bir sistemi savunamayacaklarını ancak çocukların psikolojisini ve ailelerin maddiyatını en az etkileyecek sistemi kurmak zorunda olduklarını belirtti.

Şu anda yapılan kolej uygulamasında iki sınav bulunduğunu anlatan Çavuşoğlu, 2010 yılında bakanlığı döneminde, tek olan sınavı üçe çıkardığını daha sonra ikiye düşürüldüğünü kaydetti.

Çavuşoğlu, sorunun sınavın sayısını düşürmek veya artırmakla çözülemeyeceğini dile getirdi.

Kolejden ve liseden mezun olan çocukların performans ve hayattaki başarılarının incelenmesi gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, kolejin seçilmesinin, çocukların buna yönelmesinin nedenlerinin araştırılmasının önemine işaret etti.

Çavuşoğlu, “Çocukların koleje gitme gerekçelerini azaltabilirsek insanları bu kadar mutsuz edecek kolej sıkıntısı ortadan kalkmış olacak” dedi.

“Yabancı dilde eğitimle, yabancı dil eğitimi arasındaki farkı ailelere anlatabilirsek ve klasik liselerde bir çocuğun yetişmesi için gerekli altyapının olduğuna, gerekli müfredatın uygulandığına aileleri ikna edebilirsek sanırım sorunun büyük bölümü çözülmüş olacak” diyen Çavuşoğlu, en büyük sıkıntılardan birinin klasik liseye giden öğrencilerin performanslarının kamuoyu tarafından yeterince bilinmemesi olduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, koleje giden çocukların daha başarılı olduğuna inanıldığından herkesin çocuğunu oraya göndermek istediğini, ancak üniversitelere girişler ve sonraki başarılar incelendiğinde çok büyük farkın söz konusu olmadığının halka istatistiki olarak anlatılması gerektiğini ifade etti.

Okullarda kaliteli eğitimin aksamasına neden olan etkenlerin de ortadan kaldırılması gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, “Tartışılan konuların başında gelen klasik liselerin kalabalık okullar olduğudur. Velilere ve öğrencileri koleje motive eden  yönelten neyse bunu diğer okullara da yansıtmamız gerekiyor. Bu yapıldığında kolej tartışmasının ortadan kalakacağını düşünüyorum” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Özersay’dan Boğaz’da KKTC bayrağıyla anlamlı mesaj

“TAM GÜN EĞİTİMİ PİLOT OLARAK UYGULAMA HEDEFİNDEYİZ”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, tam gün eğitim  hedefleri bulunduğunu söyleyerek, “O noktaya gelmeden önce yapılacak çok iş var” dedi.

Çavuşoğlu, kırtasiye, okul, öğretmen eksikliği gibi sorunların tamamen ortadan kalkmasından sonra tam gün eğitimin gündeme gelmesi gerektiğini vurguladı.

Çavuşoğlu, “Biz tam gün eğitime karşı değiliz. Ama ayakları yere basan bir bakan olarak öncelikli olarak bu sorunların çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu sorunlar varken, ders kayıpları en yüksek seviyedeyken tam gün eğitime geçeceğim demek, tam gün içinde daha çok ders kaybı demek” dedi.

Tam gün eğitime bir anda, top yekün geçme hedefinde olmadıklarını ancak her tür okulda tam gün eğitimi pilot olarak uygulama hedefinde olduklarını dile getiren Çavuşoğlu, “Bu yıl finansman bulabilirsek bu yıl, bulamazsak gelecek yıl, özel eğitim, orta okul, kolej her tür okulda bir pilot uygulama yapma hedefindeyiz.  Buna göre müfredatları geliştirerek tüm ülkeyi tam güne geçirmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“STRATEJİK BELGE ÇALIŞMASI İÇİNDEYİZ”

Bunun için bir takvim gerektiğini dile getiren Çavuşoğlu, eğitimde bir stratejik belge çalışması yapmaya hazırlandıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, stratejik belgeyi gerekirse Meclis’ten geçirerek tüm siyasi partilerin destek verdiği bir ortak mutabakat şeklinde geçirmeyi istediklerini belirterek, hükümet değiştiğinde uygulamaların değişmemesi gerektiğini kaydetti.

