Takip Edin

Güncel

Brüksel’de doğrudan ticaret mesaisi

DİSİ Başkanı Neofitu ve AKEL Genel Sekreteri Kiprianu, KKTC ile doğrudan ticaret konusunun gündeme gelmesini önlemek, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri ve Maraş konusunda bilgilendirme yapmak için Brüksel’e gitti

DİSİ Başkanı Averof Neofitu ve AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun, KKTC ile olan doğrudan ticaret konusunun gündeme gelmesini önlemenin de yer aldığı bir dizi konuda görüşme yapmak amacıyla dün Brüksel’e gitti.
Güney’de yayımlanan Alithia ve diğer gazetelere göre, DİSİ Başkanı Averof Neofitu ile AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri ve Maraş konusunda da bilgilendirmede bulunacak.
Gazete, Neofitu’nun ofisinden yapılan yazılı açıklamaya dayanarak, Neofitu’nun Avrupa Halk Partisi Başkanı Joseph Doll, Avrupa Parlamentosu Avrupa Halk Partisi Grup Başkanı Manfred Weber, Avrupa Halk Partisi Genel Sekreteri Antonio Lopez Isturiz ile bir araya gelmesinin beklendiğini yazdı. Habere göre Neofitu, Avrupa Halk Partisi grubu toplantısında bir de konuşma yapacak.
Yapılan açıklamada, Neofitu’nun ziyaret amacının, KKTC ile doğrudan ticaret konusunun yeniden gündeme gelmemek üzere geri çekilmesi olduğundan da bahsedildi. 
KİPRİANU’NUN TEMASLARI 
Alithia gazetesi, aynı haberin içerisinde, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun Brüksel temaslarının amacının, doğrudan ticaret konusunun dondurulmuş durumda kalması, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin yeniden başlaması çabalarının desteklenmesinin ileriye götürülmesi ve Türkiye’nin, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi ve Maraş içerisindeki faaliyetlerini sonlandırması olduğunu yazdı.
Habere göre, Kiprianu, “Avrupa Parlamentosu’nda, Kıbrıs sorunu, adadaki mevcut durum, Türk tahrikleri ve Maraş’ta uygulanmaya çalışılan oldu bittiler konusunda önceden planlanan bir etkinliğin parçası olarak bulunduklarını” ifade etti. 
Haravgi gazetesine göre, Kiprianu dün Avrupa Sol Grubu’nun iki eş başkanı, geçmiş yıllarda Türkiye raportörlüğü de yapan Kati Piri ve Portekiz Sol Blok yetkilisiyle bir araya geldi.
Haravgi gazetesi, sözde “Maraş Belediye Başkanı” Simos Yoannu’nun açıklamasına dayanarak, “Maraş Belediyesi”nin gelecek pazartesi günü Avrupa Birliği’ni ziyaret edeceğini yazdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tatar: Ekonomide 2020 yılında büyüme olacak

Devamını oku

Güncel

DP Milletvekili Çağman “YDP Türkiyeli-Kıbrıslı ayrımını körükleyen bir parti”

DP Milletvekili Dr Koral Çağman BRT’de Birinci Boyut programına konuk oldu. Çağman dp ile ydp’nin ayni çatı altında çalışma kararını eleştirerek YDP ‘nin Kıbrıslı Türkiyeli ayırımını körükleyen bir parti olduğunu söyledi.
Çağman “YDP Türkiyeli-Kıbrıslı ayrımını körükleyen bir parti” “dp ile ydp’nin meclis çatısı altındaki çalışması bana uzak”
“YDP İLE GÖRÜŞ AYRILIĞI VE GÜVEN SORUNUM VAR” “DP ile YDP’nin Meclis çatısı altında birlikte çalışması bana göre uzak. Nedeni de görüş ayrılığı ve güven sorunu. Kıbrıs’ta iki kutup yaratmanın Kıbrıslılara hiçbir faydası yok. Kişisel görüşüm; maalesef YDP Türkiyeli- Kıbrıslı ayrımını körükleyen bir parti gibi görünüyor. O yüzden de pek desteklemiyorum”.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  "Yatırımlara takoz konmaması gerekiyor"
Devamını oku

Güncel

“Tatar büyük ihtimalle aday olacak”

UBP Lefkoşa İlçe Başkanı Gardiyanoğlu, Tatar’ın büyük ihtimalle UBP’nin Cumhurbaşkanı adayı olacağını söyledi ve “Tatar’ın parti tabanının sesini dinleyeceğini açıklaması bile partiye büyük bir hareketlenme getirdi” dedi

