Takip Edin

Güncel

“Barış, huzur, eşitlik ve güvenlik içinde bir gelecek halkımızın hakkıdır”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk halkının bu adada huzur, barış, güvenlik ve eşitlik içinde yaşama hakkı olduğunu ifade ederek, “Bunun yolu bellidir; Birleşmiş Milletler çerçevesinde haklarımızı sonuna kadar savunarak, müzakerelerden kaçmadan yapılabileceği de ortadadır” dedi.
 
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, eşi Meral Akıncı ile birlikte Yeşilırmak Yedidalga Üreticiler Birliği tarafından bu yıl 6. kez düzenlenen Geleneksel Verigo Festivali’nin açılışına katıldı, bölge halkı ve vatandaşlarla bir araya geldi.
 
Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Akıncı, açılışta yaptığı konuşmada, Verigo Festivali’nin her kesimden geniş bir kitleyi buluşturduğunu belirterek, “Burada buluşmamızın esas nedeni bölgeye ve üreticiye verilen değerdir” dedi.
 
Çilek ve verigonun bölgenin öne çıkan gözde ürünleri olduğunu, hurma ve cevizin de bölge ekonomisi açısından önemli olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bölgeye baktığımızda, bunların yanı sıra eğitim alanda da önemli bir değerinin olduğunu görüyoruz; Lefke Avrupa Üniversitesi. Ancak tüm bu güzelliklerine karşın bölgenin yıllardır bitmeyen çilesi CMC atıkları sorunu hala devam ediyor” diye konuştu.
 
“CMC ATIKLARI SORUNU BİTMELİ”

Cumhurbaşkanı Akıncı, hem insan ve çevre sağlığı hem de turizm potansiyelinin hayata geçmesi açısından CMC maden atıkları sorunun artık geride kalması gerektiğini vurguladı. 

Zaman zaman bazı çalışma ve planlar yapılsa da CMC atıkları sorununun bir türlü kökünün kazınamadığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, bölgenin sadece çilek ve verigosu ile değil, geçmişten günümüze artan önemiyle turizm alanında da gelecek vadettiğini, CMC atıkları konusunun artık çözüme kavuşturulması gerektiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Akıncı, bu konuda devlet, hükümet, Meclis, çevre örgütleri, belediyeler olarak ve katkı yapabilecek bütün kurum ve kuruluşların artık bir çare üretmek durumunda olduğunu kaydetti.
 
“HÜKÜMET SORUMLULUĞUNUN DEVAMLILIĞI ESASTIR” 
Hükümetlerin sorumluluğunun devamlılığı olduğuna işarete ederek, geçen yıl bölgede yaşanan dolu felaketinden etkilenenlerle ilgili zarar ziyan tespitinin yapıldığını, ancak yaraların henüz sarılmadığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Hükümet değişebilir, her makam değişebilir ama halka karşı sorumluluğun devamlılığı vardır. Bu sorumluluk, hükümetin değişmesi ile bitmez. Geçen yıl yaşanan dolu felaketinde meydana gelen sıkıntıların aşılması için hükümetimizin gereğini yapmalı” diye konuştu.
 
“GELECEK BELİRSİZLİĞİNDEN KURTULMAK KIBRIS TÜRK GENÇLERİNİN EN BÜYÜK HAKKIDIR”
Kıbrıs sorununa da değinen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, şöyle dedi:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  200 Şirkette 452 Milyon

“Kıbrıs Türk halkı bu adada diğer toplum kadar eşit bir gelecek talep ediyor. Böyle bir geleceğe ulaşmak Kıbrıs Türk halkının hakkıdır. Uluslararası topluluk ve uluslararası hukuk içinde hak ettiği saygın yeri almak Kıbrıs Türk halkının da hakkıdır. Bu adada eşit bir varlık olarak, özgürlük ve güvenlik içinde yaşamak Kıbrıs Türk halkının hakkıdır. Kıbrıs Türk gençlerinin gelecek belirsizliğinden kurtulması, ambargolar altında yaşamaktan kurtulması gençlerimizin en doğal hakkıdır. Elbette bu adada barut fıçılarının üstünde değil, barış, huzur ve güvenlik içinde bir geleceği yaşamak Kıbrıs Türk halkının hakkıdır. Bunun da yolu bellidir, haklarımızı sonuna kadar savunarak, Birleşmiş Milletler çerçevesinde müzakerelerden kaçmadan yapabiliriz.” 
 
Cumhurbaşkanı Akıncı, eşi Meral Akıncı ile stantları da ziyaret ederek, ürünlerden satın altı, üreticilere başarılar diledi. Cumhurbaşkanı Akıncı ve eşi Meral Akıncı, palüze pişirenlere de eşlik etti. 