Çavuşoğlu, “Bu konularda çok laf üretildi ama iş üretilme noktasında başarılı olunamadı” dedi.

“YÖK İLE TERCİHLERDEN ÖNCE PROTOKOL İMZALAMAYI HEDEFLİYORUZ”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile yaptığı görüşmeyi de değerlendirdi. Görüşmenin çok başarılı geçtiğini söyleyen Çavuşoğlu, ülkede üniversite sayıları artarken ülkeye duyulan ilginin azalmasının görüşmeleri yapmayı zorunlu kıldığını ifade etti.

YÖK Başkanı ile yapılan toplantıda tüm sorunların masaya yatırıldığını ve toplantı sonunda tüm sorunları çözme prensibinde anlaştıklarını kaydeden Çavuşoğlu, bununla ilgili çalışma grupları oluşturup bir ayı geçmeyecek bir süre içinde tüm sorunların çözümünü metne çevirip bir protokol metni imzalamayı hedeflediklerini vurguladı. 

Tercihlerden önce bu protokolü imzalayıp kamuoyuna duyurmayı istediklerini söyleyen Çavuşoğlu, üniveristelerin yaşaması muhtemel sıkıntıların önüne geçme hedefiyle bu hazırlık içinde olduklarını belirtti.

“YÖDAK’IN YETKİLERİNİN DÜZENLENMESİ GEREKİYOR”

Çavuşoğlu, Yükseköğretim Planlama, Denetleme Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu’na (YÖDAK) ilişkin gündeme gelen konuları da değerlendirdi.

YÖDAK’ın ünversiteler tarafından eleştirildiğini söyleyen Çavuşoğlu, kurulun da yetkileri ile ilgili sıkıntıyı dile getirdiğini, işlerini yapma noktasında sıkıntıları olduğunu aktardığını belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Türk tiyatrosunun usta ismi Yıldız Kenter hayatını kaybetti

Çavuşoğlu, YÖDAK’ın mevcut şekliyle kendinden bekleneni verme noktasında büyük bir sıkıntı yaşadığını dile getirdi.

YÖDAK’ın yetkilerinin düzenlenmesi gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Kendilerinin de içeride yaşadığı sorunları çözmeleri gerekiyor” dedi.

Çavuşoğlu, herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini dile getirdi.

Üniversitelerin tanıtımına ve markalaşmasında, ayrıca akademisyenlerin Türkiye’de de akademik unvanların  tanınması konusunda da çalışma başlatma kararlılığında olduklarını belirten Çavuşoğlu, bunlar için uluslararası standartlara ulaşmaktan kaçabilmenin mümkün olmadığını, gelecek hafta üniversitelerle görüşmeler yapacaklarını ifade etti.

“YENİ ÜNİVERSİTE AÇMA NOKTASINDA ÇOK ÇOK SEÇİCİYİZ”

Çavuşoğlu, ülkede Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın yapması gerekenin üniversite sayılarını  sınırlandırmaktan ziyade, üniversite açma standartlarını oluşturmak olduğuna işaret etti.

Gelinen aşamada bazı üniversitelerin uluslararası standartlara ulaşma yolculuğunun devam ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, yapılan bazı olumsuz kampanyalardan ülkedeki tüm üniversitelerin etkilendiğini kaydetti.

Çavuşoğlu, “Bu etkenler açılan tüm üniversitelerin belli bir standarda gelmesi noktasında çalışma yapmamızı ve daha sonra belki yeni açılımlara ön ayak olmamız gerektiği noktasına bizi zorlamaktadır” diye konuştu.

