Takip Edin

Güncel

Çavuşoğlu: Okullarımızın en az sıkıntıyla açılması için var gücümüzle çalıştık

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu 2019-2020 eğitim öğretim yılı vesilesiyle mesaj yayımladı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, yarın ve Salı gün başlayacak olan yeni eğitim-öğretim yılının tüm öğretmenlere, öğrencilere, velilere ve eğitim için emek veren herkese hayırlı olmasını diledi.

Bakan Çavuşoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Değerli öğrenciler, öğretmenler ve veliler 3 aylık tatil döneminin sonunda 2019-2020 eğitim öğretim yılına yarın İlköğretim Dairesi’ne bağlı 114 okulda öğrenim görecek yaklaşık 20 bin öğrenci ile başlıyoruz.

Genel Ortaöğretim Dairesi’ne bağlı 32 okulda öğrenim görecek yaklaşık 18 bin ortaokul ve lise öğrencisi ile Mesleki Teknik Öğretim Dairesi’ne bağlı 12 okulda öğrenim görecek 3 bin 500 meslek lisesi öğrenciler ise yeni ders yılına 17 Eylül Salı günü başlayacak.

Öncelikle yeni eğitim-öğretim yılının tüm öğretmenlerimize, öğrencilerimize, velilerimize ve eğitim için emek veren herkese hayırlı olması temenni ediyorum.

Öğretmen sendikaları son zamanlarda ciddi sayıda açıklamalar yapmaktadırlar, biz bu açıklamalara cevap vermek yerine yaptıkları açıklamaların gerekçeleri üzerinde durmaktayız.

Kendilerinin işaret ettikleri sorunlar, ifadelerinde de yer aldığı gibi uzun zamandan beri var olan ve çözüme kavuşturulamayan sorunlardır. Bizler işaret edilen konuların farkında olup, göreve geldiğimiz günden beri sorunlara ivedi çözümler üretme noktasındaki çalışmalarımızı, sendikalarımızla birlikte yapma niyeti ile yürütmekteyiz.

Umut ederim ki, sıkıntıların müsebibini işaret etme gaylesinden uzaklaşıp, sorunları çözme gaylesinde uzlaşırız. Çünkü dönem dönem sayısı artan açıklamalar ve suçlama dozu artan içeriklerin, bizleri geleceğe taşıma yolculuğunda motive etmediği değişen iktidarlarla da görülmüştür. Bizim hareket biçimimiz henüz anlaşılmamış olsa da, bir kez daha vurgulamak isterim ki amacımız tüm paydaşlarımızla eğitimi, öğretimi en iyi şekilde ileriye taşımaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Maraş için tapularda 1974 vurgusu

Biz hizmet yolunda yürürken, hizmeti en iyi şekilde yapmak için tek seçeneğimiz olan meslektaşlarımızla birlikte çalışmaktır, tartışmak veya kamuoyunda basın yolu ile aytışma yapmak niyetinde değiliz. Paydaşlarımızın yaptığı açıklamaları, tamamen onlardan faydalanma şekli olarak yorumlamaktayız.

Sendikaların işaret ettiği sıkıntıları çözmekle ilgili mükellefiyetimizin bilincinde hareket ettiğimizi bilmelerini isterim.

Tüm hükümetlerin iktidar dönemlerinde yaptıkları açıklamaları okuyan ve içeriklerini değerlendiren biri olarak, sorunları birlikte çözeceğimize inanıyorum. Bu bakış açısıyla yürüttüğümüz vizyonumuz da okullarımızın her zamankinden daha az sorunla açılması için tüm arkadaşlarımızın ve paydaşlarımızın katkı koyduğunu inkâr edecek değilim. Ancak belirtmek isterim ki bizler, tüm gayretimizi ve eforumuzu var olan sıkıntıları gidermek için harcamaktayız. Bu bağlamda, bakanlık olarak tüm kadrolarımızla yeni eğitim yılına gerekli hazırlıkları yaptık ve okullarımızın en az sıkıntıyla açılması için var gücümüzle çalıştık. Yaptığımız çalışmalar doğrultusunda göreve geldiğimiz günden itibaren kırtasiye konusunda geçen sene yaşanan sıkıntıların yaşanmaması için gerekli tedbirleri aldık ve tüm kırtasiye malzemelerimizi okullarımıza dağıttık. Öğrencilerimiz ilk ders zilinin çalmasıyla birlikte malzemelerini eksiksiz olarak alacaktır.

