Takip Edin

Güncel

“AB havlıyor ama Türkiye’yi ısırmıyor”

28 AB üyesinden 12’si, sondaj faaliyeti nedeniyle Türkiye’ye karşı yaptırım  kararı alınmasına karşı çıktı. Rum basını “AB havlıyor ama Türkiye’yi ısırmıyor” yorumu yaptı

AB üyesi 28 ülkeden en az 12’sinin, Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri gerekçesiyle Türkiye’ye, Ukrayna meselesi yüzünden 2014’te Rusya’ya uygulananlar gibi kişilere ve şirketlere karşı yaptırım kararı alınmasına karşı olduğu haber verildi.

Güney’de yayımlanan Politis haberi “AB Havlıyor Ama Türkiye’yi Isırmıyor… Bir Düzine Üye Devletten Yaptırımlara Kesin ‘Ohi’… Brüksel’de Kişi ve Şirketleri Hedefleyen Rusya tipi Yaptırımlar Tartışma Dışı… Lute’un Bölge Ziyaretini Ağustos’a Aktarması İle Gerilimin Tırmanması Zor”  başlık ve spotlarıyla manşete çekti.

Haberde Avrupa Komisyonu’nun Türkiye’ye karşı önerdiği üst düzey görüşmelerin ve 145 milyon 800 bin Euro’luk üyelik yardımının kesilmesinin de dahil olduğu  önlem önerileri dışında Fransa’nın yaptığı karşı önerinin de sadece 5 üye ülkenin desteğini alabildiğine dikkat çekildi.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak iç sayfasında detaylandırdığı haberinde, Türkiye’ye Rusya tipi yaptırım uygulanması önerisinin Brüksel’de iki gündür tartışma konusu bile edilmediğine dikkat çekerek, “Komisyon’un gönderdiği, Doğu Akdeniz’deki  sondaj faaliyetleri nedeniyle Türkiye’ye karşı muhtemel önlemler taslağının, ‘hedefli önlemler’ başlığını taşıyan dördüncü bölümüne halihazırda 12 üye devlet, temsilcileri aracılığıyla olumsuz görüş belirtti” ifadesine yer verdi.

POLONYA, MACARİSTAN, BULGARİSTAN VE ALMANYA TARTIŞMAYI DAHİ REDDEDİYOR

Habere göre hedefli önlemlere (yaptırımları) dair her türlü tartışmayı reddeden ülkeler arasında Polonya, Macaristan ve Bulgaristan da var. Genel olarak Türk nüfusa sahip Almanya ve Bulgaristan gibi ülkeler Komisyon’un Türkiye aleyhine inisiyatifine kuşkulu yaklaşıyor.

Türkiye’ye yaptırım uygulanmasına olumsuz görüş belirtilmesi üzerine Fransa, farklı bir öneri ortaya koydu ancak öneri, aralarında Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın da bulunduğu sadece 5 ülkeden destek bulabildi.

Komisyon’un önerdiği ve bugün Temsilciler Konseyi’nde, pazartesi günü de Dış Konular Konseyi’nde ele alınacak olan Türkiye’ye uygulanabilecek önlemler listesinde birinci kategoride Türkiye ile AB arasında uluslararası politika, ekonomi, enerji, taşımacılık, tarım ve Türkiye-AB ilişkileri konularında bakanlar düzeyinde temastan kaçınılması bulunuyor.

İkinci kategoride Avrupa’nın Türkiye’ye üyelik öncesi yardımının 145,8 milyon Euro azaltılması ve Avrupa Yatırım Bankası’na, Türkiye’deki kredi faaliyetlerini tekrar incelemesi çağrısı var.

Üçüncü kategorideki yaptırım önerileri Türkiye ile hava taşımacılığı  anlaşması için 2016’da başlayan müzakerelerin kesilmesi ve Türkiye-AB katılım komitesi çalışmalarının -bir sonraki toplantısı önümüzdeki kasım ayında planlanıyor- ertelenmesi.

