Takip Edin

Güncel

75 Örgüt: Barış içinde bir ada için her şeyi yapacağız

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi Birleşik Kıbrıs, Lefkoşa ara bölgede basın toplantısı düzenleyerek, Ada’nın tüm sakinlerinin barış içinde bir arada yaşaması için mümkün olan her şeyi yapacağı sözünü verdi.

Tek ortak hayallerinin yeniden birleşmiş, barışçıl ortak bir ülkede yaşamak olduğunu kaydeden örgütler, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’i, Crans Montana’da ortaya koyduğu çerçeve temelinde, hiçbir tarafın önkoşulunu kabul etmeksizin yapılacak toplumlararası görüşmeler ile paralel olarak, Kıbrıs ile ilgili uluslararası konferansı derhal yeniden düzenlemeye de çağırdı.

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi, destek veren 75 örgüt ve siyasi partinin temsilcileri ara bölgedeki Dayanışma Evi’nde basın toplantısı düzenledi.

Ortak açıklamayı KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ve aktivist Christina Valanidou okudu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kıbrıs sorununun çözümü için yapılan müzakerelerin aşılmaz bir çıkmazla karşı karşıya olduğu, Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki gerilimin artması ve bunun öngörülemeyen sonuçlarını da yanında getirebileceği, Kıbrıs sorununun çözümü için sonuna kadar yürüyecek bir siyasi iradenin mevcut görünmediği, Kapalı Maraş’ın yerleşime açılmasının gündeme alınması gibi, olumsuz adımların atıldığı, her iki toplumdan da milliyetçi söylemlerin özellikle bugünlerde arttığı bir zamanda;

Bizim gerek sevdiklerini kaybederek gerek çatışma ve savaştan dolayı acılar çekerek, gerekse evlerinden edilip ve göçe zorlanarak tüm bu yıllar boyunca acı çeken, bu adanın, yaşamın her kesiminden insanları olarak tek bir ortak hayalimiz vardır: Yeniden birleşmiş, barışçıl ortak bir ülkede yaşamak.

Her iki tarafın masum kurbanlarını hatırlamak için yan yana dururken, barışı yeniden inşa etmek, iki toplumun ve de bu adanın tüm sakinlerinin barış içinde bir arada yaşamalarını sağlamak için mümkün olan her şeyi yapacağımıza söz veriyoruz.

Milliyetçiliğin ve şiddete geri dönüşün geçerli olmayacağını ilan etmek için bir araya geldik!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  25 yaşındaki gencin ölüm nedeni: Yüksekten düşmeye bağlı yaralanmalar

Bizler, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’i, Crans Montana’da ortaya koyduğu çerçeve temelinde, hiçbir tarafın önkoşulunu kabul etmeksizin yapılacak toplumlararası görüşmeler ile paralel olarak, Kıbrıs ile ilgili uluslararası konferansı derhal yeniden düzenlemeye çağırıyoruz.”

KAYIP YAKINLARI VE SAVAŞ KURBANLARINDAN MESAJ…

Ortak açıklamanın ardından Kıbrıslı Türk kayıp yakınları ve savaş kurbanları adına Hüseyin Akansoy, Rum kayıplar ve savaş kurbanları adına da Takis Hacidimitriu’nun mesajlarına yer verildi.

Akansoy, Kıbrıs’ta etnik fark gözetmeksizin 58’lerden bu yana geçmiş acıları yaşatanların unutulmayacağını ve Kıbrıs’ta yaşananları halklara kader olarak dayatmaya çalışan tüm güçlere karşı ses yükseltileceğini belirtti.

Akansoy, Doğu Akdeniz’deki savaş seslerinin Kıbrıs halklarını endişe ve üzüntüye sevk ettiğini belirterek, her iki lidere Kıbrıs sorununun çözümündeki durgunluğa son verme ve Ada’nın birleşmesi önündeki engelleri kaldırma çağrısı yaptı.

HACİDİMİTRİU

Takis Hacidimitriu da Kıbrıs’ta Temmuz ve Ağustos aylarının acı ayları olduğunu, bu aylarda bazılarının sevindiğini, bazılarının yas tuttuğunu, bazılarınınsa boş söylemlerle uğraştığını savundu.

Şimdi tüm halkları birleştirici mesajlara ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Hacidimitriu, şimdi demokratik ve barışçıl bir Kıbrıs için çalışma zamanı olduğunu, şimdi hem “başkalarının acısını” hem de “Kıbrıs’ın ortak acısını” paylaşarak fanatizmin ve önyargının önüne geçme zamanı olduğunu kaydetti.