Bir diğer konu ise öğrencilere dağıtılacak kitaplarımızdır. Bilindiği gibi geçtiğimiz eğitim öğretim yılı başında okul kitaplarımız geç basılmış ve öğrencilerimiz uzun bir süre okula kitapsız gitmişti.

Biz bunun önüne geçerek kitaplarımızın basımını tamamladık ve öğrencilerimize dağıtılmak üzere okullarımıza gönderdik.

İlk haftanın sonunda tüm öğrencilerimiz kitaplarına eksiksiz olarak sahip olacaktır.

Göreve gelir gelmez yaptığımız incelemeler sonucunda tamir ve tadilat bekleyen okullarımızda da gerekli tüm çalışmaları tamamlamış bulunuyoruz. Bu süreç içerisinde yerel yönetimler ve okul aile birlikleri ile birlikte hareket ederek yaşanan sıkıntıların hızlıca giderilmesi için yoğun bir çaba gösterdik.

Yaptığımız bu çalışmalar doğrultusunda 26 ilkokula 340 bidon boya ve ihtiyaçlarına göre belirlenen çeşitli inşaat malzemesi göndererek okullarımızı yeni eğitim öğretim yılına hazırladık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  “Boş geçen dersler nasıl telafi edilecek?

Arabahmet İlkokulu, Yeşilyurt İlkokulu ve Canbulat İlkokulu’na genel tamir tadilat, Yenicami Anaokulu’na çatı yenileme işlemi, Yeşilyurt İlkokulu’na kapı – pencere yenileme işlemi ve Ziyamet İlkokulu’na çatı tamiri ve pencere yenileme işlemleri uyguladık ve bu çalışmalarımızı tamamladık.

Serhatköy İlkokulu’nda da yapılan yeni tuvaletler en kısa sürede tamamlanarak okulun hizmetine sunulacak.

Ayrıca, Genel Ortaöğretim Dairesi’ne bağlı 8 okulumuza 160, Mesleki Teknik Öğretim Dairesi’ne bağlı 8 okula da 120 bidon boya ve ihtiyaç duyulan çeşitli inşaat malzemesi göndermiş, yerel yönetim ve okul aile birlikleriyle işbirliği içerisinde çalışarak okullarımızdaki çalışmaları tamamlamış bulunuyoruz.

Buna ek olarak, Haspolat bölgesinde tehlike arz eden binanın boşaltılmasıyla ihtiyaç duyulan yeni okul binasının yapımı tamamlanmış ve Osman Örek Meslek Lisesi olarak Salı günü kapılarını öğrencilere açacaktır.

Recep Tayyip Erdoğan Ortaokulu’nun genel tamir ve tadilatı yapılmış ve okul eğitim öğretime hazırlanmıştır. Girne’de bulunan 19 Mayıs Türk Maarif Koleji içerisine yapılacak 2 yeni dersliğin inşası da Girne Belediyesi tarafından başlanmıştır.

Değirmenlik Lisesi içerisinde 2 yeni derslik inşası da Değirmenlik Belediyesi tarafından üstlenilerek devam etmektedir.

Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi ve Güzelyurt Meslek Lisesi’nde genel tamir ve tadilat çalışmaları yapılmış, 20 Temmuz Fen Lisesi’nin soyunma odaları tamir tadilatı yapılarak yenilenmiştir.

Bekirpaşa Lisesi’nin genel tamir ve tadilatı da malzemeyi bakanlığımız almak üzere İskele Belediyesi ve Okul Aile Birliğinin işbirliğiyle gerçekleştirilmiştir. Burada iş birliklerinden dolayı eğitime katkı koyan belediye başkanlarımıza ve okul aile birliklerine ayrıca teşekkürü bir borç bilirim.

