Takip Edin

Dünya

9 kişiyi katleden saldırgan, kardeşini de öldürdü

ABD’nin Daytona kentinde 9 kişiyi öldüren ve 27 kişiyi yaralayan saldırganın 24 yaşındaki yaşındaki Conner Betts olduğu açıklandı. Saldırganın öldürdüğü kişiler arasında kendi kız kardeşi de var

ABD’nin Ohio eyaletine bağlı Daytona kentinde 9 kişiyi öldüren ve 27 kişiyi yaralayan saldırganın kimliği 24 yaşındaki yaşındaki Conner Betts olarak açıklandı. Saldırganın öldürdüğü kişiler arasında 22 yaşındaki kendi kız kardeşinin de olduğu belirtildi.

Ohio’daki Dayton kentinde saldırgan Connor Betts internetten otomatik silah sipariş etti. 24 yaşındaki saldırgan kent merkezindeki Ned Peppers Bar’ın önüne gelip çevreye ateş açmaya başladı. Akşam saatlerinde insanlar can havliyle kaçmaya çalıştı, çığlıklar yükseldi. Çevreye ateş açmaya başladıktan bir dakika sonra vurulan saldırganın, 22 yaşındaki kız kardeşini de öldürdüğü ortaya çıktı.

ABD basını, saldırganın 22 yaşındaki kız kardeşi Megan Betts’in bir otomobilin içinde erkek arkadaşıyla birlikte hayatını kaybettiğini duyurdu.

Dayton polisi, çelik yelek giyen ve yanında yedek şarjörleri bulunan Betts’in 30 saniye süren saldırının ardından kalabalık bir bara girmeye çalışırken vurulduğunu açıkladı.

Saldırı gece saat 1 sıralarında, yaklaşık 140 bin nüfuslu Dayton şehrinin eski ve turistik Oregon bölgesinde düzenlendi. Oregon’da birçok gece kulübü, bar, sanat galerileri ve dükkanlar bulunuyor.

Daytona şehri Belediye Başkanı Nan Whaley “Neyse ki olay başladığında civarda birçok sivil polis vardı. Bu yüzden şiddet kısa bir sürede bitti” ifadelerini kullandı.

Polis Şefi Richard Biehl, saldırganın en az 100 mermi kapasitesine sahip 223 kalibrelik bir silahı olduğunu, vurulmasına kadar geçen 30 saniyelik süre içerisine düzinelerce kez ateş attığını söyledi.

Betts’in adresi ise Daytona şehrinin 40 mil güneyindeki Bellbrook’ta olduğu bildirildi ve saldırganın Sinclair Community College’da psikoloji öğrencisi olduğu ve Chipotle’da çalıştığı açıklandı.

Devamını oku

Dünya

Hindistan’da tecavüz duruşmasına giden kadın öldürüldü

Hindistan’da bir kadın, tecavüz duruşmasına giderken suçladığı kişiler tarafından yakılarak öldürüldü.

Uttar Pradeş eyaletinin kuzeyindeki Unnao kentinde, bir kadın mart ayında 2 erkeğe karşı açtığı tecavüz davasının soruşturmasına giderken perşembe günü bir grup erkek tarafından saldırıya uğradı.

Aralarında tecavüzle suçlanan 2 kişinin de bulunduğu saldırganlar, kadını ateşe verdi.

Vücudu yüzde 90 oranında yanan 23 yaşındaki kadın, hava ambulansıyla yerel hastaneden başkent Yeni Delhi’deki Safdarjung hastanesine nakledildi.

Kadın, dün gece geç saatlerde yaşamını yitirdi.

Polis, saldırıyla ilgili tecavüzle suçlananlar dahil 5 kişinin tutuklandığını bildirdi.

Muhalefet, eyalette iktidardaki Bharatiya Janata Partisi’ni (BJP) kadının güvenliğini sağlamamakla suçladı.

Uttar Pradeş’te BJP üyesi bir milletvekilini tecavüzle suçlayan bir kadın da temmuz ayı sonunda “trafik kazasında” ağır yaralanmıştı. Milletvekili, “kazada” parmağı olduğu gerekçesiyle partiden ihraç edilmişti.

Devamını oku

Dünya

Endonezya’da seller nedeniyle 4 bin kişi tahliye edildi

Endonezya’nın Batı Cava eyaletine bağlı Bandung kentinde dünden bu yana etkili olan seller nedeniyle 4 bin kişi  tahliye edildi.

Bandung Arama Kurtarma Ajansı (SAR) Başkanı Deden Ridwansyah, yaptığı açıklamada, kentte dün akşam başlayan aşırı yağışların, Banjaran, Kertasari, Ciparay ve Pengalengan bölgelerinde su baskınlarına neden olduğunu belirtti.

Selin etkili olduğu bölgelerde suların ortalama bir metre yükseldiği, arama kurtarma ekiplerinin 4 bin kişiyi güvenli bölgelere tahliye ettiğini ifade etti.

Yerel medyadaki  görsellerde onlarca ev ve aracın su altında kaldığı görülüyor.

Muson yağmurlarının etkisinde olan, tropikal iklimin yaşandığı Endonezya’da, yıl genelinde aşırı yağışlar nedeniyle sıklıkla su baskınları ve heyelanlar meydana geliyor.