Açıklamaya destek veren 75 örgüt şöyle:

“Cyprus Turkish Teachers Trade Union –  KTÖS, Cyprus Turkish Secondary Teachers Trade Union – KTOEÖS,  Customs Workers Trade Union – GÜÇ-SEN,  EMU Unity and Solidarity Trade Union – DAÜ-BİR-SEN, Turkish Cypriot Civil Servants Trade Union – KTAMS, Pancyprian Federation of Trade Unions PEO, State Workers Trade Union- ÇAĞ-SEN, Cyprus Writer’s Union, Cyprus Publisher’s Association – KYa B, Revolutionary Workers Union Federation Dev- İŞ, Movement for a Federal Cyprus, Proodeftiki Primary School Teachers movement, Proodeftiki Secondary School Teachers movement, United Turkish Cypriot and Greek Cypriot Teachers Platform,  İskele Citizens Initiative,  Municipal Workers Trade Union – BES, Socialist İnitiative, United Democrats Youth organization, Bi-communal Initiative of Relatives of Missing Persons and Victims of 1963-74 events – Together We Can, Epilogi Limassol cultural movement, Symfiliosi / Uzlaşma /  Reconciliation, Peace Association, New Cyprus Association, Left Wing, Association of Turkish Cypriot Artists and Authors, Bi-communal Choir For Peace in Cyprus, Cyprus Turkish Physicians Trade Union – TIP-İŞ, Publishers Trade Union – BASIN-SEN, BARAKA Cultural Group, Cooperative Workers Trade Union – KOOP-SEN, Turkish Cypriot Association for Democracy (London), Cypriot Science Education Health and Solidarity Association – KIBES, Cyprus Youth Platform, Limassol Civil Initiative ‘Solution-Reunification-Peace”, Cyprus Reunification Movement, German-Cypriot Forum, Workers Democracy, NGO Support Centre, IKME Sociopolitical Studies Institute, Hands Across the Divide, Association of Historical Dialogue and Research, United Cyprus Platform of the Overseas Cypriot Organizations, Stop the War Coalition, Kontea Heritage Foundation, GAT -Gender Advisory Team, Cyprus Academic Dialogue, Turkish Cypriot Businessmen Association, Famagusta Our Town, Cyprus Sustainability Institute, Famagusta Initiative, KISA – Action for Equality, Support, Antiracism, Bicommunal Kyrenia Initiative, Invest In Educatıon, Enorasis sociocultural club, Post Research Institute, HASDER, HAZİNE-SEN, Eastern Mediterranean University Union of Academic Staff- DAU-SEN, Cyprus Song Association – KIBHAD, The Management Centre of the Mediterranean, Cyprus Pir Sultan Abdal Cultural Association, Feminist Atölye, Cyprus Turkish Building Contractor’s Association, MAGEM, Dayanışma – Solidarity, KLIIR, yprus Association of Social Psychology, OPEK – Association for Social Reform, Larnaca for Solution – Reunification, Movement, Unite  Cyprus Now!, New Cyprus Party –YKP, United Cyprus Party BKP, Cypriots’ Voice, Association of Cypriot Refugees in Greece – Cyprus ’74, People’s Peace Platform for United Cyprus (London).

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  "KKTC, ciddi bir seçim zehirlenmesi yaşadı"

Haber: Raif Uzkan – Fotoğraf: Hüseyin Sayıl /TAK

Güncel

DP Milletvekili Çağman “YDP Türkiyeli-Kıbrıslı ayrımını körükleyen bir parti”

DP Milletvekili Dr Koral Çağman BRT’de Birinci Boyut programına konuk oldu. Çağman dp ile ydp’nin ayni çatı altında çalışma kararını eleştirerek YDP ‘nin Kıbrıslı Türkiyeli ayırımını körükleyen bir parti olduğunu söyledi.
Çağman “YDP Türkiyeli-Kıbrıslı ayrımını körükleyen bir parti” “dp ile ydp’nin meclis çatısı altındaki çalışması bana uzak”
“YDP İLE GÖRÜŞ AYRILIĞI VE GÜVEN SORUNUM VAR” “DP ile YDP’nin Meclis çatısı altında birlikte çalışması bana göre uzak. Nedeni de görüş ayrılığı ve güven sorunu. Kıbrıs’ta iki kutup yaratmanın Kıbrıslılara hiçbir faydası yok. Kişisel görüşüm; maalesef YDP Türkiyeli- Kıbrıslı ayrımını körükleyen bir parti gibi görünüyor. O yüzden de pek desteklemiyorum”.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  "KKTC, ciddi bir seçim zehirlenmesi yaşadı"
Devamını oku

Güncel

“Tatar büyük ihtimalle aday olacak”

