Takip Edin

Güncel

Boğulma tehlikesi geçiren yaşlı adam hayatını kaybetti

Polis Basın Subaylığı’ndan edinilen bilgiye göre, bugün saat 12:00 sıralarında, Tatlısu Zambak Tatil köyünde, Mustafa Kemal TEKGÜÇ (E-72), kıyıdan yaklaşık 40 metre deniz içerisinde bulunduğu sırada rahatsızlanması sonucu boğulma tehlikesi geçirdi.

Gazimağusa Devlet Hastanesine kaldırılan şahıs, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Uyuşturucu ve paralarla yakalandı

Güncel

Erdoğan:Hem kendi haklarımızı hem de KKTC’nin haklarını korumaya devam edeceğiz

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir televizyon kanalında gündeme dair soruları yanıtlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları: 

“Libya ile yapılan mutabakat..Son yılların Kaddafi döneminde bununla ilgili bir adım atmıştık. Fakat attığımız adım Kaddafi’nin ölümü sebebiyle devam etmemişti. Ondan bu yana bir sessizlik vardı. Bu sessizliği de bölgede Mısır, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Yunanistan gibi kendileri egemenliği altına alarak, ‘Türkiye, Libya buralarda sesleri çıkmayacak, buralarda biz hakimiz, Türkiye sondaj gemilerini gezdiremez’ gibi tehditler savurdular. Bu tehditleri dinlemedik. Haklarımıza rağmen tehdit ettiler ama biz aldırmadık. 

Bu mutabakat muhtırasıyla Türkiye esasında uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullandı. Bir sondaj gemisi daha alacağız. Sadece Akdeniz’de değil, Karadeniz’de hatta uluslararası sularda da bu çalışmaları sürdüreceğiz. Bu anlaşmayı biz Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile imzaladık. Yunanistan, Mısır, İsrail, GKRY ciddi anlamda rahatsız oldu. Biz bu adımı atınca bunların oyunları bozuldu. Bu anlaşmayla Doğu Akdeniz’deki yetki alanımızı maksimum düzeye çıkardık. Ortak arama faaliyetleri gerçekleştirebileceğiz. Yunanistan, Mısır, İsrail ve GKRY bu bölgeden Türkiye’nin onayı olmadan doğal gaz hattı kuramaz.

Biz Doğu Akdeniz’de aslında en uzun kıyı şeridine sahip ülkeyiz, bunlar bunu da görmüyor. Harita çok net, çok şeyleri de açıkça ortaya koyuyor. Bu bizim için tarihe kayıt düşmektir ve tarihe kayıt düşüyoruz. İçeride ve dışarıda bundan çok rahatsız olanlar var. 

Bugün İstanbul’da Libya’dan bir bayan temsilci nasıl mutlu. Diyor ki ‘Sayın Başkanım siz olmasaydınız, biz bu haklarımızı alamazdık. Şimdi biz bu haklarımıza kavuştuk. Libya halkı sizi şöyle seviyor, böyle seviyor’ anlata anlata bitiremiyor. Bundan sonra böyle olmayacak, bizler de haklarımıza sahip çıkacağız.Türkiye hem karşı kıyı ülkesi olan Libya ile anlaşarak uluslararası deniz hukukuna uygun davranmıştır hem de Yunanistan’ın eli kolu bağlandı. Yunanistan’ı çıldırtan bu. Yunanistan’ın itiraz edebileceği bir boşluk yok. Hep bugüne kadar vurdular, aldılar, yok bundan sonra böyle olmayacak, artık bizler de hakkımıza sahip çıkacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İskele’de yarın beş saatlik elektrik kesinti

Ülkemizin her zaman barışçıl çerçevede olduğu görülmüştür. Yunanistan ile diyalog kanallarını yeniden canlandırmaya hazırız. Başbakan Miçotakis’e de bizzat ifade ettim, iki ülke arasında taze bir başlangıç olsun dedim. Ancak Yunanistan tarafından olumlu bir cevap alamadığımızı da belirtmek isterim. 

Libya Büyükelçisini sınır dışı etti. Bu gizli bir muhtıra değil. İki taraf da onay sürecini tamamlayarak yürürlüğe girdi. Şimdi Birleşmiş Milletler’e (BM) gönderdik, tescil aşamasında. Neredeyse oy birliği içerisinde TBMM’den geçti, bir parti hariç. 

Bu anlaşma Türkiye Libya arasındaki deniz yetki alanlarının sınırlarını belirlemiş oldu. Ortak arama tarama faaliyeti yapabilir. Kıta sahanlığı haklarımızın korunmasına devam edeceğiz. Hem kendi haklarımızı hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) haklarını korumaya devam edeceğiz. Eskiden biz böyle sondaj için bir gemi alalım, bırakın kiralamaya muktedir değildik. Şimdi bizim kendimize ait gemilerimiz var. 