Devamını oku

Güncel

DP Milletvekili Çağman “YDP Türkiyeli-Kıbrıslı ayrımını körükleyen bir parti”

DP Milletvekili Dr Koral Çağman BRT’de Birinci Boyut programına konuk oldu. Çağman dp ile ydp’nin ayni çatı altında çalışma kararını eleştirerek YDP ‘nin Kıbrıslı Türkiyeli ayırımını körükleyen bir parti olduğunu söyledi.
Çağman “YDP Türkiyeli-Kıbrıslı ayrımını körükleyen bir parti” “dp ile ydp’nin meclis çatısı altındaki çalışması bana uzak”
“YDP İLE GÖRÜŞ AYRILIĞI VE GÜVEN SORUNUM VAR” “DP ile YDP’nin Meclis çatısı altında birlikte çalışması bana göre uzak. Nedeni de görüş ayrılığı ve güven sorunu. Kıbrıs’ta iki kutup yaratmanın Kıbrıslılara hiçbir faydası yok. Kişisel görüşüm; maalesef YDP Türkiyeli- Kıbrıslı ayrımını körükleyen bir parti gibi görünüyor. O yüzden de pek desteklemiyorum”.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sivil Savunma Afet Yönetimi ve Müdahale Tatbikatı-2019 perşembe günü yapılacak
Devamını oku

Güncel

“Tatar büyük ihtimalle aday olacak”

UBP Lefkoşa İlçe Başkanı Gardiyanoğlu, Tatar’ın büyük ihtimalle UBP’nin Cumhurbaşkanı adayı olacağını söyledi ve “Tatar’ın parti tabanının sesini dinleyeceğini açıklaması bile partiye büyük bir hareketlenme getirdi” dedi

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu, UBP Genel Başkanı, Başbakan Tatar’ın büyük ihtimalle UBP’nin Cumhurbaşkanı adayı olacağını belirtti. 
Gardiyanoğlu, Tatar’ın parti tabanının sesini dinleyeceğini açıklamasının bile “partiye büyük bir hareketlenme getirdiğini” söyledi.
Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili yazılı açıklama yapan Gardiyanoğlu, Ulusal Birlik Partisinin çıkaracağı adayın kim olacağına sadece kendisinin karar vereceğini, UBP tabanının zorlama ile bir karara varmasının söz konusu olamayacağını kaydetti. 
Katıldığı televizyon programında açıklamalar yapan Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimleri, partinin geleneği, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın açıklamaları konularına değindi. 
Ulusal Birlik Partisinin geleneği, örf ve adetlerinin olduğunu belirten Gardiyanoğlu, geleneklerde Genel Başkanın aday olduğunu, bunu daha önce de söylediğini, Parti meclisi de kararını verene kadar da hiçbir zaman Genel Başkanın “ben adayım” açıklamasının olmayacağını, bugüne kadar olmadığını dile getirdi. 
“Son 20 gündür Genel Başkanın açıklamalarına baktığımızda parti tabanının sesini dinleyeceğini ifade etti” diyen Gardiyanoğlu, bu durumun partiye büyük bir hareketlenme getirdiğini söyledi ve “büyük bir ihtimalle aday sayın Ersin Tatar gözüküyor” ifadelerini kullandı. 
Gardiyanoğlu, Ulusal Birlik Partisinin koalisyonun bozulmasıyla ilgili bir korkusunun olmadığını söyleyerek, UBP’nin çıkaracağı adayın kararı sadece kendisinin vereceğini, UBP’nin telkin almayacağını, sadece istişare ettiğini belirtti. 
Gardiyanoğlu, “UBP  tabanı zorlama ile diz çökmez. Biz bu açıklamaları ciddiye almıyoruz. Sayın Özersay sizin programınızda konuştu, farklı lanse edildi. Hala ısıtılıp gündeme getiriliyor. UBP ile HP arası soğutulmaya çalışılıyor. Biz dışarıdan gelen sesle yürüyen değil, tabanımızın sesiyle yürüyen bir partiyiz” şeklinde konuştu. 
CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN AÇIKLAMALARI…
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklaması ve sonrasında yaşanan gerilim ile ilgili de değerlendirme yapan Gardiyanoğlu, “Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatına yönelik açıklamasını üzüntüyle karşıladık, sonrasında hakaret yayınları vardı. Ama bu yayınlar, ilk yapılan açıklamanın haklı olduğunu göstermez. Bu davranışları kınıyoruz, mahkemelere inanıyorum. İkinci açıklamayı okuduk, her kelimesini 40 kere düşünmemiz gerekiyor. Hele müzakerelerin alevleneceği algısı ve seçime 6 ay kalması, tamamen seçime yönelik hareketlerdir” ifadelerini kullandı. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  “Kuzey sahilde, Beşparmaklar ile Karpaz bölgesinde etkili yağış bekleniyor”

Devamını oku

Güncel

Hamitköy, kanalizasyona kavuşacak

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB), Hamitköy bölgesi ve civarını kapsayacak AB finansmanlı kanalizasyon projesinin ihale süreci için gerekli hazırlıkları tamamlıyor. 

Proje ihalesine çıkılması için talep edilen jeolojik incelemelerin yapımına ilişkin ihale sözleşmesi, LTB Başkanı Mehmet Harmancı ile ihaleyi kazanan Geoteam Mühendislik Direktörü Turhan Öznesil tarafından imzalandı. 

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, imzalanan sözleşme ile Hamitköy’ün geleceğine yönelik altyapı çalışmalarına büyük önem verdiklerini ve bu kapsamda AB finansmanı ile yapılacak çalışmaların başlatılması için belediyenin sorumluluklarını eksiksiz yerine getirdiğini söyledi. 

Harmancı, 2020 yılında ihaleye çıkılacak ve 2 Bin 100 bina ile 3 Bin 900 haneyi kapsayacak ihale için son hazırlık aşamasının jeolojik inceleme ile tamamlanacağını söyledi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Büyükbaş Hayvan Bildirim Süresi 31 Ekim’e kadar uzatıldı
Devamını oku

Çok Okunanlar