Dördüncü kategorideki yaptırımlar ise  Ukrayna  tipi önlemlerdi, ki bunlar halihazırda reddedilmiş görünüyor.

RUM YÖNETİMİ “ÇITAYI DÜŞÜRÜYOR”

Gazete haberinin “Kıbrıs Tarafı Çıtayı Düşürüyor” başlığıyla ayırdığı bölümünde, Komisyon tarafından önerilen bazı önlemlerin reddedildiğinin açıklanması üzerine Rum Yönetiminden bir kaynağın KİPE’ye (Rum Haber Ajansı), “Komisyon tarafından Avrupa Konseyi’ne sunulacak önlemler ‘Lefkoşa’nın beklentileri çerçevesinde hareket ediyor’ dediğini yazdı.

Haberde önlemlerin Komisyon tarafından kademelendirilerek kişi ve şirketleri hedef alacak  yaptırımlar kısmının son kategoriye bırakılmasının Rum tarafını tatmin ettiği belirtildi.

Rum Yönetiminin, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini tırmandırması halinde -ki bunun, Fatih’in Baf açıklarındaki çalışmalarını tamamlayacağı Ağustos’ta olması bekleniyor-  AB’nin Türkiye’ye karşı daha çok önlem alması perspektifini açık tutmaya çalışacağı kaydedilen haberde şu ifadelere yer verildi:

 “Sahada, Kıbrıs’ta ortam  gittikçe daha kasvetli oluyor. Dün (önceki gün) Türk Savunma Bakanı  deniz kuvvetleri gemilerinin ve hava imkanlarının Yavuz ve Fatih sondaj gemilerine ve Barbaros araştırma gemisine refakat etmeyi sürdüreceğini açıkladı.

Dün (önceki gün) ABD Dışişleri Bakanlığı’nca Yavuz’un Karpaz’a varmasının ABD tarafından  kışkırtıcı adım olarak nitelendirildiği açıklandı ve kaygı belirtilerek itidal çağrısı yapıldı. 

Kıbrıslı Türk ‘Dışişleri Bakanı’ Kudret Özersay ABD açıklamasını yorumlarken, hidrokarbonların Kıbrıs prosedürüne eklenmesini kast ederek çok önemli bulduğu, diyaloğun güçlendirilmesi çağrısı üzerinde durdu.”

Alihtia Gazetesi, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’un, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini tırmandırması halinde AB’nin Rum Yönetimine tam destek vererek cevap vereceği açıklamasını “Avrupa Uyarıyor Ama Türkiye Küçümsüyor” başlığıyla aktardı.

Komisyon tarafından önerilen önlemlerden bazılarının reddedilmesi üzerine Rum Yönetiminden bir kaynağın KİPE’ye yaptığı açıklamayı da aktaran gazete, adı belirtilmeyen kaynağın şu sözlerine yer verdi:

“Önlemlerin AB ile Türkiye arasındaki, Türkiye’nin mülteciler için kolaylıklar çerçevesinde  finansman almakta olduğu mülteci anlaşmasını tehlikeye sokması söz konusu değildir. Komisyon’un önlemleri kademelendirmiş olması, Türkiye’nin Kıbrıs MEB’indeki ihlallerini tırmandırması ışığı altında, gelecekte daha büyük yaptırımlar benimsenmesine daha çok perspektif yaratıyor. Bu çerçevede  daha sonraki aşamada AB’nin  şirketlere ve özel kişilere karşı hedefli önlemler (yaptırımlar)  önermesi bekleniyor.”

Devamını oku

Güncel

Tüp gaza zam!

Tüp gaza zam geldi. 10 kiloluk ev tipi tüp gazın fiyatı 60 TL’den 65 TL’ye yükseldi.

Tüp gaza yapılan 5 TL’lik zammın yarından itibaren devreye gireceği öğrenildi.