Tüm kıydaş ülkelerle müzakereler hazırız GKRY hariç. Bizim barışçıl biz çözüme destek veren tutumumuz değişmedi, aynı yerdeyiz. Beraber bu çalışmaları yürütebiliriz. Bizim derdimiz düşman kazanmak değil. Muhtıra Rum-Yunan ikilisinin Türkiye’yi Akdeniz’de çevreleme, yalnızlaştırma girişimlerine güçlü bir cevap niteliğindedir. 

Türkiye dışına asker gönderilmesi koşullar bakımından atılması gereken adımlarımız var. Libya’ya her türlü desteği vermeye hazırız. ”

Devamını oku

Güncel

Uyuşturucu satıcılarına bir yıl hapis

Ülkemize 30 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu madde ithal eden ve uyuşturucu sattığı belirlenen Mithat Mert Yazıcı, Can Kaya ve Burak Tüylüce 1 yıl hapis cezası aldı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesini oluşturan Başkan Nüvit Gazi, Kıdemli Yargıç Şerife Kâtip ve Yargıç Umut İnan huzurunda görüşülen bugünkü karar duruşmasında heyetin oy birliği ile vermiş olduğu kararı Umut İnan açıkladı. Yargıç Umut İnan, uyuşturucu suçlarının arttığına ve toplum sağlığını tehdit eden suçlardan olduğuna değindi. İnan, sanıkların ticari amaçlı ve şahsı kullanım miktarının çok üzerinde 30 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu maddeyi ithal ve tasarruf etmelerini aleyhlerine değerlendirdiklerini belirtti. İnan, bu tür suçları işleyenlere ve işleme eğilimi içinde olan kişilere karşı, kamu yararı gereği caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine değindi. Yargıç İnan, sanıkların lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinerek oybirliği ile 1 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı. (Evrim KAMALI)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  “2019-2021 orta vadeli program döneminde ortalama yüzde 3.3 büyüme olacağı tahmin edilmekte”
Devamını oku

Güncel

Bir hafta yağmur var

Meteoroloji Dairesi, 10 – 16 Aralık tarihleri arasında havanın yağmurlu olmasının beklendiğini açıkladı.
Açıklamada, bölgenin genellikle alçak basınç sistemi ile soğuk ve nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacağı, en yüksek hava sıcaklığının genellikle iç kesimler ve sahillerde 18 – 21 derece dolaylarında seyredeceği kaydedildi. 
Rüzgar genellikle güney ve doğu yönlerden orta kuvvette zaman zaman kuvvetli olarak esecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  “2019-2021 orta vadeli program döneminde ortalama yüzde 3.3 büyüme olacağı tahmin edilmekte”
Devamını oku

Güncel

Ekonomik örgütler, imar planını istiyor

Ekonomik Örgütler Platformu, Gazimağusa-Yeniboğaziçi-İskele İmar Planı’nın hazırlanmış olduğu şekli ile yayınlanmasını istedi