“Yeni üniversite açma noktasında çok çok seçiciyiz. Bu seçicilik yerel üniversitelerin lehine olacak şekildedir” diyen Çavuşoğlu,  dışarıdan gelen üniversitelerin lokomotif rol oyanamasını istediklerini, bunu yapamayacak dış yatırıma izin vermeyeceklerini, ülkede üniversite açıp, buradaki öğrencileri yurt dışındaki ana kampusa taşıma hedefinde olanlara geçit vermeyeceklerini vurguladı.

“HEDEFİMİZ, HER YIL YAŞANAN SORUNLARIN HİÇBİRİ YAŞANMADAN OKULLARI AÇABİLMEKTİR”

2018-19 öğretim yılının sona ermekte olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, öğretmenlere emek verdikleri için teşekkür ederek, hem öğretmenlere hem de öğrencilere iyi bir tatil geçirmelerini diledi.

Öğretmen ve öğrencilerin tatil yaptığı bu süreçte yeni öğretim yılına hazır olabilmek için büyük bir çaba içinde olduklarını belirten Çavuşoğlu, “Hedefimiz, her yıl yaşanan sorunların hiçbiri yaşanmadan okulları açabilmektir” dedi.

Hedefleri ile ilgili bilgi veren Çavuşoğlu, bir sonraki eğitim yılına müfredat çalışmalarını, eğitimde yeni vizyonları eğitime kazandırabilmeyi istediklerini, 2019-20 eğitim yılında finansman hazırlanabilirse her türden bir okulda pilot uygulama ile tam gün eğitim başlatabilmeyi amaçladıklarını söyledi.

Hedefleri arasında, yeni öğretim yılında öğretmenlerin mesleki gelişimine destek olmanın da bulunduğuna işaret eden Çavuşoğlu, en önemli hedefin eğitimin tüm paydaşlarıyla, ülkeye hizmet edebilmek adına 10 yıllın bir stratejik plan hazırlamak olduğunu vurguladı.

Hazırlayacakları planın ülkenin tüm iş kollarına insan yetiştiren bir eğitim sistemini içermesini istediklerini dile getiren Çavuşoğlu,  “İstediğimiz okuyan ve mesleği olmayan insanlar değil, mesleği olan çok okuyan insanlar yetiştirmektir” dedi.

Çavuşoğlu, Milli Eğitim Yasası’nın hedefinde olduğu gibi sağlıklı, soran, sorgulayan, sorgulanmaya açık, mutlu insanlar yetiştirmek istediklerini söyledi.

Haber: Gözde Süreç Sarı /TAK

Güncel

Adaya bir hafta önce gelmişti! Ölü bulundu

Mehmetçik’te faaliyette olmayan Şarap Fabrikası’nın tamirat işinde işçi olarak çalışan Hacı Bayram Nalbant, bu sabah personel odasında ölü olarak bulundu.

Adaya bir hafta önce gelen Nalbant’ın cansız bedeni, fabrikanın içinde personel odası olarak kullanılan yerde arkadaşları tarafından fark edildi.

Olay Yeri İnceleme ekibinin incelemesi sonrası Nalbant’ın cansız bedeni, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Özersay’dan Anastasiadis’e Çağrı
Devamını oku

Güncel

Hava nasıl olacak?

Hava sıcaklığı hafta sonuna kadar 23-26 derece dolaylarında olacak.

Meteoroloji Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, 19-25 Kasım tarihleri arasında bölge, alçak basınç sistemi ile serin ve nispeten nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacak. Hava hafta boyunca bulutlu olacak.

En yüksek hava sıcaklığı, iç kesimler ve sahillerde 23 – 26 derece dolaylarında seyredecek.

Rüzgar, periyodun ilk günleri Kuzey ve Batı, diğer günlerde ise Kuzey ve Doğu yönlerden orta kuvvette esecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adaya bir hafta önce gelmişti! Ölü bulundu
Devamını oku

Güncel

Rumlara sert uyarı: “Aklınızı başınıza alın, yoksa…”

Bakan Taçoy uyardı: “Anastasiadis’i uyarıyorum; akıllarını başlarına alsınlar. Kıbrıs’ta yaratacakları gerginliklerin altında kalırlar”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Kıbrıslı Rumların, Kıbrıs Türk halkının kurduğu devletin en değerli sembolü olan bayrağa karşı yaptığı hareketin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Taçoy yaptığı yazılı açıklamada, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’e buradan çağrı yapıyor ve uyarıyorum; akıllarını başlarına alsınlar. Kıbrıs’ta yaratacakları gerginliklerin altında kalırlar” dedi.