Yeni eğitim öğretim yılı açılırken, çocuklarımızın eğitim haklarını sağlamakla yükümlü olduğumuz bilinciyle hareket ederek gerekli tedbirleri bakanlık olarak aldığımızı belirtmek isterim. Artan öğrenci sayıları baz alındığında yeni okullara ihtiyaç duyduğumuz bir gerçektir. Bizde bu bilinçle hareket ederek çalışmalarımızı bu yönde yürütmekteyiz. Bu doğrultuda, Girne Püsküllü bölgesinde yapılacak olan yeni okul inşaatı için projeyi ve tüm ihale prosedürlerini tamamladık. İhalenin sözleşmesi imzalanarak yeni anaokul inşasına başlanacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Anastasiadis Başsavcı’dan 15 Bin Euro Az Kazanıyor

Böylelikle Girne’ye yeni bir okul kazandırmış olacağız. Lefkoşa, Gazimağusa, İskele bölgelerinde de acilen ihtiyaç duyulan yeni okulların yapımı için gerekli çalışmaları sürdürmeye devam etmekteyiz.

Son olarak, okullarımızın temizlik hizmetlerinin aksamadan yürütülmesi adına da gerekli adımları atmış bulunuyoruz. Bu bağlamda, 198 personel kadrolu, 200 personel de dışarıdan hizmet alımı olacak şekilde toplam 398 personelimiz çocuklarımızın sağlıklı ortamlarda bulunması için görev alacaktır.

Tüm bu bilgiler ışığında, daha yapacak çok işimizin var olduğunu söylemek isterim. Birikmiş sıkıntıların bir anda aşılması mümkün değildir ancak eğitimin içerisindeki tüm paydaşlarımızla birlikte, birbirimizi motive edecek şekilde, planlı bir yol haritası çizilmesi durumunda, bu sıkıntıların giderilmesinde büyük yol kat edeceğimize inancım tamdır.

Bir kez daha 2019-2020 eğitim öğretim yılının tüm eğitim camiamıza hayırlı olmasını diler, öğrenci, öğretmen ve velilerimize başarılı bir eğitim öğretim yılı geçirmelerini temenni ederim. Bu vesileyle 2019-2020 eğitim öğretim yılını Akdoğan Dr. Fazıl Küçük İlkokulu’nda Sayın Başbakanımız Ersin Tatar ile birlikte açacağımızın duyurusunu yapmak isterim.”

Devamını oku

Güncel

DP Milletvekili Çağman “YDP Türkiyeli-Kıbrıslı ayrımını körükleyen bir parti”

DP Milletvekili Dr Koral Çağman BRT’de Birinci Boyut programına konuk oldu. Çağman dp ile ydp’nin ayni çatı altında çalışma kararını eleştirerek YDP ‘nin Kıbrıslı Türkiyeli ayırımını körükleyen bir parti olduğunu söyledi.
Çağman “YDP Türkiyeli-Kıbrıslı ayrımını körükleyen bir parti” “dp ile ydp’nin meclis çatısı altındaki çalışması bana uzak”
“YDP İLE GÖRÜŞ AYRILIĞI VE GÜVEN SORUNUM VAR” “DP ile YDP’nin Meclis çatısı altında birlikte çalışması bana göre uzak. Nedeni de görüş ayrılığı ve güven sorunu. Kıbrıs’ta iki kutup yaratmanın Kıbrıslılara hiçbir faydası yok. Kişisel görüşüm; maalesef YDP Türkiyeli- Kıbrıslı ayrımını körükleyen bir parti gibi görünüyor. O yüzden de pek desteklemiyorum”.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KTAMS’tan affa eleştiri…
Devamını oku

Güncel

“Tatar büyük ihtimalle aday olacak”

UBP Lefkoşa İlçe Başkanı Gardiyanoğlu, Tatar’ın büyük ihtimalle UBP’nin Cumhurbaşkanı adayı olacağını söyledi ve “Tatar’ın parti tabanının sesini dinleyeceğini açıklaması bile partiye büyük bir hareketlenme getirdi” dedi