Ekonomik Örgütler Platformu, Gazimağusa-Yeniboğaziçi-İskele İmar Planı’nın reddedilmesini eleştirerek, planın hazırlanmış olduğu şekli ile yayınlanması ve yasal gücüne kavuşması gerektiğini belirtti.
Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği ve Kıbrıs Türk Otelciler Birliği’nin imza koyduğu Ekonomik Örgütler Platformu açıklamasında, üzerinde uzun zaman ve emek harcanmış olan Gazimağusa-Yeniboğaziçi-İskele İmar Planı’nın bazı çevrelerin “yapay ve tarım arazilerinin korunması” gerekçeleri ile reddedildiği kaydedildi.
Açıklamada, gerek kendi gerekse başka örgüt ve kişilerin eleştirilerine konu olan sorunların imar planının reddedilmesi için yeterli olmadığı, ülkenin mukayeseli avantajlarını kullanarak ekonomik kalkınmasını ilerletmek zorunda olduğu belirtildi.
Açıklamada, ülkenin ve bölgenin bu imar planına ihtiyacı olduğu, gerek tarım arazilerinin korunması, gerekse diğer çevre sorunlarının minimize edilmesinin kalıcı imar planlarının hazırlanması ve yürürlüğe konması ile mümkün olacağı ifade edildi.
Platforma üye örgütlerin bu inançta oldukları için söz konusu imar planının hazırlanmasının her aşamasında devrede oldukları, uzman görüşleri ile katkıda bulundukları belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Bölgede imar planı kapsamında inşaata açılan tarımsal nitelikli arazilerin miktarı tarımsal potansiyeli olumsuz etkileyecek miktarda olmadığı gibi, bu araziler bölgeye yapılan kamusal yatırımlardan sonra değer kazanmış ve yatırımcılar tarafından yatırım amaçlı olarak yüksek bedellerle satın alınmış arazilerdir. Bölgeye yapılan sahil düzenlemesinin bölgeyi yabancılar için bir cazibe merkezine dönüştürmesinden sonra tarım arazilerini koruma altına almayı düşünmek, plansızlığın ne demek olduğunu ve kaynak israfına neden olduğunu çok etkili bir şekilde anlatmaktadır. Gelmiş geçmiş hükümetlerin imar planlarını zamanında yapmamaları, başka alanlarda yatırımlar yapmak yerine bölgede ciddi yatırımlar yapan kişilerin mağdur edilmesi, ülke kaynaklarının heba edilmesine neden olacaktır.”
İmar planının reddedilme gerekçelerinden bazılarının mühendislik uygulamaları ile çözümlenebilecek sorunlar olduğuna değinilen açıklamada, planın, “pek çok eksikliğine karşın”, planlama ihtiyacına belli ölçülerde yanıt verdiği ve bu haliyle bile ciddi ekonomik kayıplara yol açacağı, ancak bu gibi değer kayıplarının artmasının önlenmesi ve geleceğe taşıma potansiyeli olan bu planın değiştirilmeden kabul edilmesinin, ekonomik faaliyetlerin devamlılığı için önemli bir aşama olacağı ifade edildi.
“Gerek bizim, gerekse başka örgüt ve kişilerin eleştirilerine konu olan sorunların imar planının reddedilmesi için yeterli olmadığı açıktır” denilen açıklamada, ülkenin mukayeseli avantajlarını kullanarak ekonomik kalkınmasını ilerletmek zorunda olduğu belirtildi.
Açıklamada, “Bunu başaramamamız halinde bizi bekleyen sonuç; yetersiz gelirler, daralan ekonomi, devlet gelirlerinin giderleri karşılayamaması ve kötüleşen hayat şartları nedeni ile azalan nüfus ve göç eden gençlik olacaktır. Bugün imar planının yasallaşmasına karşı çıkanlar, yarın bu sonuçların yükü altında ezileceklerdir” denildi. 
Açıklamada, “Ekonomik örgütler olarak, üzerinde yeterli tartışmanın yapıldığını ve toplumsal dengeleri hakkıyla koruduğuna inandığımız Gazimağusa-Yeniboğaziçi-İskele İmar Planı’nın hazırlanmış olduğu şekli ile yayınlanması ve yasal gücüne kavuşması gerektiğine inancımız tamdır. Örgütlerimiz, bu planın ortaya çıkmasında olduğu gibi yasallaşması için de gerekli mücadeleyi vermeye kararlıdır” ifadeleri kullanıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Girne-Güzelyurt yolunda kaza! 2’si çocuk 4 yaralı

