Takip Edin

Güncel

“Akıncı bypass edilemez”

TDP Milletvekili Cemal Özyiğit, Meclis’te yaptığı konuşmada, kapalı kapılar ardından toplumun liderini bypass ederek veya etmeye çalışarak bir yerlere varılamayacağını söyledi. Özyiğit, “ansızın bir yemek” organize edilmesini eleştirdi.

Böyle bir şeyin toplum liderinden gizli yapılamayacağını vurgulayan Özyiğit, geçen haftalarda güneyde yaptıkları görüşmeye atıfta bulunarak, “Biz gizli kapaklı bir görüşme yapmadık, devletin ajansı ve televizyonunu da aldık, üstelik biz şu anda hükümette değiliz. Burada bir iradeyi hiçe saymak var” dedi.

Özyiğit, “Akıncı’yı beğenir ya da beğenmezsiniz, Cumhurbaşkanı Akıncı toplumun güçlü iradesiyle yüzde 60 oyla seçildiğini” şeklinde konuşarak, “Onu yok farz etmek aslında Kıbrıs Türk halkının onurunu çiğnetmektir. Kıbrıs Türk halkı onurunu çiğnetmeyecektir” dedi.

Maraş’ın açılması konusunun gündeme gelmesi konusuna da değinen Özyiğit, konunun Bakanlar Kurulu kararından öğrenilmesini de eleştirerek, bu tür konuların zirve gerektirdiğini, bu tür toplantıların Cumhurbaşkanlığında yapılarak, ele alınabileceğini söyledi.

Maraş konusunun uluslararası bir mesele olduğuna işaret eden Özyiğit, Maraş’ın güven arttırıcı önlemler kapsamında, BM gözetiminde yasal sahiplerine verilerek açılabileceğini aktardı.

Devamını oku

Güncel

Elçilik görevlisini dövdüler

Girne’de Türkiye Cumhuriyeti Elçiliği’nde görevli Arif Bozkurt’u darp ettikleri gerekçesiyle tutuklanan Atilla Demiroğlu, Umut Yıldırım Uzuntur ve Mehmet Eren Başuçardün tutuklama talebi ile Girne’de mahkemeye çıkarıldı. 

Mahkemede mesele ile ilgili şahadet veren Polis memuru Mustafa Yanaroğlu, zanlıların dün gece saat 22.30 sıralarında , Girne’de Kordonboyu Caddesi üzerinde aralarında çıkan tartışma sonucu Mehmet Arif Bozkurt’un vücudunun muhtelif yerlerine elleri ve ayakları ile gelişigüzel vurarak darp ettiklerini, yüzüne kafa atmak suretiyle burun ve sol elmacık kemiğinin kırılmasına sebep olduklarını söyledi. Bozkurt’un, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığını, elmacık kemiği ve burnunda kırık tespit edildiğini kaydeden polis, ancak henüz rapor temin etmediklerini söyledi.

Polis, zanlılar aleyhinde soruşturmanın devam ettiğini, görgü tanıklarının ifadelerinin alınacağına ve kamera kayıtlarının inceleneceğine dikkati çekerek 3 gün tutukluluk talep etti. 

Yargıç Meltem Dündar zanlıların soruşturma kapsamında 3 gün tutuklu kalmalarına emir verdi.

Devamını oku

Güncel

ABD’li bilim insanları bir ilke imza attı: Hava ile sudan votka üretildi

ABD’li Air Co şirketinin uzmanları, sadece hava ile su kullanarak votka üretim yöntemini geliştirdi.

Popüler Mekanik dergisinde çıkan habere göre, bilim insanları gerçekleştirdikleri araştırma sonucu elektriğin havadaki karbondioksiti alkol denilen etanol maddesine dönüştürebildiğini, katalitik reaksiyon sırasında oksijenkarbon ve hidrojen atomlarının birleşmesi sonucu alkol elde edildiğini ortaya koydu. Haberde  Air Co şirketinin eş kurucusu ve CEO’su Stafford Sheehan’ın “Üzerinde çalıştığımız  süreç bitkilerde fotosentez ile aynı prensiplere dayanıyor, ancak  biz bunu daha verimli bir şekilde yapıyoruz” ifadesine yer verildi.

Uzmanların sözlerine göre, tahılların fermente edilmesiyle yapılan geleneksel votkadan tamamen farklı olan bu votka üretim yöntemi atmosferdeki karbondioksiti emerek onun temizlenmesini sağlıyor. Şirketten yapılan açıklamada geliştirilen yöntem doğrultusunda kullanılan votka üretim makinesinin elektrik ve güneş enerjisiyle çalıştığına dikkat çekilerek bu yöntemle elde edilen ürünün çevre dostu olduğu vurgulanıyor.

Şu an itibariyle internet üzerinden satılmaya başlanan yenilikçi yöntemle üretilen bu votkanın bir şişe fiyatının 65 dolar olduğu kaydedilirken 2020 yılından itibaren şirketin ürününü offline pazara da sunmayı planladığı belirtildi.

Devamını oku

Güncel

Bu uzatma prizlerini alanlar dikkat! Elektrik çarpıyor

KTMMOB Elektrik Mühendisleri Odası, piyasada yasa dışı yollarla satışa sunulmuş WAVELLION marka uzatma prizlerinin Alçak Gerilim Direktifi’ne uygun olmadığı için elektrik çarpması riski taşıdığını duyurdu.

Odadan yapılan açıklamada söz konusu uzatma prizini satın alan vatandaşların Elektrik Mühendisleri Odası’na iade yaptığı takdirde paralarını alabileceği belirtildi.

Devamını oku

Çok Okunanlar