Devamını oku

Güncel

Dünyanın En Çok Alkol Tüketen Ülkeleri Açıklandı

Listenin başında Litvanya yer alıyor. Bu ülkenin sakinleri yılda ortalama 12.3 litre alkol tüketiyor.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) “Bir Bakışta Sağlık 2019” (Health at a Glance) raporunda, kişi başına en çok alkol tüketen ülkeler açıklandı. Litvanya, ortalama 12.3 litre ile zirvede yer alırken 11.8 litre ile Avusturya ikinci, 11.7 litreyle Fransa da üçüncü oldu.

İlk beşte ayrıca Çekya (11.6) ve Lüksemburg (11.3) yer alıyor. Kişi başına ortalama 11.2 litre alkol tüketen Letonya ve İrlanda 6. sırayı paylaşırken Macaristan ve Rusya, 11.1 litre yedinci sırada gösterildi.

İlk ona ayrıca Almanya (10.8 litre), Portekiz (10.7 litre) ve Polonya (10.6 litre) girmeyi “başardı”.

Rapordaki grafiğe bakıldığında, Rusya’nın “en çok alkol tüketen ülke” olarak gösterildiği 2007’den bu yana bu göstergede önemli ölçüde gerilediği görülüyor.

Endonezya (0.3 litre), Türkiye (1.4 litre), İsrail (2.6 litre), Hindistan (3.0 litre) ve Kosta Rica (3.8 litre) “en az içen” ülkeler oldu.

Değerlendirilen neredeyse tüm ülkelerde kişi başına alkol tüketimi 2007-2017 döneminde düşüş gösteriyor.

Devamını oku

Güncel

2019 Yılı Dünya’nın En Çok Ziyaret Edilen 10 Ülke

Dünya düşük maliyetli uçak yolculuğu ve teknoloji sosyal medyayla birlikte daha bağlantılı hale gelmesiyle dünyayı gezen turist sayısı artıyor. Dünya’nın en çok ziyaret edilen ülkeleri nerelerdir?

Dünya’nın En Çok Ziyaret Edilen Ülkeleri

10.Tayland yılda 35,4 milyon ziyaretçi

Koh samui

Kumsalları, harika mutfağı ve sıcakkanlı yerlileri, Tayland’ın her yıl en çok ziyaret edilen yerlerden biri olmasını sağlıyor.

Buna “1000 Gülümsemenin Ülkesi” diyorlar ve giderek artan sayıya göre turistler buraya gelmekten mutlu görünüyor. Koh Samui gibi adalar özellikle güzel ve instagramda paylaşılabilir.

9.Almanya-37.5 milyon

almanya

Avrupa’nın merkezinde yer alan ve dünyanın her yerinden gelen ziyaretçilere çok şey sunan ekonomik güç merkezidir. Büyük modern şehirlerden ormanlara, ortaçağ şehirlerine ve sanayiye, konik başkent Berlin de dahil olmak üzere Almanya’ya gelmek için sonsuz neden bulunmaktadır. Berlin’deki bazı harika yerler instagramda paylaşılabilir.

8.Türkiye-37.6 milyon

istanbul-

Türkiye, Doğu ve Batı her zaman arasındaki köprü konumundadır ve kumsallarına, zengin dağlarına ve büyük kalabalık şehirlerine turistleri çekmektedir.

Tek bir potada eriyen kültürü ve harika yemekleri ziyareti keyiflendirir. Instagramda  en çok paylaşılan 7 yer İstanbul’dadır.

7.İngiltere-37.7 milyon

london (1)

İngiltere, başkent Londra’nın turizm büyümesi için itici bir güç olmasıyla küresel sahnede her zaman güçlü bir varlığa sahip olmuştur. Kraliyet ailesi, sporları, kültürü, müzeleri ve zengin ve sahil şeridi dünyanın her yerinden insanı cezbetmektedir. Instagramlanabilir en çok 7 yer Brighton’dadır.