Devamını oku

Güncel

Beyarmudu İmar Planı onaylandı

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Beyarmudu İmar Planı’nın dün birleşik kurulu oluşturan Şehir Planlama Dairesi, Gazimağusa Kaymakamlığı ve Beyarmudu Belediyesi’nin oybirliği ile onaylandığını duyurdu.
İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Baybars, “Söz verdiğimiz gibi bu yıl bitmeden Beyarmudu İmar Planı, Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla yürürlüğe girecektir” ifadelerini kullandı.  
Bakan Baybars, Beyarmudu İmar Planı’nın bölgede ekonomik gelişmeyi sağlamak, çevre ve yaşam kalitesini artırmak ve altyapı yatırımlarını yönlendirmek için üst ölçek stratejileri ve politikalarla şekillendiğini vurguladı.
Baybars; genelde tüm ülke, özelde de Beyarmudu Belediyesi sınırları içerisinde yaşayan insanların yaşam kalitesini artıracağına inandığı Beyarmudu İmar Planı’nın hayırlı olmasını dileyerek, ülkenin planlı yaşama geçmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.
BAYBARS: “İŞBİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞILDI”
Beyarmudu İmar Planı’nın kırsal kalkınma destek ekibinin hazırladığı “Doğu Mesarya Bölgesi Kırsal Kalkınma Stratejisi” ve Şehir Planlama Dairesi’nin hazırladığı “Ülkesel Fizik Plan” ile uyum içerisinde çalışılarak hazırlandığını belirten Baybars, planın bu yıl içerisinde onaylanarak yürürlüğe girmesi için Beyarmudu Belediyesi ile işbirliği içerisinde çalıştıklarını belirtti.
Bakan Baybars, Beyarmudu İmar Planı’nın bölgede ekonomik gelişmeyi sağlamak, çevre ve yaşam kalitesini artırmak ve altyapı yatırımlarını yönlendirmek için üst ölçek stratejileri ve politikalarla şekillendiğini vurguladı.
Baybars, ekonomik gelişmeyi sağlamak için plan kararlarında, ticari merkezler, bölgede küçük imalat ve tamir atölyeleri için alanlar, Güvercinlik’te orta ve büyük ölçekli sanayi faaliyetleri için yerler ve tarıma dayalı sanayi faaliyetleri için alanların ayrıldığını söyledi.
“VERİMLİ TARIM TOPRAKLARININ KORUNMASINA YÖNELİK ÖNLEMLER ALINDI”
Beyarmudu İmar Planı’nda verimli tarım topraklarının korunmasına yönelik önlemler alındığını belirten Baybars, köy merkezlerinin ve özgün tarihi binaların eko/agro turizme kazandırılması için stratejilerin de yer aldığını belirtti.
Çevre ve yaşam kalitesinin artırılması yönünde plan kararlarında yeşil alanların nitelik ve niceliklerinin artırılması için strateji ve politikalar oluşturulduğuna da dikkat çeken Baybars, ortaokul ve sağlık ocağı gibi hem eğitim hem de sağlık alanındaki düzenlemelerin de plan kararlarında yer aldığını söyledi. 
Baybars, İmar Planı’nda göletlerin ve diğer hassas alanların korunması için gerekli koşulların belirlendiğini, eski eser alanlarının korunmasının hedeflendiğini, imar gelişme sınırlarında belirlenerek yerleşimlerin toparlanmasının öngörüldüğünü ifade etti.
Konut alanları içerisinde veya yakınında yer alan ağılların yerleşim alanlarından uzak her türlü altyapısı yapılacak organize ağıl alanlarına taşınması gibi önemli kararların da yer aldığına dikkat çeken Baybars, 2018 yılında göreve gelir gelmez planlamanın önemini ortaya koymak maksadıyla altı farklı bölgede imar planı çalışması başlattıklarını vurguladı.
“YOL HİYERARŞİSİ OLUŞTURULDU”
İmar planlarında en önemli konulardan birinin altyapı yatırımlarını yönlendirmek olduğunu belirten Baybars, bu bağlamda da Beyarmudu İmar Planı’nda plan alanı içerisinde ulaşım ilkelerine ve arazi kullanım kararlarına uygun olarak yol hiyerarşisi oluşturulduğunu kaydetti.
Baybars, olası bir çözüm halinde bölgenin İngiliz Üsler Bölgesi ve Güney Kıbrıs ile bir bütün halinde çalışabilmesi için bu yerlere bağlanan yolların öngörüldüğünü belirtti.
Plan alanındaki yerleşimlerin güvenli ve sürekliliği olan yaya ve bisiklet yolları ile birbirine bağlanması, kamusal ve toplumsal kullanımların evrensel tasarım standartlarına uygun kriterlere göre yapılmasının sağlandığını kaydeden Baybars, planda potansiyel risk ve tehlikeleri önlemek için çeşitli tedbirlerin de alındığını söyledi.
“TÜM BEYARMUDU BELEDİYESİ’Nİ KAPSAYAN BİR PLAN ÇALIŞMASI YAPILDI”
İçişleri Bakanlığı açıklamasına göre, 2015 yılında Dikelya üsler bölgesinde imar planı yapılması ile ilgili üsler bölgesi bünyesinde çalışma başlatması üzerine Beyarmudu Belediyesi de yüzde 55 toprağı üsler bölgesine giren Beyarmudu yerleşiminin imar planının İçişleri Bakanlığı Şehir Planlama Dairesi tarafından yapılmasını talep etti.
Sadece Beyarmudu yerleşiminin dikkate alınmasının doğru ve bütüncül kararlar üretmek için yeterli olmayacağı düşüncesinden hareketle tüm Beyarmudu Belediyesi’ni kapsayan bir plan çalışması başlatıldığı kaydedilen açıklamada, yapılan çalışmaların 2015-2017 yılları arasında rafa kaldırıldığı belirtildi.
Açıklamada, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın inisiyatifi ile yeniden gündeme gelen Beyarmudu İmar Planı için sürecin yeniden ele alındığı ve çalışmaların kaldığı noktadan devam ettirildiği ifade edildi.
İçişleri Bakanlığı Şehir Planlama Dairesi ve Beyarmudu Belediyesi ile işbirliği içinde hazırlanan plan, Beyarmudu sınırları içerisinde kalan Beyarmudu, Güvercinlik, İncirli, Çayönü, Türkmenköy, Düzce (kısmen), Köprü yerleşimlerini kapsıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Özersay: Kendi ayakları üzerinde durabilen bir ekonomi için atılacak adımlara herkes sahip çıkmalı

Devamını oku

Çok Okunanlar