Açıklamasında  Güney Kıbrıs’ta yaşanan olaylara değinen Taçoy, açıklamasında özetle şu ifadelere yer verdi:

“ Bizler, 15 Kasım’da Kıbrıs Türk halkı olarak kurduğumuz devletimizin 36’ncı kuruluş yıl dönümünü büyük bir coşku ile kutladık. Ancak Rumlar, halkların en değerli sembolü olan bayrağımıza yönelik çirkin bir saldırıda bulundu. Rum tarafında, Türklere karşı ırkçı eylem ve provokasyonlarıyla bilinen ELAM, 15 Kasım’da Ada’nın güneyinde KKTC bayrağını yaktı. Bu asla kabul edilecek bir durum değildir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  "GKK’da memur olacak kişilere 5 yıl şartı konacak! Daha erken görevden çekilmek isteyenler tazminat ödeyecek"
Devamını oku

Güncel

Kadının evini taşladı, kapısının önüne çöp döktü!

Gönyeli’de kendisinden ayrılmasını kabul etmediği eski eşinin evinin önüne giderek yatak odasını taşlayan ve giriş kapısı önüne çöp yığan Uğur Yürüyen tutuklandı

Gönyeli’de kendisinden ayrılmasını kabul etmediği kadının evine giderek camına taş attıktan sonra kapısı önüne çöp döken zanlı Uğur Yürüyen tutuklanarak dün mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Murat Plevne, olguları aktardı. Polis, zanlı Uğur Yürüyen’in genel rahatsızlık suçuna methaldar olduğunu belirtti.  Polis, zanlı Uğur Yürüyen’in 16 Kasım 2019 tarihinde saat 04.00 raddelerinde Lefkoşa’da, kendisinden ayrılmasını kabul etmediği gerekçesi ile T.Ç.’nin Gönyeli-Lefkoşa adresinde bulunan ikametgâhının önüne gelerek ikametgâhın yatak odası camına taş atmak ve ikametgâhın giriş kapısı önüne çöp yığmak sureti ile rahatsızlık suçunu işlediğini mahkemeye aktardı. Polis, zanlının suçüstü hali tutuklandığını belirterek, Türkiye vatandaşı ve öğrenci statüsündeki zanlının davalarında hazır bulunması için uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Temay Sağer, yurtdışına çıkışının yasaklanması, haftada 1 gün en yakın polis karakoluna ispatı vücutta bulunması,  bin TL nakit teminat yatırması ve KKTC vatandaşı muteber 1 kefilin 50 bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ELAM, Özersay’ı hedef aldı
Devamını oku

Güncel

Evinde uyuşturucuyla yakalandı

Hamitköy’de ikametgâhında yapılan aramada uyuşturucu madde bulunan zanlı Anıl Berk Şahin bugün teminat amaçlı mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Halil Dümenci, olguları aktardı. Polis, 13.11.2019 tarihinde Hamitköy’de ikamet eden zanlı Anıl Berk Şahin’in 11.40 – 12.00 saatleri arasında evinde yapılan aramada yaklaşık bir gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu madde bulunduğunu mahkemeye aktardı. Polis, tahkikatın devam ettiğini ancak zanlının etki edemeyeceğini söyleyerek,  mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Temay Sağer, zanlının ileride görüşülecek davasında hazır olmasını sağlamak maksadı ile yurtdışına çıkışının yasaklanması, haftada 1 gün en yakın polis karakoluna ispatı vücutta bulunması, 3 bin TL nakit teminat yatırması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi. (Evrim KAMALI)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adaya bir hafta önce gelmişti! Ölü bulundu
Devamını oku

Çok Okunanlar