6.Meksika-39.3 milyon

cancun .

Dünya’nın en  güzel kumsallarından birkaçına sahip olmasıyla, iyi vakit geçirmeyi seven çoğu insan tarafından sevilen yemekleriyle Meksika Dünya’da en çok ziyaret edilen 10 ülke arasında yer almaktadır. Ayrıca uygun fiyatlarıyla da dikkat çekmektedir. Instaragramlanabilir en çok 7 yer Cancun’da yer almaktadır.

5.İtalya-58.3 milyon

italy.

İtalya’yı sevmemek? Harika tarihi, dünya çapında sevilen ve yenilen yiyecekleri, tutkulu yerel halkı ve nefes kesen manzaralara ev sahipliği yapmaktadır. İtalya’nın ziyaret edilme nedenleri sonsuzdur. En çok Instagramramlanabilir yerler Milan’dadır.

4.Çin-60.7 milyon

beijing

Muhtemelen Dünya’nın en büyük ülkesini, turist olmak ve dünyayı ziyaret etmek olarak düşünürsünüz ama Çin’e gelen turist sayısı artıyor. İnsanların en çok ziyaret ettikleri ülkelerden biri olan Çin ekonomik bir güç ve kültürel ve kalabalık modern şehirleri de dahil olmak üzere ziyaret etmek için birçok neden sahiptir. Instagramlanabilir 7 yer Beijing’tedir.

3.ABD-76.9 milyon

newyork

Amerika bir turistin isteyebileceği her şeyi sunan hayaller ülkesidir.50 farklı eyalette, dünyanın en çok bilinen şehirlerinin yanı sıra dikkat çekici manzara ve doğasıyla karşılanacaksınız. Teksas, Amerika’daki en instagramlanabilir noktadır.

2.İspanya-81.8 milyon

ispanya-

Hayatın nasıl iyi yaşanabileceğini bilen İspanyollar her zaman küresel turizmi ekonomilerinin önemli bir parçası olarak görmüşlerdir. Güneşli iklimi ve kumsalları ile bilinen ve uygun fiyatları harika yiyecekleri ve birçok şey  için gidilecek rüya ülkedir. En instagramlanabilir yerler Madrid’tedir.

1.Fransa-86.9 milyon

eiffel-tower (1)

Dünya’nın en çok ziyaret edilen ülkesi ve nedenini anlamak zor değil. Tartışmasız dünyanın en iyi yemekleri, harika kayak yerleri, tertemiz kumsalları ve genel yaşam tarzı ile dünyanın her yerine insanı kendine çekmektedir. Paris ‘in değerli bir mücevher olduğunu kabul edersek neden listenin başında olduklarını anlamak zor değil. Instagramlanabilir 7 yer Cannes’tedir.

Devamını oku

Güncel

Öğretmen eksikliği sürüyor: “Çocuklar sınavlara giremeyecek”

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) açılalı yaklaşık 2 ay olmasına rağmen okullarda öğretmen eksikliği ve altyapı sorunlarının devam ettiğine dikkat çekmek amacıyla yatın Gönendere’de yer alan Şehit Zeka Çorba Ortaokulunda basın açıklaması yapacağını açıkladı.

Basın açıklaması saat 10:00’da gerçekleştirilecek.

Açıklamada, Pazartesi günü 1. Dönem ara sınavlar başlayacak olmasına rağmen öğretmen eksikliğinden dolayı çocukların  bazı derslerden sınava giremeyeceği belirtilerek, “ Çocuklarımızın eğitim hakkını ellerinden alan bakanlık bazı okullara ihtiyaç olmadığı halde partizanlıkla öğretmen almakta, bazı okullarımızda ise derslerin boş geçmesine göz yummaktadır” denildi.