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu, UBP Genel Başkanı, Başbakan Tatar’ın büyük ihtimalle UBP’nin Cumhurbaşkanı adayı olacağını belirtti. 
Gardiyanoğlu, Tatar’ın parti tabanının sesini dinleyeceğini açıklamasının bile “partiye büyük bir hareketlenme getirdiğini” söyledi.
Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili yazılı açıklama yapan Gardiyanoğlu, Ulusal Birlik Partisinin çıkaracağı adayın kim olacağına sadece kendisinin karar vereceğini, UBP tabanının zorlama ile bir karara varmasının söz konusu olamayacağını kaydetti. 
Katıldığı televizyon programında açıklamalar yapan Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimleri, partinin geleneği, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın açıklamaları konularına değindi. 
Ulusal Birlik Partisinin geleneği, örf ve adetlerinin olduğunu belirten Gardiyanoğlu, geleneklerde Genel Başkanın aday olduğunu, bunu daha önce de söylediğini, Parti meclisi de kararını verene kadar da hiçbir zaman Genel Başkanın “ben adayım” açıklamasının olmayacağını, bugüne kadar olmadığını dile getirdi. 
“Son 20 gündür Genel Başkanın açıklamalarına baktığımızda parti tabanının sesini dinleyeceğini ifade etti” diyen Gardiyanoğlu, bu durumun partiye büyük bir hareketlenme getirdiğini söyledi ve “büyük bir ihtimalle aday sayın Ersin Tatar gözüküyor” ifadelerini kullandı. 
Gardiyanoğlu, Ulusal Birlik Partisinin koalisyonun bozulmasıyla ilgili bir korkusunun olmadığını söyleyerek, UBP’nin çıkaracağı adayın kararı sadece kendisinin vereceğini, UBP’nin telkin almayacağını, sadece istişare ettiğini belirtti. 
Gardiyanoğlu, “UBP  tabanı zorlama ile diz çökmez. Biz bu açıklamaları ciddiye almıyoruz. Sayın Özersay sizin programınızda konuştu, farklı lanse edildi. Hala ısıtılıp gündeme getiriliyor. UBP ile HP arası soğutulmaya çalışılıyor. Biz dışarıdan gelen sesle yürüyen değil, tabanımızın sesiyle yürüyen bir partiyiz” şeklinde konuştu. 
CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN AÇIKLAMALARI…
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklaması ve sonrasında yaşanan gerilim ile ilgili de değerlendirme yapan Gardiyanoğlu, “Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatına yönelik açıklamasını üzüntüyle karşıladık, sonrasında hakaret yayınları vardı. Ama bu yayınlar, ilk yapılan açıklamanın haklı olduğunu göstermez. Bu davranışları kınıyoruz, mahkemelere inanıyorum. İkinci açıklamayı okuduk, her kelimesini 40 kere düşünmemiz gerekiyor. Hele müzakerelerin alevleneceği algısı ve seçime 6 ay kalması, tamamen seçime yönelik hareketlerdir” ifadelerini kullandı. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Meme kanserine dikkat çekerek farkındalık yaratmak amacıyla yürüyenlere tören düzenlendi

Devamını oku

Güncel

Hamitköy, kanalizasyona kavuşacak

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB), Hamitköy bölgesi ve civarını kapsayacak AB finansmanlı kanalizasyon projesinin ihale süreci için gerekli hazırlıkları tamamlıyor. 

Proje ihalesine çıkılması için talep edilen jeolojik incelemelerin yapımına ilişkin ihale sözleşmesi, LTB Başkanı Mehmet Harmancı ile ihaleyi kazanan Geoteam Mühendislik Direktörü Turhan Öznesil tarafından imzalandı. 

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, imzalanan sözleşme ile Hamitköy’ün geleceğine yönelik altyapı çalışmalarına büyük önem verdiklerini ve bu kapsamda AB finansmanı ile yapılacak çalışmaların başlatılması için belediyenin sorumluluklarını eksiksiz yerine getirdiğini söyledi. 

Harmancı, 2020 yılında ihaleye çıkılacak ve 2 Bin 100 bina ile 3 Bin 900 haneyi kapsayacak ihale için son hazırlık aşamasının jeolojik inceleme ile tamamlanacağını söyledi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Baybars "Zaroğlu Ötekileştirmeye Yönelik Tavır Sergiliyor"
Devamını oku

Çok Okunanlar