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu, UBP Genel Başkanı, Başbakan Tatar’ın büyük ihtimalle UBP’nin Cumhurbaşkanı adayı olacağını belirtti. 
Gardiyanoğlu, Tatar’ın parti tabanının sesini dinleyeceğini açıklamasının bile “partiye büyük bir hareketlenme getirdiğini” söyledi.
Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili yazılı açıklama yapan Gardiyanoğlu, Ulusal Birlik Partisinin çıkaracağı adayın kim olacağına sadece kendisinin karar vereceğini, UBP tabanının zorlama ile bir karara varmasının söz konusu olamayacağını kaydetti. 
Katıldığı televizyon programında açıklamalar yapan Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimleri, partinin geleneği, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın açıklamaları konularına değindi. 
Ulusal Birlik Partisinin geleneği, örf ve adetlerinin olduğunu belirten Gardiyanoğlu, geleneklerde Genel Başkanın aday olduğunu, bunu daha önce de söylediğini, Parti meclisi de kararını verene kadar da hiçbir zaman Genel Başkanın “ben adayım” açıklamasının olmayacağını, bugüne kadar olmadığını dile getirdi. 
“Son 20 gündür Genel Başkanın açıklamalarına baktığımızda parti tabanının sesini dinleyeceğini ifade etti” diyen Gardiyanoğlu, bu durumun partiye büyük bir hareketlenme getirdiğini söyledi ve “büyük bir ihtimalle aday sayın Ersin Tatar gözüküyor” ifadelerini kullandı. 
Gardiyanoğlu, Ulusal Birlik Partisinin koalisyonun bozulmasıyla ilgili bir korkusunun olmadığını söyleyerek, UBP’nin çıkaracağı adayın kararı sadece kendisinin vereceğini, UBP’nin telkin almayacağını, sadece istişare ettiğini belirtti. 
Gardiyanoğlu, “UBP  tabanı zorlama ile diz çökmez. Biz bu açıklamaları ciddiye almıyoruz. Sayın Özersay sizin programınızda konuştu, farklı lanse edildi. Hala ısıtılıp gündeme getiriliyor. UBP ile HP arası soğutulmaya çalışılıyor. Biz dışarıdan gelen sesle yürüyen değil, tabanımızın sesiyle yürüyen bir partiyiz” şeklinde konuştu. 
CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN AÇIKLAMALARI…
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklaması ve sonrasında yaşanan gerilim ile ilgili de değerlendirme yapan Gardiyanoğlu, “Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatına yönelik açıklamasını üzüntüyle karşıladık, sonrasında hakaret yayınları vardı. Ama bu yayınlar, ilk yapılan açıklamanın haklı olduğunu göstermez. Bu davranışları kınıyoruz, mahkemelere inanıyorum. İkinci açıklamayı okuduk, her kelimesini 40 kere düşünmemiz gerekiyor. Hele müzakerelerin alevleneceği algısı ve seçime 6 ay kalması, tamamen seçime yönelik hareketlerdir” ifadelerini kullandı. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Maraş için tapularda 1974 vurgusu

Devamını oku

Güncel

Hamitköy, kanalizasyona kavuşacak

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB), Hamitköy bölgesi ve civarını kapsayacak AB finansmanlı kanalizasyon projesinin ihale süreci için gerekli hazırlıkları tamamlıyor. 

Proje ihalesine çıkılması için talep edilen jeolojik incelemelerin yapımına ilişkin ihale sözleşmesi, LTB Başkanı Mehmet Harmancı ile ihaleyi kazanan Geoteam Mühendislik Direktörü Turhan Öznesil tarafından imzalandı. 

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, imzalanan sözleşme ile Hamitköy’ün geleceğine yönelik altyapı çalışmalarına büyük önem verdiklerini ve bu kapsamda AB finansmanı ile yapılacak çalışmaların başlatılması için belediyenin sorumluluklarını eksiksiz yerine getirdiğini söyledi. 

Harmancı, 2020 yılında ihaleye çıkılacak ve 2 Bin 100 bina ile 3 Bin 900 haneyi kapsayacak ihale için son hazırlık aşamasının jeolojik inceleme ile tamamlanacağını söyledi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  “Boş geçen dersler nasıl telafi edilecek?
Devamını oku

Çok Okunanlar