Devamını oku

Güncel

KIB-TEK’te şaibeli sınav iddiasına yalanlama

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Yönetim Kurulu’nun 5 üyesi, KIB-TEK Yönetim Kurulu üyesi Yusuf Avcıoğlu’nun iddialarına yanıt vererek Avcıoğlu’nun KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun şaibeli sınav yapacağı iddialarını reddetti.

KIB-TEK Yönetim Kurulu üyeleri Erdal Onurhan,  Gürdal Çuvalcıoğlu   Esat Altay,  Özgür Özerdem  ve  Hüseyin Ademgil tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada,  Avcıoğlu’nun açıklamasındaki 3 hususa dikkat çekildi.

Ortak açıklamada, Gürdal Çuvalcıoğlu’nun “kurum ile iş ilişkisi olduğu” gerekçesi ile üyeliğinin düştüğü kararını vermesinin Yusuf Avcıoğlu’nun yetkisinde olmadığı, yasa gereği yönetim kurulu üyelerini Bakanlar Kurulunun  atadığı veya görevden aldığı, bu yapılmadığı sürece  atanan her üyenin üyeliğinin geçerli olduğu vurgulandı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bir yönetim kurulu üyesi Bakanlar Kurulu yetkisinde olan bir hususu kendi isteği ile kullanamaz. Kimse hem savcı, hem yargı, hem de Bakanlar Kurulu olamaz. Kaldı ki, Sayın Çuvalcıoğlu beyaz eşya satışı yapan bir şirketin sahibidir ve Kurum’a atanmadan önce ihale yoluyla klima satmıştır.

Hal böyle iken ve atandıktan yaklaşık 4 ay bir süre sonra bunun “çamur at, izi kalsın” misali gündeme getirilmesi, en yumuşak tabiri ile, haddini bilmezliktir. Ayrıca, konuyu yargıya taşıyacağını ifade etmekle bizleri baskı altına almaya çalıştığı yadsınamaz.”

 KIB-TEK’in açacağı münhaller ve sınav/mülakatların nasıl yapılacağı, soru şekilleri ve konuları, sendika üyelerinin de olacağı sınav komitesinin oluşumunun  yönetim kurulunda en az üç defa gündeme geldiği kaydedilen açıklama şöyle devam etti:
 “Mühendis ve öğretim üyesi olan üyelerimizden konular ile ilgili olarak hazırlık yapılması istenmiş ve olurları alınmıştır. Hal böyle iken, Sayın Avcıoğlu “bizlerin sınavlarda taraf tutacağımız veya şaibeli sınav yapacağımız” şeklinde bir atmosfer yaratmaya yönelik söylemleri olmuştur. Bunları şiddetle reddederiz.  KIB-TEK Yönetim Kurulu üyeleri olarak bizler böyle bir duruma hiçbir koşul altında izin veremeyiz ve vermeyeceğiz. Vatandaşlarımızda müsterih olmalarını hassaten dileriz. Bu bağlamda, hala daha Sayın Avcıoğlu’ndan tavzih edici bir açıklama beklediğimizi belirtmek isteriz.”

İlk yönetim kurulu toplantısında bağlı olunan Bakanlıktan, Çuvalcıoğlu ile Avcıoğlu’nun statüleri ve yaptıkları işlerle ilgili olarak yasaya aykırılık olup olmadığının belirlenmesi açısından hukuki görüş talep etmesi amacıyla öneri sunacaklarını kaydeden KIB-TEK Yönetim Kurulu üyeleri, “Bu bağlamda, kuruma sunulan projelerde Sayın Avcıoğlu’nun kendi isminin ve imzasının olduğunu tespit ettiğimizi, bunun da yasaya (Fasıl 171) aykırı olduğuna aykırı olduğuna inandığımızı ve ayrıca ve kesinlikle, etik olmadığını belirtmek isteriz. ‘Aç mı kalayım?’ ifadesinin yanıtı gayet açıktır. Üyelikten ayrılmak bir erdem olur ve artı hanesine yazılır.” ifadelerine yer verdiler.

Devamını oku

Çok Okunanlar