Devamını oku

Dünya

Yunanistan, Libya Büyükelçisi’ni sınır dışı ediyor

Atina yönetimi, Türkiye ile anlaşma yapan Libya‘nın büyükelçisini ülkeden gönderiyor

Türkiye‘nin Libya ile yaptığı Doğu Akdeniz mutabakatının etkileri kendini göstermeye devam ediyor.

Yunanistan, Libya’nın Atina Büyükelçisi’ni sınır dışı etme kararı aldığını açıkladı.

Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Libya Büyükelçisi Muhammed Yunus Menfi’nin 72 saat içerisinde ülkeyi terk etmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye ile Libya arasında deniz yetki alanları sınırlandırmasına dair mutabakat muhtırası, 27 Kasım’da imzalandı.

Türkiye, bu anlaşmayla Yunanistan’la Güney Kıbrıs ve Mısır arasında bir kalkan oluşturdu ve münhasır ekonomik bölgesinin batı sınırını çizdi.

Devamını oku

Dünya

Mozambik’te bir şehir sular altında kaldı

Mozambik’te etkili olan şiddetli yağışlar nedeniyle ülkenin dördüncü büyük şehri olan Beira sular altında kaldı.
Mozambik’te Beira Şehir Konseyi tarafından yapılan açıklamada, sel felaketinin Idai Kasırgası’nın yaralarının henüz sarıldığı bir zamanda geldiği belirtildi. 
Konseyin paylaştığı fotoğraflarda çok sayıda araç ve evin sular altında kaldığı görülürken, halk sel sonrası oluşan kirliliğe karşı uyarıldı.
Son aylarda Doğu ve Güney Afrika’da aşırı yağışların yol açtığı sel ve heyelanlarda yüzlerce kişi hayatını kaybetti.
Uluslararası örgütler, yaşanan sel felaketinin küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliğinden kaynaklandığını açıkladı.
Mart ayında Malavi, Mozambik ve Zimbabve’yi vuran Idai Kasırgası sonucu bölgede binlerce ev ve yol yıkılmış, salgın hastalıklar baş göstermişti.

Devamını oku

Dünya

Plastik kirliliği ‘yarım milyon keşiş yengecini öldürdü’

Bilim insanları plastik atıkların içinde hapsolan 570 bin keşiş yengecinin hayatını kaybettiğini açıkladı.
Sahillerdeki plastik şişeler ve benzer kutuların içine girebilen yengeçler, şişe ağzının eğimli olması nedeniyle geri çıkmakta büyük zorluk yaşıyor.
Araştırma, okyanusların ücra köşelerindeki iki ayrı adada yapıldı.
Hint Okyanusu’ndaki Cocos Adaları ile Pasifik Okyanusu’ndaki Henderson Adası’nda yapılan incelemelerde milyonlarca plastik atık bulundu.
Araştırmanın yazarları arasında bulunan Londra’daki Doğal Tarih Müzesi’nin yaşam bilimleri departmanının kıdemli küratörü Alex Bond, “Plastik atıkların sahillerdeki ve diğer kara ekosistemlerindeki yaşama verdikleri zarar hafife alınıyor” dedi.
Okyanustaki plastiklerin hayvanların bedenine dolandığını ve midelerinde biriktiğini belirten Bond, plastiklerin karada da bir tuzak işlevi gördüğünü söylüyor.
Araştırmacılar adalarda inceledikleri sahillerde kaç tehlikeli şişe ve kutu olduğunu, bunların kaçının içinde hapsolmuş yengeç olduğunu saydı.
Avustralya’daki Tazmanya Üniversitesi’nden deniz ve Antarktika araştırmaları uzmanı Jennifer Lavers, “Sonuçlar şok edici olsa da sürpriz olmadı” dedi:
“BU CANLILARIN PLASTİK KİRLİLİĞİNDEN ETKİLENMESİ KAÇINILMAZ.”
Keşiş yengeçleri, bir özellikleri nedeniyle bu durumdan daha fazla etkileniyor:
Bu yengeçlerin kendi koruyucu kabukları bulunmuyor. Bu nedenle doğada buldukları kabukların içine girerek yaşıyorlar. Büyüdükçe daha büyük kabuklar aramak için kendi kabuklarından çıkıyorlar. İsimlerini de bu özelliklerinden alıyorlar.
Keşiş yengeçleri öldükleri zaman salınan koku, diğer yengeçlerin oraya giderek ölü yengecin kabuğunu almalarını sağlıyor.
Fakat bu yengeçler bir plastik atığın içinde öldüklerinde diğer keşiş yengeçleri de yeni bir kabuk umuduyla oraya gelerek aynı tuzağa düşüyor.
Uzmanlar keşiş yengeçlerinin ekosistemde çok önemli bir rolü olduğunu, bir yandan toprağı havalandırıp gübrelerken diğer yandan da tohumların yayılmasını sağladığını belirtiyor.
Araştırmanın yazarları, plastik kirliliğinin küresel bir sorun olduğunu ve keşiş yengeçlerinin yaşadığı her yerde benzer bir tablonun olabileceğini söylüyor.

Devamını oku

Çok Okunanlar