UBP Lefkoşa İlçe Başkanı Gardiyanoğlu, Tatar’ın büyük ihtimalle UBP’nin Cumhurbaşkanı adayı olacağını söyledi ve “Tatar’ın parti tabanının sesini dinleyeceğini açıklaması bile partiye büyük bir hareketlenme getirdi” dedi

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu, UBP Genel Başkanı, Başbakan Tatar’ın büyük ihtimalle UBP’nin Cumhurbaşkanı adayı olacağını belirtti. 
Gardiyanoğlu, Tatar’ın parti tabanının sesini dinleyeceğini açıklamasının bile “partiye büyük bir hareketlenme getirdiğini” söyledi.
Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili yazılı açıklama yapan Gardiyanoğlu, Ulusal Birlik Partisinin çıkaracağı adayın kim olacağına sadece kendisinin karar vereceğini, UBP tabanının zorlama ile bir karara varmasının söz konusu olamayacağını kaydetti. 
Katıldığı televizyon programında açıklamalar yapan Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimleri, partinin geleneği, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın açıklamaları konularına değindi. 
Ulusal Birlik Partisinin geleneği, örf ve adetlerinin olduğunu belirten Gardiyanoğlu, geleneklerde Genel Başkanın aday olduğunu, bunu daha önce de söylediğini, Parti meclisi de kararını verene kadar da hiçbir zaman Genel Başkanın “ben adayım” açıklamasının olmayacağını, bugüne kadar olmadığını dile getirdi. 
“Son 20 gündür Genel Başkanın açıklamalarına baktığımızda parti tabanının sesini dinleyeceğini ifade etti” diyen Gardiyanoğlu, bu durumun partiye büyük bir hareketlenme getirdiğini söyledi ve “büyük bir ihtimalle aday sayın Ersin Tatar gözüküyor” ifadelerini kullandı. 
Gardiyanoğlu, Ulusal Birlik Partisinin koalisyonun bozulmasıyla ilgili bir korkusunun olmadığını söyleyerek, UBP’nin çıkaracağı adayın kararı sadece kendisinin vereceğini, UBP’nin telkin almayacağını, sadece istişare ettiğini belirtti. 
Gardiyanoğlu, “UBP  tabanı zorlama ile diz çökmez. Biz bu açıklamaları ciddiye almıyoruz. Sayın Özersay sizin programınızda konuştu, farklı lanse edildi. Hala ısıtılıp gündeme getiriliyor. UBP ile HP arası soğutulmaya çalışılıyor. Biz dışarıdan gelen sesle yürüyen değil, tabanımızın sesiyle yürüyen bir partiyiz” şeklinde konuştu. 
CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN AÇIKLAMALARI…
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklaması ve sonrasında yaşanan gerilim ile ilgili de değerlendirme yapan Gardiyanoğlu, “Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatına yönelik açıklamasını üzüntüyle karşıladık, sonrasında hakaret yayınları vardı. Ama bu yayınlar, ilk yapılan açıklamanın haklı olduğunu göstermez. Bu davranışları kınıyoruz, mahkemelere inanıyorum. İkinci açıklamayı okuduk, her kelimesini 40 kere düşünmemiz gerekiyor. Hele müzakerelerin alevleneceği algısı ve seçime 6 ay kalması, tamamen seçime yönelik hareketlerdir” ifadelerini kullandı. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Seri Katil Metaksas’ın evinin yanında bulunan valizler panik yarattı

Devamını oku

Güncel

Hamitköy, kanalizasyona kavuşacak

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB), Hamitköy bölgesi ve civarını kapsayacak AB finansmanlı kanalizasyon projesinin ihale süreci için gerekli hazırlıkları tamamlıyor. 

Proje ihalesine çıkılması için talep edilen jeolojik incelemelerin yapımına ilişkin ihale sözleşmesi, LTB Başkanı Mehmet Harmancı ile ihaleyi kazanan Geoteam Mühendislik Direktörü Turhan Öznesil tarafından imzalandı. 

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, imzalanan sözleşme ile Hamitköy’ün geleceğine yönelik altyapı çalışmalarına büyük önem verdiklerini ve bu kapsamda AB finansmanı ile yapılacak çalışmaların başlatılması için belediyenin sorumluluklarını eksiksiz yerine getirdiğini söyledi. 

Harmancı, 2020 yılında ihaleye çıkılacak ve 2 Bin 100 bina ile 3 Bin 900 haneyi kapsayacak ihale için son hazırlık aşamasının jeolojik inceleme ile tamamlanacağını söyledi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Trafik kontrollerinde 45 alkollü sürücü tespit edildi
Devamını oku

Çok Okunanlar